احساس کوتاه شدن پا

با سلام خسته نباشید . بنده خانمی 36 ساله هستم که از 12 فروردین درد شدیدی در ناحیه کمر و پای چپ احساس کردم ود رهمان لحظه احساس کوتاهی در پای چپ داشتم. بعد از چند ساعت از این درد شدید پای چپم کم حس شد با انجام ام آر آی و ارائه جواب آن که به این شرح بود Disc of L4/L5 and L5/S1 is dehydrated Annular disc tear at the level of L4/L5 is present این دو خط اول جواب ام آر آی است در لزوم می توانم جواب را از طریق واتساپ ارسال کنم. دکتر ارتوپد و متخصص ستون فقرات تشخیص تنگی کانال و پارگی دیسک دادند. که گفتند باید عمل بکنم ولی خود پزشکان می گویند اگر عمل کنم زمین گیر می شوم درد کمر آنچنان اذیتم نمیکند ولی بی حسی و سوزش و درد مخصوصا در حالت نشسته و خوابیده پای چپ از مچ پا تا انگشتان بیشتر اذیت می کند. آیا با روشهای غیرجراحی حس پایم بر می گردد. چون ساکن یزد هستم از همکاران شما کسی در یزد می تواندبه درمان غیرجراحی به من کمک کند. با تشکر

سلام احساس کوتاه شدن پا در اثر دیسک کمر بسیار شایع میباشد یعنی دیسک کمر با تحریک عصب هایی از جمله عصب سیاتیک موجب گرفتگی در عضلات باسن و ران و در نتیجه احساس کوتاهی در پاها میشود
همانطور که همکاران ما فرموده اند برای برطرف کردن این عارضه احساس کوتاهی پا و سنگین شدن پا شما باید دیسک کمر خود را درمان کنید و همانطور که ما در سایت خود عنوان کرده ایم درمان‌دیسک‌کمر یک درمان کنترلی می باشد و شما نمی توانید به دنبال بهبود صد در صد و بدون بازگشت درد پای خود باشید .
یعنی سیستم پزشکی کمک می‌کند تا فشار بر روی عصب های سیاتیک و عصب هایی که از کمر به پا وارد میکند از طریق کاهش التهاب و کاهش فشار مکانیکی بر آن کاهش پیدا کند.

                      درد و کوتاهی پا
درمان دیسک کمر عمدتاً به صورت غیر جراحی تا ۹۰ درصد موارد امکان پذیر است
آنچه در گزارش ام آر آی شما دیده شده فشار دیسک کمر روی عصب زیاد نمی باشد و دیسک کمر شما زیاد نیست بنابراین احتمال جواب به درمانهای غیر جراحی بالا می باشد اما توجه کنید که چه درمان جراحی و چه درمان غیر جراحی امکان اینکه تمام مشکل شما را به صورت کامل و ۱۰۰ درصد برطرف کند وجود ندارد. توصیه ما ابتدا انجام درمانهای جراحی انجام ورزش‌های کمری بعد از اتمام درمانهای غیر جراحی و دادن زمان به درمان ۲۰ توسط خود بدن به مدت ۶ ماه می باشد
طبیعی است که شرایطی وجود دارد که شما ممکن است مجبور شوید دیسک کمر را به صورت اورژانسی عمل کنید مثلاً اگر شما دچار ضعف پیشرونده عصبی یا بی اختیاری ادرار باشید یا دچار افتادگی مچ پا شوید باید به صورت اورژانسی عمل جراحی را انجام دهید در صورتیکه این نوع موارد را ندارید ابتدا درمان طبی را انجام دهید و در صورت عدم پاسخ به درمان های جراحی دیسک کمر فکر کنید.
متاسفانه ما با همکاران طب فیزیکی و توانبخشی در یزد آشنا نیستیم اما حتماً متخصصین متبحری که بتوانند به شما در این زمینه کمک کنند وجود دارند به امید سلامتی تان.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما