سلام اقای دکتر ، من نادیا حسینی هستم که با همسرم اقای عظیمی خدمتتوا 2 سال پیش برای درمان کمردرد مزاحم شدیم. اقای دکتر با کارهایی که روی کمرم انجام دادید کاملا خوب شدیم ، حتی همسرم که کارمند ایران خودرو هست الان خوبه خوبه و حتی سر کارش کارهای سنگین هم انجام میده . اما من الان ماه پنجم بارداریم هست و دوباره کمردرد داره شروع میشه . چه کنم ،یه کمی کمردرد همراه سرگیجه هم دارم . درمان خانگی داره ؟برسم خدمتتون

سلام و عرض ادب خدمت خانم حسینی عزیز. کمردرد در زنان علت های خیلی متفاوتی از مردان مردان ندارد و جز چند مشکل زنانگی مانند پاتولوزی های داخل رحم و تخمدان بقیه علل کمردرد در زنان و مردان مشابه است. اما کمردرد حاملگی یک مقوله کاملا مجزا است ، 

کمردرد بارداری اصولا فصل متفاوتی از کمردرد است. شل شدن عضلات رحمی و جداره شکم در اثر هورمون ها و باز شدن استخوان ها از هم از یک طرف دیگر موجب شروع کمردرد می شود . افزایش وزن جنین هم موجب کشش عضلات شکم و ایجاد درد مضاعف می شود . از طرفی ما هم در درمان زمان بارداری نمی توانیم بسیاری از مدالیتی ها مثل لیزر یا گرمای عمقی را استفاده کنیم و مجبوریم در درمان کمردرد بارداری صرفا از طب سوزنی و ورزش درمانی استفاده کنیم. 

توصیه ما در درمان کمردرد بارداری اول از همه پیشگیری از کمردرد با انجتم ورزش های کمر و پیاده روی و شنا و ... می باشد . اصولا بهتر است عضلات کاملا قوی باشد و بعد برای بارداری اقدام کنید . 

کمردرد همراه با سرگیجه خیلی شایع نیست و بیشتر دیسک گردن  با سرگیجه همراهی دارد . و ممکن است سایر علل بارداری در شما سرگیجه ایجاد کرده باشد 

درمان خانگی کمردرد در شرایط شما استفاده از تکنیک های حمام برعکس یا سرد و گرم کردن متناوب کمر می باشد . استفاده از ورزش های کمر ، ترکیب روغن سیاهدانه و روغن شترمرغ و استفاده از کمربند و استراحت نسبی به تسکین کمردرد شما کمک می کند. 

اگر کمردرد به پای شما تیر می کشد با انجام نوار عصب و عضله کمر و پا بدون صدمه به جنین و خوردن اشعه می توانید فشار دیسک کمر بر روی عصب را بررسی کنید . 

سوالی که بسیاری از بیماران از ما می پرسند ، کمردرد درمانش چیست ؟ 

واقعا کمردرد مولتی فاکتوریال می باشد و درمان کمردرد به علت کمردرد و عامل ایجاد کمردرد وابسته است . انجام لیزر و دکامپرشن کمر و طب سوزنی و تزریقات ستون فقرات هم در درمان کمردرد کمک کننده است خصوصا اگر علت زیر آن دیسک کمر باشد .