بازگشت کمردرد در حاملگی

سلام اقای دکتر، من نادیا حسینی هستم که با همسرم اقای عظیمی خدمتتوا 2 سال پیش برای درمان کمردرد مزاحم شدیم. اقای دکتر با کارهایی که روی کمرم انجام دادید کاملا خوب شدیم، حتی همسرم که کارمند ایران خودرو هست الان خوبه خوبه و حتی سر کارش کارهای سنگین هم انجام میده. اما من الان ماه پنجم بارداریم هست و دوباره کمردرد داره شروع میشه. چه کنم ،یه کمی کمردرد همراه سرگیجه هم دارم. درمان خانگی داره ؟برسم خدمتتون

سلام و عرض ادب خدمت خانم حسینی عزیز. کمردرد در زنان علت های خیلی متفاوتی از مردان مردان ندارد و جز چند مشکل زنانگی مانند پاتولوزی های داخل رحم و تخمدان بقیه علل کمردرد در زنان و مردان مشابه است. اما کمردرد حاملگی یک مقوله کاملا مجزا است،

کمردرد بارداری اصولا فصل متفاوتی از کمردرد است. شل شدن عضلات رحمی و جداره شکم در اثر هورمون ها و باز شدن استخوان ها از هم از یک طرف دیگر موجب شروع کمردرد می شود. افزایش وزن جنین هم موجب کشش عضلات شکم و ایجاد درد مضاعف می شود . از طرفی ما هم در درمان زمان بارداری نمی توانیم بسیاری از مدالیتی ها مثل لیزر یا گرمای عمقی را استفاده کنیم و مجبوریم در درمان کمردرد بارداری صرفا از طب سوزنی و ورزش درمانی استفاده کنیم.

توصیه ما در درمان کمردرد بارداری اول از همه پیشگیری از کمردرد با انجتم ورزش های کمر و پیاده روی و شنا و … می باشد. اصولا بهتر است عضلات کاملا قوی باشد و بعد برای بارداری اقدام کنید.

کمردرد همراه با سرگیجه خیلی شایع نیست و بیشتر دیسک گردن  با سرگیجه همراهی دارد . و ممکن است سایر علل بارداری در شما سرگیجه ایجاد کرده باشد

درمان خانگی کمردرد در شرایط شما استفاده از تکنیک های حمام برعکس یا سرد و گرم کردن متناوب کمر می باشد. استفاده از ورزش های کمر ، ترکیب روغن سیاهدانه و روغن شترمرغ و استفاده از کمربند و استراحت نسبی به تسکین کمردرد شما کمک می کند.

اگر کمردرد به پای شما تیر می کشد با انجام نوار عصب و عضله کمر و پا بدون صدمه به جنین و خوردن اشعه می توانید فشار دیسک کمر بر روی عصب را بررسی کنید.

سوالی که بسیاری از بیماران از ما می پرسند، کمردرد درمانش چیست؟

واقعا کمردرد مولتی فاکتوریال می باشد و درمان کمردرد به علت کمردرد و عامل ایجاد کمردرد وابسته است. انجام لیزر و دکامپرشن کمر و طب سوزنی و تزریقات ستون فقرات هم در درمان کمردرد کمک کننده است خصوصا اگر علت زیر آن دیسک کمر باشد.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما