درد دیسک ۵

سلام آقای دکتر. ۵۷سالمه چندسال پیش بخاطر فشار روی مهره ها دیسک ۵ زد بیرون . پزشکان گفتن عمل کن ولی شما فرمودین با استراحت و نرمش خوب میشه. خدا رو شکر یکماه استراحت کردم و بعد فیزیو تراپی و نرمش و خوب شد. هفته قبل به کمرم فشار آوردم و حالا یه درد شدید از باسن تا ساق پا اذیتم میکنه هیچ کاری نمیتونم بکنم حتی روی توالت فرنگی و معمولی نمیتونم بشینم نماز هم خوابیده می خونم ولی بازم پای راستم تیر میکشه وقتی به پشت میخوردم درد آروم میشه مسکن های که پزشک داده میخورم ولی تاثیرش یه لحظه اس تا تکون میخورم دوباره پام تیر می کشه. الان یه هفته کار نرفتم و خوابیدم و به خاطر درد نمی تونم هیچ کاری بکنم نه راه برم نه بشینم نه بخوابم نه روی چهار زانو راه برم حتی غذا خوابیده میخورم ولی پام تیر میکشه و اذیت میکنه. خلاصه زندگیم فلج شده و خسته شدم و درد شدیدی دارم. شاید یه هفته دیگه بخوابم دردم بهتر بشه. لطفا راهنمایی بفرمائید مثل همیشه پاسخ های شما راه‌گشاست. باتشکر.

سلام برای درمان درد دیسک شماره ۵ و s1  که شایعترین دیسک کمر می باشد همانطور که عنوان کردیم، باید در طولانی مدت و ورزش‌ها و نرمش های کمر ادامه پیدا کند و از انجام کارهایی که دیسک کمر را تحریک می‌کند خودداری شود.
همانطور که در صفحه اصلی درمان‌دیسک‌کمر گذاشتیم ده رعایت و توصیه برای جلوگیری از عود کمر به عنوان اصلی ترین موارد درمان دیسک کمر گذاشته شده است، مهمترین موارد آن عدم خم شدن از کمر و ایستادن طولانی و پیاده روی بیش از حد می باشد
توجه کنید که با درمان جراحی و یا غیر جراحی درمان دیسک کمر یک درمان کنترل می باشد و در صورت فشار بیش از حد مجدد می کند

                          درمان دیسک کمر

در مرحله حاد درمان دیسک کمر و از جمله دیسک کمر شماره ۵  بهتر است از داروهای ضد التهابی و شل کننده عضلانی به صورت چندتایی در طی ۵ تا ۱۰ روز استفاده بفرمایید، استفاده از داروهای خوراکی ضد التهاب و شل کننده عضلانی و داروهایی که جلوی تحریک عصب را می‌گیرد مانند گاباپنتین برای شما بسیار کمک کننده است در صورتی که شرایط شما به گونه ای است که می توانید به پزشک متخصص طب فیزیکی برای درمان های فیزیکی مراجعه کنید، حتماً این اقدام را انجام دهید شاید نیاز به انجام تست نوار عصب و عضله مجدد برای بررسی فعال یا غیرفعال بودن صدمه به عصب و همچنین ام ارا ای مجدد کمری هم داشته باشید.
در شرایط حاد استفاده از ماساژ یخ بر روی کمر را فراموش نکنید ماساژ یخ را می توانید هر دو ساعت انجام دهید، از ناحیه ساق پا به پایین را می توانید از گرما استفاده کنید.
توجه داشته باشید که اگر دچار بی اختیاری ادرار و یا شرایط ضعف مچ پا مانند افتادگی مچ باشید باید به سرعت اقدامات جراحی در شما انجام شود، در غیر این صورت می توانید ابتدا درمان‌های طبیعی را انجام دهید و انشالله مثل گذشته درمانهای غیر جراحی برای شما کارساز باشد و بتواند جلوی دردشدید شما را بگیرد‌
در مراجعه به کلینیک های طب فیزیکی استفاده از تخت دکامپرشن طب سوزنی لیزرهای پرتوان تزریقات تخصصی ستون فقرات به خصوص تزریق اپیدورال آن می تواند برای شما بسیار کمک کننده باشد

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما