درد پهلو زیر دنده

سلام آقای دکتر خسته نباشید ، من درد پهلوی چپ زیر دنده دارم الان برای مدت ۵ ماه هستش که من را اذیت میکنه پیش دکتر قلب رفتم و گفتم که مشکل قلبی نداری و چند بار هم توسط متخصص ستون فقرات معاینه شدم گفتند مشکلی نیست. دکتر ارتوپد رفتم دارو دادن اثر نکرد. ولی واقعاً درد پهلوی چپ خیلی اذیتم میکنه به طوری که نمیتونم درست بشینم و حتی تو راه رفتم تاثیر گذاشته صبح که از خواب بلند میشم درد شدید پهلو دارم لطفاً بگید چه کار کنم؟

درد پهلوی سمت چپ و درد پهلوی سمت راست هر دو می تواند به دلیل مشکلات داخلی باشد یا به دلیل مشکلات ستون فقرات ایجاد شود یعنی ستون فقرات مانند دیسک های سینه ای و یا گرفتگی های عضلانی ناحیه پشت و آرتروز ها با فشار بر روی عصب های کناری آن موجب درد انتشاری در ناحیه اطراف شکم و پهلو بشوند.
درد پهلو می تواند به علت مشکلات داخلی مانند مشکلات کلی هم باشد مثلاً سنگ کلیه یا سنگ صفراوی و مشکلات ناحیه کبدی می تواند درد پهلو بدهد اما درد پهلو که با لمس حساس می باشد معمولاً به دلیل مشکلات اسکلتی عضلانی و خصوصاً دیسک کمر و دیسک سینه ای می باشد.
توجه کنید اگر درد دنده به دلیل ضربه باشد صرفاً با بلوک عصب زمان زمان را حفظ می‌کنیم تا بتوانیم ناحیه مورد نظر را ترمیم کنیم اما اگر درد دنده و بخصوص درد دنده زیر پشت به دلیل عدم ضربه و حرکت های روزانه و یا همراه با کمردرد و پشت درد باشد عمدتاً علت آن درد ارجاعی از ناحیه ستون فقرات می باشد و باید با باز شدن اثر از ناحیه ستون فقرات آن را درمان بکنیم.
یکی از مسائلی که کمک می کند به ما نشان می دهد که آیا درگیری عصب عضلات بین دنده ای از ناحیه سینه می باشد یا نه انجام تست نوار عصب و عضله از کنار عضلات سینه ای یا پارااسپاینال می باشد.
همانند درمان دیسک کمر و درمان کمردرد درمان عصب های درگیر توسط دیسک ها و آرتروز های ناحیه سینهای موجب از بین رفتن درد نقطه ارجاعی یا درد زیر دنده میشود.

درد زیر دنده از نظر آنکه ما متوجه بشویم که ممکن است مشکلات ریه هم به صورت درد دنده و پشت کمر خود را نشان دهد مهم می باشد همچنین مشکلات قلبی خود را به صورت درد ناحیه پست با انتشار به دست چپ می تواند نشان دهد و باید در مواردی که شک به مشکل وجود دارد به صورت اورژانسی بررسی شود
درد در دنده های بالا ممکن است ناشی از درگیری دیسک گردن و یا دنده گردنی و فشار بر روی عصب های گردن در ناحیه های پایینی باشد که خود را به صورت درد ارجاعی به دنده ها و پشت نشان بدهد. لذا توصیه های اول ماه انجام آزمایشات طبی خصوصاً نوار عصب و عضله و ام‌آر‌آی و معاینه توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و یا متخصص درد و سپس آزاد‌سازی عصب های درگیر می باشد.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما