تیر کشیدن کف پا نشانه چیست

با سلام. پسر 25 ساله هستم. من در بعضی مواقع کف پای راستم تیر میکشد. معمولا زمان هایی که تحت فشار عصبی هستم. دلیلش چیست.؟ ایا ممکن است علایم ام اس باشد؟

سلام علت تیر کشیدن کف پا ممکن است به دلیل تحریک فاشیای کف پا باشد یا به علت خار پاشنه یا توده های کف پا باشد.‌
از طرف دیگر تحریک عصب های کف پا و یا عضلات کف پا ممکن است به دلیل تحریک ریشه عصب از ناحیه بالاتر مثلاً به دلیل تحریک عصب سیاتیک در اثر مشکلات لگن و کمر باشد همچنین دیسک کمر ممکن است به دلیل عصب های کنارش موجب ایجاد التهاب در عصب و درد در ناحیه کف پا بشود.
التهاب در ناحیه کف پا ممکن است به دلیل بیماری‌های استخوانی مانند استئوکندریت باشد اما آنچه شایع تر موجب التهاب کف پا میشود فاشئیت پلانتار و یا خار پاشنه می‌باشد.
برای درمان التهاب کف پا باید اول منشاء آن مشخص شود به این دلیل گرفتن عکس الزامی است ، اما آنچه شما فرمودید احتمال زیاد دارد که تحریک عصب وجود داشته باشد.
سوالی که در زمان زیاد پرسیده می شود این است که علت تیر کشیدن پای چپ چیست ،درد کف پای چپ چیست ، درد زیر انگشتان کف پا چیست واقعیت این است که علت درد را باید با توجه به نوع درد و مدت زمان وجود درد تعیین کرد همچنین معاینات بالینی متخصص طب فیزیکی یا متخصص ارتوپد یا متخصص طب ورزش در تعیین علت درد کف پا متفاوت است مثلاً علت درد کف پا در کودکان از بزرگسالان متفاوت است علت درد کف پا در کودکان در بسیاری از موارد شلی لیگامان ها و مفاصل می باشد که موجب صافی کف پا و درد در کف پا می‌شود در حالی که شایعترین علت درد کف پا در بزرگسالان خار پاشنه می باشد .
درد و سوزش کف پا که به دلیل تحریک عصب ایجاد می‌شود ممکن است به دلیل دیسک کمر و یا تحریک عصب در ناحیه قوزک داخلی باشد به نام سندروم تونل تارس.
با انجام نوار عصب و عضله شما می توانید علت درگیری عصب در ناحیه پاشنه پا در ناحیه مچ پا و در ناحیه کمر را پیدا کنید اگر کمردرد دارید و در کنار آن درد کف پا احتمال بیشتری وجود دارد که مشکل شما در ناحیه کمر باشد ولی باید آن را به کمک تست عصب و عضله تایید کنید.
نوار عصب و عضله نقص‌هایی هم دارد و ممکن است ۱۵ درصد موارد را نشان ندهد سوال اساسی این است که برای درمان درد کف پا باید چه کرد برای درمان درد کف پا ابتدا باید علت درد و محل درد مشخص است مثلا اگر علت درد دیسک کمر باشد باید درمان از ناحیه کمر انجام شود خار پاشنه باشد باید مدل های فیزیکی در ناحیه پاشنه قرار بگیرد مثلاً باید لیزر درمانی یا رادیو فرکانسی یا انجام تزریقات تخصصی مانند اوزون درمانی در ناحیه پاشنه پا انجام شود.
سوال دیگر این است که آیا پی آر پی زانو برای ناحیه پاشنه پا و درد کف پا هم استفاده میشود یا نه در پاسخ باید عنوان کرد که پی آر پی عمدتاً برای زانو استفاده می‌شود و تاثیر آن در ناحیه پاشنه چندان تایید شده نیست هرچند بعضی از بیماران که پی آرپی ناحیه پاشنه را انجام داده‌اند راضی هستند سوال دیگری که مطرح می شود این است که آیا ممکن است درگیری ستوت فقرات دیگر جز کمر موجب ایجاد درگیری کف پا شود مثلاً دیسک گردن می تواند موجب درگیری کف پا یا ساق پا بشود دیسک کمر ممکن است موجب درگیری کف پا بشود ولی دیسک گردن علائم خود را در دست ها ظاهر می کند و در کف پا نمی تواند مشکل ایجاد بکند یک مسئله مهم برای شما استفاده از کفی طبی میباشد کفی طبی که با اسکن کف پا ساخته شده است هر نوع پاتولوژی که درگیر آن باشید مانند دیسک کمر یا خار پاشنه یا التهاب فاسیای کف پا یا درگیری نوروما و تومورهای کف پا در همه موارد می تواند باعث پخش شدن فشار در ناحیه پاشنه موجب کاهش فشار و درد در ناحیه کف پا بشود‌.
ام اس هم علائم پر سر و صداتری نسبت به صرفا درد و بی حسی کف پا دارد و غیر محتمل است‌

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما