تفاوت اصلی درد کلیه با کمردرد چیست

سلام آقای دکتر خسته نباشید، من چند سال پیش سنگ کلیه داشتم و دردهای شدید در پهلو داشتم .الان هم حالا با یه شکل دیگه درد خیلی زیاد پهلو دارم که به باسنم تیر میکشه. چند بار سونوگرافی کلیه کردم، میگن دیگه سنگ کلیه ندارم ولی نمی دونم که دقیقا آیا این درد کلیه هست یا کمردرد.‌ از کجا میشه فهمید که الان مشکل من درد کلیه هست یا درد کمر هست و تفاوت اصلی درد کلیه و کمر چی هست و اگر کمردرد هست باید خدمت شما برسم؟

سلام درد کلیه به دلیل آنکه در پهلو و ناحیه کمر درد ایجاد می کند ، می تواند بسیار با درد کمر اشتباه شود. توجه داشته باشید که به طور کلی کمر درد، شیوع بسیار بالاتری از درد کلیه دارد و میزان شیوع درد کلیه و سنگ کلیه نسبت به کمردرد بسیار بسیار کم می باشد.

                            تفاوت اصلی درد کلیه با کمردرد
شاید بتوان گفت که مهمترین تفاوت درد کلیه و درد کمر که به پهلو تیر می کشند ، تفاوت درد در وضعیت های مختلف باشد .اگر شما در پوزیشن های مختلف درد پهلوی تان زیاد یا کم بشود، این را باید به منشاء کمری نسبت دهیم. معمولاً دردهای کلیه از سنگ کلیه گرفته تا عفونت های کلیه هیچکدام موجب ایجاد درد و یا کاهش در حالت های مختلف و پوزیشن های متفاوت نمی شوند.
به عنوان مثال دردهای پهلو که منشاء کمری داشته باشند و مثلا کمردرد و یا دیسک کمر عامل آنها باشد، اغلب با دراز کشیدن تشکیل شده و با نشستن یا خم شدن تشدید می شوند، اما درد کلیه اگر بگیرد و درد در حالت شدید یا خفیف هم باشد با خم شدن راست شدن و استراحت کردن تغییری در شدت درد ایجاد نمی‌شود و این یکی از مهم ترین نکاتی است که ما در معاینه بیماران به آن توجه می کنیم.
تفاوت دیگر معمولاً ، ارجاع درد می باشد. دردهای کلیه معمولاً به جز ناحیه پهلو به جای دیگری انتشار پیدا نمی کنند در حالی که دردهای کمر با منشاء دیسک کمر عمدتاً به پاها انتشار پیدا می کنند و به قول بیماران حالت سیاتیکی و انتشاری از باسن به پایین یا حتی ران پا و کف پا را دارند ، در حالی که در بیماران با مشکل کلیه این حالت را نداریم.

                      تفاوت اصلی درد کلیه با کمردرد
بیماران کمردرد معمولاً سابقه‌ای از دردهای کلیه و یا عفونت کلیه را ممکن است داشته باشند یا نداشته باشند اما اغلب بیماران با دردهای شدید کلیه و سنگ کلیه و عفونت های کلیه معمولاً سابقه‌ای از چنین دردهایی یا سنگ کلیه یا دردهای مشابه را دارند .همچنین مطلب بسیار مهم که می‌تواند به ما کمک کند خون ادراری است که بعضی به صورت آشکار دیده می شود و به نفع مشکلات کلیه و به خصوص سنگ کلیه می باشد و بعضی را باید در آزمایش ادرار جستجو کرد.
همچنین زمان و مدت درد هم بسیار مهم است دردهای کلیه معمولاً با شدت بسیار زیاد به مدت کوتاهی معمولاً نیم ساعت تا یک ساعت و حداکثر دو ساعت طول می کشند و بعد حذف می‌شوند اما مجدد ممکن است در زمان دیگری کنند ،مثلاً فردای روز درد و ولی درد های ناحیه کمری معمولاً به صورت مستدام وجود دارند و با تغییر حالت کم و زیاد می‌شوند و به صورت ناگهانی افت پیدا نمی‌کنند.
مسئله دیگری که در مورد معاینات و در مورد آزمایشات وجود دارد و این است که اگر شک ما به درد کمر باشد باید از ام آر آی کمر و یا تست نوار عصب و عضله استفاده کرد اما اگر شک به بیماری در ناحیه کلیه باشد معمولا از سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری جهت افتراق تشخیص درد کمر از درد کلیه برای تشخیص درد پهلو استفاده میکنیم.
در صورتی که شما دیسک کمر داشته باشید و یا مشکل ناحیه کمری ، مانند سندروم فاست و یا ضخیم شدن لیگامان ها و یا گره های عضلانی و بیماری میوفاسیال و موارد مشابه ان ، عمدتاً با روشهای غیر جراحی درمان میشود ، که متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی مهمترین پزشکان در زمینه درمان های غیرجراحی مشکلات کمر هستند.
در صورتی که علت درد شما درد کلیه باشد و خصوصاً سنگ کلیه باید به متخصص کلیه و مجاری ادراری یا اورولوژیست مراجعه کنید.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما