سلام خسته نباشید من دیسک کمر مهره ۵ و ۱ و دیسک کم مهره ۳ و ۴ و دیسک ۱ و۲داره و تنگی نخاع هم داره فیزیوتراپی هم رفته دکترش میگه باید عمل کنه اما کمرش درد آنچنانی نداره . بیشتر باسنش درد میگیره یعنی میزنه به پاهاش یا یه برقی وقتی راه میره تو کمرش احساس میشه ممنون میشم کمک کنین. واقعا درد پا موقع راه رفتن زنگیش را مختل کرده.

تنگی کانال نخاع بیماری هست که به دلیل پیر شدن دیسک های کمر و نزدیک شدن فاصله های مهره ها به یکدیگر ایجاد می‌شود این حالت موجب می‌شود که مهره ها به یکدیگر نزدیک شده و سوراخ عصبی که از آن دارد خارج می شود و کانال نخاع کمر را  ترک می  کند و همچنین به فضای داخل کانال نخاع رفته و موجب شود که این کانال کمی باریک شده و به عصب ها فشار بیاورد .
عصب های ناحیه کمر از ناحیه کمر و توسط دیسک کمر و توسط تنگی کانال در ناحیه کمر تحت فشار قرار می گیرد اما بیشتر بیماران به دلیل طولانی شدن و مزمن شدن درد کم کم به هیچ عنوان در ناحیه کمر خود ندارد و صرفاً درد در اندام های تحتانی پاها به صورت گزگز مورمور و  به صورت سختی در راه رفتن و ناتوانی کم شدن قدرت پا نشان داده می شود .
در تست نوار عصب و عضله این افراد در عصب های متعدد در ناحیه کمر به صورت دو طرف درگیری دیده می‌شود یعنی عصبهای ناحیه سوم کمری تا ریشه های خاجی   و s1 همگی درگیر هستند. این افراد نوار عصب و عضله بسیار بدی دارند در ام‌ار‌ای کمری هم دیسک های متعدد با شدت زیاد وجود دارد
درمان تنگی کانال نخاع تا ۷۰ درصد بدون جراحی امکان پذیر است اما احتمال موفقیت درمان بدون جراحی از دیسک کمر ساده کمتر می باشد. البته در ناحیه گردن موضوع فرق میکند و تنگی کانال های گردن و  دیسک گردن بهتر ز تنگی کانال نخاع کمری  به درمان جواب میدهد
در درمان غیر جرای جراحی ستون فقرات از طب سوزنی الکتریکی، لیزر درمانی و تزریقات فست کمری و تزریقات کودال اپیدورال و  تخت دکامپرشن می تواند کمک کننده باشد اما اگر دو ماه بعد از درمان طبیعی نتایج مثبت درمانی کاهش درد پا ایجاد نشود بهتر است عمل جراحی باز انجام شود .