تفاوت دیسک کمر با روماتیسم ستون فقرات

سلام آقای دکتر خسته نباشید، من دختری هستم ۲۸ ساله که از حدود ۵ سال پیش و متعاقب انجام یک ورزش دراز نشست سنگین دچار کمر درد شدم و الان به خاطر کمردرد بیش از ۵ سال هست که دکتر های مختلف رفتم و نظرات مختلفی را شنیدم. در حال حاضر به من میگن روماتیسم ستون فقرات دارید بعضی هم میگن شما دارای دیسک کمر هستم میخواستم بدونم تفاوت روماتیسم با دیسک کمر چیست

سلام امیدوارم حالتون خوب باشه دیسک کمر، یک بیماری کاملاً متفاوت از روماتیسم ستون فقرات است. روماتیسم ستون فقرات بیماری می باشد که در آن التهاب در ستون فقرات ایجاد می‌شود. شایع‌ترین علت آن بیماری به نام اسپوندیلیت آنکیلوزان می باشد که در آن ستون فقرات سفت می‌شود، عمدتاً این بیماری در سنین جوانی و در مردها دیده می‌شود. سن تشخیص آن حدود ۳۰ سال می باشد اما به دلیل مراجعه دیرهنگام به پزشک تا ۴۰ سال هم ممکن است طول بکشد معمولاً درد ها در روماتیسم ستون فقرات، در طول شب بیشتر شده و اصولاً با بی تحرکی بیشتر می‌شوند و زمانی که بیمار حرکت می کند ، دردها کاهش پیدا می کند. مثلاً ممکن است به دلیل درد از خواب بلند شود و یا دائم از پهلو به پهلو کند اما بعد از اینکه از خواب بلند شد و به کار روزمره اشتغال پیدا کرد درد بیمار بسیار کاهش پیدا می‌کند اما برعکس درد دیسک کمر عمدتاً با استراحت درد کاهش پیدا می‌کند و با حرکت در تشدید می‌شود.

تفاوت دیسک کمر با روماتیسم ستون فقرات

مسئله دیگر در روماتیسم ستون فقرات این است که یک بیماری است که به صورت ثابت دردهای متناوب ای را خواهد داشت و بدون دارو کم و زیاد شدن آن چندان بارز نخواهد بود اما در بیماری دیسک کمر درد به صورت ناگهانی و شدید و معمولاً با انتشار به پاها همراه می باشد و یا ممکن است به باسن تیر بکشد.
دیسک کمر با انجام ام آر آی کمر و نوار عصب و عضله قابل تشخیص می باشد اما روماتیسم ستون فقرات با انجام رادیولوژی ساده در لگن و ستون فقرات و همچنین آزمایش های خونی که حالت ژنتیک را نشان می دهد مشخص می شود.

مسئله دیگر در روماتیسم ستون فقرات زمینه وراثت مثبت می باشد. در بیمارانی که دارای ستون فقرات رماتیسمی و خشک شدن ستون فقرات هستند معمولا سابقه فامیلی مثبت در این زمینه را دارند. پدر ، برادر و یا یکی از اقوام نزدیک دچار این بیماری روماتیسمال می باشد.
توجه کنید که گاهی بیماری روماتیسم ستون فقرات ممکن است خود را به صورت غیر کلاسیک نشان دهد و بدون زمینه فامیلی مثبت و مانند دیسک کمر به صورت خشکی ستون فقرات با انتشار به لگن نشان داده شود اما در این موارد هم عمدتاً با حرکت بیمار دردش بهبود پیدا می‌کند و در استراحت دچار مشکل می شود.
اما مسئله‌ای که در دیسک کمر همیشه ما را گمراه می کند این است که ممکن است بیمار دچار درگیری دیسک کمر باشد و دیسک کمر به عصب ها فشار بیاورد، اما ام آر آی کمری نرمال باشد. در این موارد ممکن است تست نوار عصب و عضله و معاینه پزشک تنها عواملی باشد که بتواند بیمار را از دردهای شدید ناشی از تحریک بدون پارگی و فتق دیسک کمر درجات دهد.
لذا با توضیحاتی که داده شد شما خودتان می توانید بین دیسک کمر و روماتیسم ستون فقرات تمایزاتی قائل بشوید.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما