اسپاسم عضلانی

سلام اقای دکتر خسته نباشید.من یک سال میشه کمر درد دارم ام ارای انجام دادم دکتر گفتن اسپاسم عضلانی هستش و کم ابی. و الان فیزیوتراپی انجام میدم و الا ن ۲ هفته پا ی چپم درد میکنه پام احساس سنگینی میکنه پام پرانتزی هستش ایا این درد ربط به پای پرانتزی داره وعلت پا درد چیه ممنون

سلام، اسپاسم ‌عضلانی یک واژه کلی برای گرفتگی عضلات می باشد. در واقع اسپاسم عضلانی یک علامت می باشد به هیچ عنوان اسپاسم ‌عضلانی را ما به عنوان یک تشخیص قبول نداریم.

این که درد در پای شما هم ایجاد شده و در کمر اسپاسم عضلانی دارید بیشترین چیزی که تشخیص را برای ما مسجل می‌کند وجود دیسک کمر می باشد که با ام ار ای کمر و نوار عصب و عضله می باشد.
دیسک کمر مهره ۵ و۱ و دیسک پایینی مهره کمر مانند دیسک کمر مهره ۴ و ۵ هر دو می تواند موجب ایجاد اثبات و عضلات کمر و درد در پا شود .بسیاری از بیماران این حالت را به‌عنوان درد سیاتیک تلقی می‌کنند یعنی وقتی درد از کمر به باسن و پشت پای آنها تیر می کشد آن را درد سیاتیک می دانند.
فشار بر روی دیسک و عصب های کمر می تواند به گونه‌ای باشد که به صورت محافظتی اسپاسم عضلانی در ناحیه کمر ایجاد کند و از یک طرف فشار روی عصب های حرکتی که با تست نوار عصب و عضله قابل سنجش می‌باشد موجب می‌شود شما توان حرکت و راه رفتن نداشته باشید.
درد کمر و ایجاد پاتولوژی های مانند دیسک کمر و تحریک عصب سیاتیک موجب می‌شود عضلات کمر اسپاسم کند، هم این مورد را ما در مورد دیسک گردن هم داریم یعنی فشار بر روی عصب های گردن توسط دیسک موجب می شود عضلات اطراف کردن یا عضلات کتف اسپاسم کند. این نوع اسپاسم ها اسپاسم های محافظتی نامیده می شود. یعنی اگر این اسپاسم ایجاد نشود ممکن است دیسک شما بیشتر بیرون بیاید و برای شما مشکل بیشتر ایجاد کند لذا در بعضی از مواقع بعد از ایجاد این اسپاسم محافظتی و بعد از اینکه دیسک خوب می شود همچنان این سیکل اثسپاسم و درد وجود دارد و توصیه می‌شود اسپاسمی شکسته شود
قبل از شروع کننده های عضلانی و مدالیته های طب فیزیکی مانند رادیوفرکوانسی می تواند به شما در شکستن سیکل اثبات کمک‌کننده باشد البته توجه داشته باشید تا زمانی که دیسک کمر و سیاتیک درمان نشود امکان درمان اسپاسم به صورت دایمی  وجود ندارد. بنابراین توصیه ما ابتدا درمان کمردرد و پادرد بر اساس اتیولوژی آن و بر اساس علت آن و سپس توجه به یک اسپاسم ساده کمری می باشد و در ضمن در ام آر آی کمر صرفاً اسپاسم دیده نمی شود و معمولا پاتولوژی های جدی تر در ام آر آی دیده میشود.

طب سوزنی با تحریک الکتریکی هم در درمان اسپاسم بسیار موثر است.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما