آسیب دیدگی و ضایعه نخاعی ناکامل در سانحه تصادف و نحوه درمان آن

با عرض سلام و احترام خدمت شما آقای دکتر سوالات من زیاد می باشد امیدوارم وقت پاسخ به سوالاتم را داشته باشید. آقای دکتر دوست بنده در سانحه تصادف در حدود 5 ماه پیش دچار شکستگی مهره تی 12 ال 1 شده است. در زنجان تحت عمل جراحی قرار گرفت. با توجه به آسیب دیدگی یکی از چشمانش و وقتی که برای درمان چشمانش گذاشتیم فیزیوتراپی و کاردرمانی را بعد از 40 روز از حادثه آغاز کردیم. متاسفانه در زنجان پزشکان مغز و اعصاب بنظرم اطلاع جامع و کاملی در مورد ادامه روند درمان بیمار ندارند و هر سوالی که ما در مورد نوع فیزوتراپی یا کاردرمانی یا هر دستگاهی که برای بیمار ضروری می باشد را پرسیدم جواب خاصی به ما نمی دهند. دکتر ابوالفضل رحیمی زاده متخصص مغز و اعصاب به ما گفتند فقط کار درمانی و ورزش برای بیمار ما مفید است و نخاع بیمار ما کاملا آسیب ندیده و بهبودی بیمار نیاز به زمان دارد. آقای دکتر بیمار ما در این مدت با ورزش و فیزوتراپی موفق شده است تا حدودی حرکات را به پاهای خود برگرداند یعنی وقتی ما پای بیمار را در حالت نشسته تا زانو خم می کنیم بیمار می تواند پاهایش را باز کند یا چهار دستو پا می ایستد و با کمک ما در حالت چهار دستو پا راه می رود. با این حال بنظر شما ما بیمار را به طب سوزنی ببریم؟ چون در زنجان فیزوتراپیست ها تماما با طب سوزنی مخالفت کردند. در حالی که متخصص طب سوزنی گفتند فیزیوتراپی و کاردرمانی به درد نمی خورد فقط باید بیاورید طب سوزنی . یا نظر شما در مورد آب درمانی چیست؟ ما بیمار را هر دو روز یکبار معمولا در وان به مدت دو ساعت در حالت دراز کشیده نگه می داریم و پاهایش را در درون آب به ورزش و حرکاتی وامی داریم. اقای دکتر آیا نیاز به خرید دستگاه های فیزوتراپی برای بیمار ما ضروری می باشد؟ چون ما از شنبه تا چهارشنبه ها هر روز بیمار را به فیزیوتراپی و کاردرمانی می بریم. یک ماهی میباشد که علاوه بر تحریک فارادیک، تحریک نوع آی دی سی هم به دستور فیزوتراپ بر بیمار ما اعمال می شود بنظر شما آیا این نوع تحریک ها برای بیمار مناسب می باشد یا خیر؟ چون دکتر رحیمی زاده در تهران به ما گفتند بیمار فقط باید ورزش انجام دهند و تحریک الکترونیکی ضرورتی ندارد. و همچنین بیمار ما تا یک هفته پیش از سینه به پایین حسی را نداشت ولی الان تا پهلوهای کمرش حس برگشته است. اگر پاسخ های ما را دهید واقعا ممنون می شوم.

با عرض سلام خدمت دوست بزرگوارم

با توجه به شرح حال و علایمی که جنابعالی عنوان می کنید به نظر دوستتان دچار ضایعه نخاعی ناکامل شده اند، که به ظاهر میزان صدمه و له شدگی نخاع در ان بالا نیست. اول از همه شما باید بدانید دوستتان دچار یک بیماری با جنبه ای مختلف سیستمیک می باشد نه تنها یک ضعف یا فلجی در پاها. دوم اینکه باید بدانید شما نیاز به توانبخشی طولانی مدت دارید و لذا خرید بعضی از تجهیزات فیزیوتراپی در منزل و آموزش شما به استفاده صحیح از جریان های تقویتی مانند F.E.D که توسط همکاران فزیوتراپ آموزش داده می شود منطقی است. از طرفی باید بدانید که چون حس در پای این بیماران کم است امکان سوختگی با این جریان ها وجود دارد و نباید شدت را بالا ببرید.

درمورد طب سوزنی در این بیماران اگر توسط متخصص این امر صورت بگیرد می تواند واقعا در بیمار شما خصوصا اینکه ضایعه ناکامل می باشد کمک کننده باشد ولی باید در کنار کاردرمانی انجام شود و تمامی این درمان ها در کنار هم به قطع نتیجه بهتری از درمان تنها به شما می دهد. بنده در طب سوزنی ذر بیماران درگیری و نقایص عصبی نتایج خوبی را داشته ام.

به  یاد داشته باشید بسیاری از حرکات و تمرین های فیزیوتراپی و کاردرمانی باید طولانی مدت انجام شود پس بهتر است آنها را از همکاران بیاموزید.

اگر ایشان می توانند با انداختن وزن به عقب روی دو پا کنترل داشته باشند اب درمانی به مدت هفته ای 2 بار برای ایشان کمک کننده است.

توجه کنید که حداکثر بهبودی حرکتی در بیماران ضایعه نخاعی در 2 سال اول ایچاد می شود لذا از هیچ کوششی دراین مدت در درمان ایشان دریغ نفرمایید.

             دکتر سپهریان (متخصص طب فیزیکی و توانبخشی)

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما