جراحی خار پاشنه

سلام دکتر، من‌۳۳ سالم هیت و کمی چاق هستم. یک ساله خار پاشنه گرفتم و امپول خار پاشنه را زدم ولی خوب نشدم. درمان خار پاشنه با ابغوره و صابون هم انجام می دم.‌ هنوز خیلی درد دارم. به نظرتون جراحی خار پاشنه انجام بدم؟

سلام، درمان خار پاشنه هر چند کمی سخت می باشد ولی امکان درمان غیرجراحی خار پاشنه وجود دارد. درمان خار پاشنه با ابغوره و درمان خار پاشنه با صابون از جمله روش های درمان خار پاشنه خانگی هستند ولی در درمان خانگی خار پاشنه استفاده از ماساژ یخ و سرکه سیب موثر تر است.

بهترین روش درمان خار پاشنه استفاده همزمان از شاک ویو و طب شوزنی الکتریکی و لیزرپرتوان می باشد.

آمپول خار پاشنه ممکن است نیاز شود سه بار تمدید شود. البته آمپول بدون کفی و درمان های توانبخشی چندان پایدار نخواهد بود.

درمان جراحی خار پاشنه توصیه نمی شود  و در موارد پایدار و طولانی بهتر است دیسک کمر و اصولا مشکلات مربوط کمر چک شود.‌

حتی گاهی سندرم تونل تارسال که گیر افتادگی عصب در مچ پا می باشد عامل درد مقاوم خار پاشنه است و باید در تست نوار عصب و عضله تشخیص داده شود.

اگر همزمان با خار پاشنه، سیاتیک هم دارید درمان سیاتیک موجب درمان خار پاشنه همراه هم می شود و گاهی نیاز به درمانی به جز زک کفی برای خار پاشنه نیست.

بعضی از کتاب ها استفاده از ازن درمانی خار پاشنه و بعضی پی ار پی را توصیه کرده اند، هر چند به طور رایج پی ار پی زانو بیشتر انجام می شود و در پاشنه درمان اثبات شده ای نیست.

کلنیک طب فیزیکی پیشگام : 66914650

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما