ارتباط درد ساق پا و کمبود کلسیم

سلام اقای دکتر .33 ساله هستم و چند روزی است به محض راه رفتن عضلات ساق پاهایم تیر میکشد یید. حتی زمانی که روی صندلی نشسته ام با منقبض کردن ماهیچه هی پایم احساس درد دارم.لطفا راهنمایی بفرمایید ایا از کمبود کلسیم دچار این عارضه شده ام؟

ضمن عرض ادب و احترام . درد ساق پا عموما به دلیل کمبود کلسیم نیست و عموما به دلیل تحریک عصب از ناحیه کمر می باشد. ممکن است شما کمردرد نداشته باشد  و یا تحریک سیاتیک را هم تجربه نکرده باشد ولی این بیماری ها یک طیفی دارند و محتمل ترین تشخیص در شما تحریک خفیف عصب در کمر و خصوصا عصب سیاتیک  است. کمبود کلسیم اغلب ایجاد کرامپ نمی کند و بر عکس ازدیاد ا گرفتگی عضله ساق پا ایجاد می کند.

توصیه ما در مورد گرفتگی ساق پا انجام ورز ش های کششی عضلات ساق پا و استراحت دراز کش ، عدم انجام احتمالی ورزش های دراز و نشست و حلقه زدن و چک کردن سطح ویتامین D  می باشد.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما