درد پشت سمت راست پایین کتف

سلام جناب دکتر عرق کرده بودم یک باد خفیفی پشت پهلوی سمت چپم پیچید و ب سمت شکمم پیچیده و ب زور نفس میکشم و درد شدیدی دارم . درد در سم راست پایین کتف از همه بیشتراست. مشکل چیست

درد پشت سمت راست پایین کتف

سلام علت درد پشت سمت راست و پایین کتف معمولاً گرفتگی‌های عضلانی و ایجاد سندروم میوفاسیال میباشد. یعنی سندرومی که در آن عضله در خود می پیچد و ایجاد تریگر پوینت می کند. اگر تریگر پوینت یا نقطه ماشه ای موجب ایجاد درد و ارجاع درد به ناحیه کنار قفسه سینه پشت می شود علت وسط پشت هم معمولاً همین مشکل می‌باشد.
علت درد پشت کمر و وسط کمر و بین دو کتف عمدتاً مشکلات مرتبط با ستون فقرات و عضلات و گرفتگی‌های عضلانی می باشد ولی ممکن است به طور ناگهانی خود را نشان دهد یعنی ممکن است شما خوبی داشته باشید اما ناگهان در اثر خوردن یک باد سرد یا در اثر برداشتن یک جسم سنگین به طور ناگهانی دچار درد وسط کمر یا درد کنار کتف یا درد پایین کتف شوید معنی آن این نیست که این اتفاق جدیدی افتاده است معنی آن این است که این اتفاق جدیدا ظاهر شده است وگرنه معمولاً وجود دارد و بی علامت است
توجه باید مشکلات داخلی هم ممکن است موجب ایجاد درد کتف یا درد پایین کتف شود اما کمتر شاید مثلاً دردهای قلبی ممکن است خود را به صورت درد کتف و معده درد نشان دهد یا درد انتشاری به دست ها خود را نشان دهد و باید زمانی که شک به بیماری های قلبی یا بیماری‌های گوارشی وجود دارد بررسی شود.
هرچند شایع ترین دیسک کمر می باشد و می تواند دیسک کمر بصورت سیاتیک به پاها تیر بکشد اما دیسک بین مهره های پشتی و سینهای می‌تواند کاملاً علائمی را تقلید کند که هیچ شباهتی به دیسک کمر ندارد مثلاً درد ها از ناحیه ستون فقرات و پشت به کناره کتف تیر میکشد یا درد درست مانند اسپاسم شدید عضلانی اطراف ستون فقرات است و به هیچ عنوان در ستون فقرات دردی وجود ندارد و علت آن دیسک و آرتروز در ستون فقرات پشتی می باشد .
علت دیگر دیسک گردن خصوصاً دیسک‌های گردنی که به صورت آگزیال پاره شده‌اند می‌توانند با تحریک ریشه‌های شماره پنجم و چهارم علائم خود را در عضلات اطراف کتف یا عضلات قسمت پایین ستون بین دو کتیا زیر کتف یا پشت قفسه سینه خود را نشان دهد و در بسیاری از موارد این گرفتگی‌های عضلانی ثانویه که به وجود می‌آید می‌تواند موجب علائم تنگی نفس و عدم امکان تنفس راحت باشد .
توصیه ما در این شرایط انجام نوار عصب و عضله و ‏ام ار ای  ستون فقرات پشتی گردنی و کمری می باشد تا بررسی کامل انجام شود بعد از انجام بررسی کامل با انجام درمانهای دستی طب فیزیکی و همچنین انجام و کامپرشن درمانی و طب سوزنی الکتریکی می توانید فشار را از روی عصب های ناحیه کمر بردارید.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما