توده کف پا و درد

سلام آقای دکتر من سی سال ام از بچه کی پا درد دارم دوسال که فهمیدم توده درپا دارم پیش یک دکتر رفتم گفت برو پیش فوق تخصص.باز پیش یک دکتر دیگه گفت خودش خوب می شه.آلان خیلی دردش کم شده.ولی لمس می کنم درد داره بعد پا ی چپ هم تازه درد می کنه.افتادگی رحم ومثانه دارم تیروئید هم دارم ممکن درد پاهایم از آن ها

سلام وقتتون بخیر . ابتدا لازم می دانم که در درمان توده کف پامطالبی خدمتتون عنوان کنم توده کف پا شایعترین علتش فیبروم هست. فیبروم معمولاً یک توده خوش خیم هست که در کف پا ایجاد میشه اندازه اش کمتر از دو و نیم سانت معمولاً هست و ممکن هست که هیچ دردی نداشته باشه یا با گذشت زمان بزرگتر بشه و به تدریج مقداری دردناک بشود‌ .پوشیدن کفش تنگ و داخل خانه بدون دمپایی راه رفتن و طولانی ایستادن ممکن هست که این رشد توده را تشدید کند.
علت شروع درد شروع فیبروم به طوز کامل شناخته نشده ولی گفته می شود ژنتیک نقش بسیار موثری دارد. ضربات کف پایی و زیاد راه رفتن خصوصاً در سطوح سفت هم ممکن هست که این درد را تشدید کند.
در مورد کم کادی تیرویید که شما فرمودید زیاد تحقیق نشده زیاد نشون داده نشد مرتبط باشه اما بیماری مزمن کبدی ، دیابت و مصرف بی‌رویه الکل و بعضی از داروها مثل داروهای ضد تشنج مثل فنی توئین و داروهایی که برای آرتروز زانو استفاده میشود مثل گلوکزامین ممکن هستش که این مقدار بتواند ریسک ایجلد این بیماری رو بیشتر کند. مهمترین مشکلی که فیبروم کف پا ایجاد می کند این هستش که بزرگ بشه و شما سخت بتوانید راه بروید .
توده ممکن است خودبخود بزرگ شود و گاهی موقتا خود به خود کوچیک شود. البته ما این متن رو که خدمت شما داریم عنوان می‌کنیم با تشخیص فیبروم هستش ولی یکسری موارد دیگری ممکن وجود داشته باشه مثل کیست، مثل عفونت ها ، مثل تورم تاندون یا حتی تومورهای دیگر حز فیبروم ممکن است باشد.
۹۰ درصد موارد این توده از قبل وجود داشته و در حال حاضر تشدید شده است ، این همین فیبروم کف پا هست
از نظر درمان توصیه اول استفاده از کفی خاص هست .ما در کلینیک پیشگام کفش خاص را می سازیم که ممکن هست که به شما کمک کنه که فشار روی این توده براتون کمتر بشه کفی تحت عنوان کفی های custom made .
ورزش خصوصاً ورزش های که در جهت کاهش التهاب و همینطور کشش این توده ها داده میشه میتونه به شما خیلی کمک کنه
اینکه آیا نیاز به جراحی برای فیبروم هست یا نه این به اندازه فیبروم و تعداد توده های کف پا و شدت درد شما و یا به طرق و استفاده از کفی و درمان های دیگری که برای شما تجویز میشه و اینکه به درمان غیرجراحی جواب مناسب بدید یا نه به همه اینها بستگی دارد.
توجه کنید که ما عمدتاً تشخیص رو گذاشتیم بر اساس فیبروم اما بسیاری از بیمارانی که به ما مراجعه می‌کنند ممکن هست که دیسک کمر داشته باشند و عضلات کف پاشون به دلیل تحریک سیاتیک و دیسک کمر تحریک شده باشد و سفت بشود و این موجب دردشون بشود.
بعضی از بیماران در مورد اوزون درمانی در کف پا از ما سوال می‌کنند که در بعضی بیماران موثر بوده و در بعضی نه.
در مورد توده های کف پا از از پی آر پی prp کمکی به درمان درد کف پا و توده های کف پا نمی کنه وپی ار پی زانو کمک به درمان زانو می کند ولی کف پا خیر .
فیبروم ها ممکن است به صورت توده سفت در کف پا باشند یا حتی به صورت کیست کف باشند یا به صورت توده عصبی در کف پا باشند عکس فیلم رو میتونید در سایت ما ببینید عکس فیبروم کف پا رو همون مدیریت فیبروم کف پا ممکن هستش که در یک ظاهر بشه و یک مدت بعد در پای مقابل ظاهر بشهود .ممکن است با فشاری که روی توده می اوریم یا عدم فشار روب این توده کوچک یا بزرگ بشود‌
آنها غده چربی در کف پا نیستند و درد کف پای چپ معمولاً بیشتر فیبروم هستش و بعداً معمولاً شیوع بیشتری خواهد داشت درد کف پای راست همه علائم و نشانه هایی که شما دارید به نفع یک فیبروم کف پا هستش بهتر هست که نگران نباشید و درمان کفی و تزریق و لیزر را ابتدا عنوان کنید .
دکتر محمدحسین سپهریان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی کلینیک پیشگام

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما