خصوصیت بهترین کفش طبی

دکتر یه سوال داشتم که واقعا کفش طبی چه شرایطی باید داشته باشدو کفشی که در مغازه ها به عنوان کفش طبی عرضه می گردد برای پا مناسب است

با سلام . سوالی که من روزانه از بیماران می شنوم همین خصوصیت کفی طبی و کفش طبی می باشد. لذا سعی می کنم کامل جواب دهم.

اول از همه مهم است که بدانیم انچه در مغازه های فروش کفش یا داروخانه ها تحت عنوان کفش طبی زنانه عرضه می گردد برای افرادی است که مشکلی در پا و زانو و لگن خود ندترند و صرفا می خواهند از کفش استاندارد استفاده کنند ولی کسی که مشکل صافی کف پا یا زانو پرانتزی یا ضربدری یا اصولا مشکلی در پا دارد باید کفش تخصصی خود را با مشورت یک متخصص طب فیزیکی و بر اساس معاینه بسازند یا بخرند

چند نکته که هر کس برای خرید کفش باید به ان توجه کند:

1) كفش را  بعد ازظهر يا شب بخريد زيرا در اين زمان تورم  پاها به حداكثر اندازه خود مي‌رسد

2) در بعضی افراد ممكن است اندازه دو پا با هم هر چند کم  متفاوت باشد كفشي را انتخاب كنيد كه براي پاي بزرگتر مناسب باشد.

3) در مغازه وقبل از خريد كفش چند  با آن  حتی به اندازه چند قدم شده راه برويد و آنرا در هر دوحالت نشسته و ايستاده  امتحان كنيد.

4) بهترین کفش ها از نظر تهویه  كفشهاي چرمي  هستند و در واقع به نوعی چرم بافتی نرم و قابل انعطاف است که بهترین وضعیت را برای بدن لیجاد می کند.

 5)  قسمت بيرون  کف کفش بايد سفت باشد و قسمت داخل آن که با پاتماس با پا تماس دارد  بايد نرم باشد.

6) پاشنه كفش بايد نرم و قابل انعطاف باسد بعضی از  كفشهاي جديد داراي مواردی مانند بالشتک هوا یا کپسول هوا  مي‌باشند كه پاشنه را نرمتر مي‌کند.

7) از كفشهاي پاشنه بلند مناسب نیستند  چون هم موجب  فشار به انگشتان جلوي پا می اورند و هم  خطر زمين خوردن را به دلیل کاهش سطح ثبات بالا می اورند و هم با تغییر مرکز ثقل موجب  فشار به کمر و عقب زدن باسن و لذا کمر درد می شوند.

8) كفش نبايد  سنگین باشد. اگر كفشهاي معمولي مناسب نیستند كفشهاي ورزشي اگزینه مناسبی می باشند.

9) كفش هاي بنددار بهتر از كفشهاي بدون بند هستند چون  مي‌توان فشار وارد شده از كفش روي پا را بسته به پای فرد  تنظيم کرد.

10) بهتر است زبانة كفش دوخته نشده و ازاد باشد زيرا هم پوشيدن كفش راحتر مي‌شود  هم تنظيم فشار كفش  با ان راحتر می باشد.

   11) اندازه کفش به گونه ای باشد  كه بين بلندترين انگشت (معمولا شست )و نوك كفش حدود يك سانتيمتر فاصله داشته  باشد و هنگام راه رفتن پاشنه حدود 5 ميليمتر در عقب كفش بتواند حرکت کند.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما