بهترین راه برای درمان و پیشگیری از گودی کمر

بهترین راه برای درمان و پیشگیری از گودی کمر چیست؟

مهمترین کار تشخیص علت قوس زیاد کمر می باشد.برطرف کردن علت اصلی  لوردوز یا گودی کمر بیشتر کمک می کند تا آن را برطرف کنیم.  ولی علت گودی کمر هر چه که  باشد تقویت عضلات کمر و شکم و عضلات کمربند لگنی و باسن  میتواند  کاملا گودی  را کاهش دهداز طرفی هم جالب است بدانید که شایعترین علت افزایش لوردوز کمری  ضعیف بودن عضلات شکم و ستون مهره ها  و کاهش قدرت انعطاف پذیری و فلکسبیلیتی  عضلات و تاندون های احاطه کننده  لگن می باشد.

این ضعف عضلات شکم و لگن و کمر و باسن و کاهش انعطاف پذیری لگنی  در افرادی که دارای  شغل نشسته هستند  و فعالیت فیزیکی  منظمی ندارند بیشتر به وجود میاید . با افزایش سن هم مشکلات ذکر شده از جمله ضعف عضلات  بیشتر می شود و گودی کمر تشدید می شود  پس مهمترین اقدام در درمان گودی کمر افزایش قدرت عضلات  راست و مورب شکم و  فیله کمری و افزایش انعطاف ورزش های کششی  بافت نرم اطراف لگن  می باشد.

فراموش نکنید که ضعف عضلات که به ظاهر خود را به صورت گودی کمر و افزایش قوس کمر نشان می دهد یک نشانه اولیه برای شروع بیماری های جدی تر کمر مانند دیسک کمر و کمر درد های جدی  می باشد.

پیشگیری از  گودی بیش از حد کمر

تاکید می کنم مهمترین اقدام انجام ورزش های تقویتی کمر و باسن می باشد.

– هنگام  نشستن روی صندلی  حتما  کف پای خود را  را صاف بر روی زمین قرار دهید و  صندلی خود را به گونه ای  تنظیم کنید که  در صورت لزوم  از یک بالش کوچک  برای پر کردن فضای خالی پشت کمرتان و گود کمر  استفاده کنید..

– هنگامی  که می خواهید به  مدت طولانی بایستید (مثلا موقع  ظرفشستن  یا اتو کردن لباس )، یک پا را بر روی زمین و پای دیگر خودتان  را روی یک پله یا حتی یک اجر  و یا هر چیز مشابه ان بگذارید..

– بهترین حالت  خوابیدن به پشت در حالتی  می باشد  که بالشتی زیر زانوها قرار در صدارد و خوابیدن روی شکم ممنوع است و اگرعادت  دارید بر روی شکم بخوابید لزوما  بالشی زیر شکم خود بگذارید..

– مطمئن باشید پوشیدن کفش های پاشنه بلند  موجب افزایش گودی کمر شما  خواهد بود

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما