حرکت کبری و دیسک کمر

درودبرشما,آقای دکترپس چرااینقدردیرجواب میدین😥😥میدونم سرتون خیلی شلوغه,,سوالم اینه که اساتیدبزرگ یوگای جهان نظیرشیواناندا وآینگارمعتقدندکه حرکت کبری باعث میشودکه دیسک بیرون زده به مروربه داخل مهره هابرگرده,نظرشماچیه آقای دکتر؟سپاس…

دیسک کمر با ورزش خوب میشود
دیسک کمر به معنی بیرون زدن غضروف بین مهره ها از داخل کمر می باشد و با ازاد  شدن عصب از کنار دیسک نیاز به ورزش برای نگهداری پایدار دیسک به وجود آمده می باشد.
در صورتی که با درمان‌های پزشکی درد بیمار کم شود یا کنترل شود خصوصاً با درمان‌هایی مانند مانیپولاسیون و طب سوزنی و دکامپرشن، فشار عصبی از کنار دیسک کاهش پیدا کند و دیسک کمر تحت کنترل بیاید،  ورزش به بیمار دارای دیسک کمر ک یا دیسک  گردن آموزش داده می‌شود.

یکی از ورزش‌های اصلی که ما در دیسک آموزش می دهیم ورزش مکنزی یا همان حرکت کبری می باشد که از شدت کم شروع شده و کم کم به شدت زیادتر ارتقا پیدا می کند.
توجه داشته باشید برای درمان دیسک کمر شما نیاز دارید که بدانید نیست از چه جهتی بیرون زده است در دیسک هایی که از سمت مرکزی بیرون می آیند یکی از بهترین درمان‌ها ورزش کبری می‌باشد اما همانطور که عنوان کردم ورزش دیسک کمر در مرحله اولیه و در مرحله حاد توصیه نمی‌شود بلکه ورزش زمانی توصیه می‌شود که درد بیمار کاهش پیدا کرده و در حال حاضر می‌خواهد فشار دیسک بر روی عصب را کنترل کند.
همین حرکت کبری یا ورزش مکنزی را نمی‌توان برای برخی از انواع دیسک ها مانند دیسک های قطعه قطعه  یا بیمارانی که همزمان دچار آرتروز کمر می باشند به بیمار داد ، اما یک تئوری وجود دارد که می‌گوید بعد از کاهش فشار عصب از روی دیسک در تست نوار عصب و عضله دیده می شود شما می توانید با انجام ورزش دیسک خود را کنترل کرده و میزان آن را کاهش دهید و بهترین کاهش حجم دیسک های سنترال و فرامینال ورزش مکنزی می باشد .یکی از ورزشهایی که بنده به بیماران خود در ابتدای کاهش درد به آن‌ها می‌دهم این ورزش مکنزی است منتها بعضی از بیماران با انجام ورزش دردشان تشدید پیدا می‌کند و این ورزش برای همه مناسب نیست
توجه کنید که ورزش دیسک کمر نمی تواند موجب تو رفتن دیسک و کنترل دائم و از بین رفتن کامل دیس شود اما می تواند کمک کند که دیسک شما مجدداً نکند و این دقیقاً سطح نیاز به درمان نگهدارنده دارد. از  بهترین روش های کنترل دردهای سیاتیکی یعنی دیسک کمر که موجب درد سیاتیک شده همین انجام ورزش های کمری به شکل مکنزی و کشش عضله پیریفورمیس می باشد.
تبلیغاتی که می شود که ورزش برای جا انداختن دیسک کمر یا بیمارانی که فکر می کنند با ورزش میشود دیسک کمر را جا انداخت این یک باور نادرست می باشد ولی همانطور که گفتم بهترین درمان نگهدارنده و بازدارنده از خود دیسک کمر ورزش های کمر می باشد.
البته در مورد کلیه دیسک‌ها ورزش درمان نگهدارنده میباشد یعنی برای بیماران گردن هم ما ورزشهای دیسک گردن را به عنوان درمان نگهدارنده می گوییم و اتفاقاً یکی از ورزش های مناسب برای دیسک گردن هم ورزش مکنزی می باشد ولی برای نگهداری درمان و نه جا نداختن دیسک!

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما