تزریق پی آر پی (PRP) به مچ دست: مزایا و عوارض احتمالی + هزینه

آیا اخیرا حس گزگز یا بی حسی در انگشت شست، اشاره یا انگشت سوم داشته اید؟ آیا انجام کارهای روزانه با دست سخت می باشد؟ آیا حس دست خود را از دست داده اید؟ در میان گزینه‌های درمانی متفاوت، ممکن است به عنوان راه حلی موثر، پی آر پی درمانی برای درد مچ دست به شما پیشنهاد گردد. تزریق پی آر پی با داشتن فاکتور رشد بیش از حد در خون، به ترمیم بافت آسیب دیده و مهار فرایندهای التهابی دردناک کمک می‌کند. این درمان شدیدا مورد بررسی قرار گرفته و در درمان‌های بالینی استفاده می‌شود. در این مقاله در مورد مزایا، آمادگی، روش و عوارض جانبی PRP درمانی برای درد مچ دست خواهید خواهند. باید بدانید هر زمان که می خواهید درد مچ دست خود را درمان کنید باید به یک پزشک ماهر و مجرب که در مورد درمان ها و کنترل عوارض می داند مراجعه کنید. این کار خطرات و عوارض جانبی و همچنین دوره بهبودی از درمان را کاهش می دهد.

پی آر پی درمانی چیست؟

در درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) از نمونه خون بیمار برای استخراج سرم خاصی استفاده می‌کنند. پی آر پی‌تراپی نوعی داروی احیا کننده است که ترمیم را تقویت کرده و تسکین درد را بدون جراحی یا دارو بهبود می‌بخشد. پی آرپی به وسیله سلول‌های خود بدن، از فرایندهای خود ترمیمی بدن حمایت می‌کند. با سانتریفیوژ نمونه و اضافه کردن عامل‌های غیر انعقادی، باعث جدا شدن پلاسما و پلاکت از دیگر اجزای خون می شوند. سپس، پلاکت ها را به شکل غلیظ شده جدا کرده و دوباره به ناحیه تحت درمان تزریق می کنند.

خون اغلب مایع است(که پلاسما نام دارد)، اما شامل ذرات جامدی مانند اریتروسیت‌ها، سلول‌های سفید و پلاکت‌ها می‌باشد. پلاکت‌ها برای انعقاد خون مهم می‌باشند، اما حاوی پروتئین‌های خاصی به نام فاکتور رشد که برای ترمیم زخم مهم هستند، نیز می‌باشند. با وجود غلظت بالاتری از فاکتور رشد که نسبت به مقدار موجود در خون هست، تزریق پی آر پی به ترمیم بافت آسیب دیده و مهار فرایند التهابی دردناک کمک می‌کند. این درمان به طور گسترده توسط مقالات بالینی بررسی و مورد حمایت قرار گرفته است.

ویدئو توضیحات تزریق PRP

 

مزایای پی آر پی درمانی یا پلاسمای غنی از پلاکت برای درد مچ دست

 • این روش درمانی کم تهاجمی می باشد.
 • به خاطر استفاده از خون خود بیمار کمترین خطر را دارد.
 • بسیاری از بیماران بلافاصله بعد از درمان می توانند به کارهای روزمره خود رسیدگی کنند.
 • زمان بهبود و توانبخشی سریعتر در مقایسه با جراحی است.

چه مواردی با PRPدرمانی در درد مچ دست رفع می شوند؟

درمان با پلاسمای غنی از پلاکت در کاهش علائم و تسریع روند بهبودی، در مشکلاتی که شامل عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها و دیگر بافت‌های مچ دست می شوند، موثر می‌باشد. برخی از مثال‌ها به صورت زیر می‌باشند:

انگشت ماشه‌ای

انگشت‌ماشه‌ای یا تنوسینوویت تنگی، بیماری است که انگشتان دست یا شست را در حالت خم نگه می‌دارد. این بیماری تاندون‌هایی که انگشتان را خم می‌کند را در گیر می‌کند. هر انگشت تاندونی دارد که در هنگام گرفتن و خم کردن دست، از طریق یک غلاف به جلو و عقب سرمی‌خورد. این غلاف مثل یک تونل عمل کرده و تاندون را در جای خود نگه می دارد. وقتی تاندون و غلاف ملتهب و ضخیم شوند، تاندون نمی تواند در غلاف بلغزد. این امر باعث می شود که تاندون گیر کند و اجازه ندهد انگشت مربوطه صاف شود.

سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال که فشرگی عصب مدین نیز نامیده می‌شود، به علت فشار بر روی عصب مدین ایجاد می شود. این عصب از طریق مسیری به نام تونل کارپال از بازو تا کف دست کشیده شده است. التهاب تونل کارپال می تواند به خاطر حرکات تکراری، آرتروز مفصلی، خارهای استخوانی یا صدمه ایجاد شود. ورم، تونل کارپال را باریک کرده و فشار روی عصب مدین را افزایش می دهد که منجر به ایجاد درد، گزگز و ضعف در دست و مچ دست می شود.

تنوسینویت دکورون

تنوسینویت دکورون یا تنوسینوویت استیلوئید رادیال، منبع رایج درد در مچ دست و انگشت شست می باشد. این بیماری به علت حرکت گرفتن چیزی با دست که تکرار می‌شود و بیماری‌های التهابی مانند آرتروز مفصلی می‌باشد. وقتی تنوسینویت دکورون ایجاد می شود، باعث ورم در تاندون شده که از بازو تا مچ دست و انگشت شست ادامه می یابد. زمانی که تاندون های متورم در هنگام عبور به غلاف ها ساییده می شوند، درد ایجاد می گردد.

بیماری‌های دیگر

 • آرتروز انگشت شست (آرتروز مفصل پایه / آرتروز کارپومتاکارپال)
 • بی ثباتی مچ دست
 • سندرم تونل کوبیتال

ترکیبات پی‌آر‌پی

برای آنکه درک کنید پی‌آر‌پی درمانی چیست و چگونه انجام می‌شود، ابتدا باید متوجه ترکیبات منحصر به فرد آن شوید. جالب است بدانید که PRP حاوی هر سلولی که برای ترمیم آسیب ها و ایجاد بافت های جدید می باشد است.

پلاکت‌ها

هر بار که مبتلا به بیماری می‌شوید یا آسیب می‌بینید، پلاکت‌های خون به سرعت وارد عمل شده، لخته ایجاد می‌کنند که باعث توقف خونریزی بیشتر می‌شوند و به طور موثری زخم را می‌بندند. پلاکت‌ها چارچوب پایه سلول‌هایی هستند که بافت‌های آسیب‌دیده برای بازسازی از آنها استفاده می‌کنند. این سلول‌ها توانایی تغییر خود به بافت‌های خاص که می خواهند درمان شوند را دارند. پلاکت‌ها شامل دو نوع گرانول زخیره ای به نام متراکم و آلفا هستند. وقتی پلاکت‌ها فعال می شوند، این گرانول ها آزاد شده و فرایند ترمیم را حمایت می‌کنند.

گرانول‌های ذخیره‌ای متراکم

وقتی خون روی زخم قرار می‌گیرد، این گرانول های ذخیره ای متراکم باعث ایجاد لخته می‌شوند. این گرانول‌ها شامل مواد زیر هستند:

 • آدنوزین تری فسفات ها: انرژی مورد نیاز شما را ذخیره می کنند.
 • آدنوزین دی فسفات ها: به انتقال انرژی بین سلول ها کمک می کنند.
 • سروتونین: شل کننده طبیعی است که درد را کاهش می دهد.
 • کلسیم: ماده معدنی است که برای بازسازی سلول ها نیاز می باشد.

گرانول‌های ذخیره‌ای آلفا

گرانول‌های ذخیره‌ای آلفا، از آنجایی که حاوی فاکتورهای رشد و سیتوکاین‌ها هستند به ترمیم کمک می‌کنند و مانند پیام رسان بین سلولی عمل می‌کنند.

گرانول‌ها درمان آسیب را در سه مرحله انجام می دهند:

 1. التهاب: ورمی که می بینید به خاطر حجوم خون به ناحیه تحت درمان می باشد.
 2. تکثیر: رشد سریع سلول های جدید به منظور ترمیم.
 3. بازسازی: بازسازی بافت ها به منظور جایگزینی بخش آسیب دیده

ترکیبات دیگر

 • فاکتورهای رشد اندوتلیال عروقی: به رشد سلول‌هایی که در سطح داخلی رگ های خونی هستند کمک می‌کنند.
 • فاکتورهای رشد اپی درمال: به بازسازی پوست کمک می‌کنند.
 • تغییر دهنده فاکتورهای رشد: برای تحریک ایجاد سلول جدید مفید می باشند.
 • فاکتورهای رشد فیبروبلاستی: در ایجاد لایه کلاژن و ساختار زیر پوست دخالت دارند.
 • فاکتورهای رشد هپاتوسیت: به ترمیم سلول های کبدی کمک می کنند.
 • فاکتورهای رشد شبه انسولینی: به ایجاد بافت ها و استخوان ها کمک می کنند.

پی آر پی چگونه به درمان درد مچ دست کمک می کند؟

وقتی عوامل موجود در سرم پی آر پی به داخل بافت مچ دست آسیب دیده نفوذ می کند، زنجیره ای از ترمیم سلولی تحریک می گردد. این سلول ها دلایل معمول آرتروز و بیماری های دیگر را ترمیم و معکوس می کنند. مثلا:

 • سلول ها به ترمیم اعصاب آسیب دیده کمک می کند.
 • در مورد آرتروز، فرسایش غضروف می تواند دلیل فشار بر روی عصب مدین شود. درمان PRP می توان برای ترمیم غضروف فرسوده مفید بوده و عوامل بافری فرسوده را نیز جایگزین کند. بعلاوه این درمان می تواند فشار روی عصب را رفع کند.
 • با تحریک تامین خون، درمان پی آر پی در آرتروز دست می تواند بیماری کین باک را معکوس کند.
 • در صورت صدمه، بافت زخمی اطراف تونل کارپال و عصب مدین بسیار سخت شده و به عصب این بخش فشار وارد می کند. پزشکان نوروپلاستی از راه پوست را از طریق تزریق دقیق سرم PRP در کانال عصبی با کمک دستگاه های سونوگرافی انجام می دهند. این روش برای رفع اسکار شدید سلول ها موثر است و رگ های خونی جدید در این منطقه ایجاد می کند. در نتیجه، فشار اطراف عصب مدین را کاهش داده و تحرک را باز می گرداند.

روش درمانیPRP برای درمان درد مچ دست

تزریق PRP فرایندی سریع است. در جلسه درمانی، پزشک یک ویال از خون دست صدمه دیده شما برمی‌دارد. این فرایند از طریق دستگاهی به نام سانتریفیوژ انجام می شود. این دستگاه اجزاء مختلف خون را جدا می‌کند. پزشک بخش غنی از پلاکت خون را برداشته و آن را با باقی مانده خون ترکیب می‌کند. پزشک از دستگاه سونوگرافی برای مشاهده داخل مفصل استفاده می کند. قبل از تزریق پلاکت ها به ناحیه صدمه دیده، این کار به پزشک در هدایت سوزن به مکان درست کمک می کند.

مراقبت‌های پس از درمان پی آر پی برای رفع درد مچ دست

دقیقا بعد از تزریق درد فروکش نمی کند. احتمالا مقداری درد در مفصل برای روزهای اول داشته باشید. ممکن است کبودی یا درد موقتی در ناحیه تزریق احساس کنید. از کمپرس سرد برای رفع این حس استفاده کنید و در هر دفعه 10 تا 20 دقیقه آن را روی مفصل قرار دهید. این کار به کاهش درد کمک می کند. پزشک ممکن است بریس یا بندی برای کاهش حرکت بازو قرار بدهد.

ممکن است چند هفته طول بکشد تا علائم و عملکرد ناحیه تحت درمان با PRP بهبود چشمگیری یابد. نتیجه بدست آمده به عوامل زیادی مانند سلامت کلی شما و وسعت آسیبی که باعث درد مچ یا دست شده است دارد. میزان موفقیت در پی آر پی درمانی 80% می باشد.

عوارض جانبی درمانPRPبرای درمان درد مچ دست

هرچند احتمال عوارض جانبی تزریق پی آر پی جزئی است، اما می توانید حساسیت جزئی در مورد فرایندهایی که همراه با این روش انجام می شوند داشته باشید. در اینجا احتمالاتی که باید در مورد آنها هشیار باشید، بیان شده است. در اینجا در مورد اقدامات احتیاطی که پزشک انجام دهنده درمان پی آر پی از آنها اجتناب می کند خواهید خواند.

عفونت

ایجاد عفونت به عنوان عارضه جانبی تزریق پی آر پی به ندرت ممکن می باشد. زیرا سرم PRP حاوی سلول های خونی سفید است که می تواند با هر نوع عامل بیماری زایی که وارد محل درمان می شود، مبارزه کند. بعلاوه، پزشک مراقب است که در طول فرایند آماده سازی پی آر پی و زمان تزریق سرم، شرایط استریل حفظ گردد.

حساسیت‌های احتمالی

آلرژی زمانی روی می‌دهد که بدن دارو یا غذای خاصی که به آن می‌رسد را پس بزند. این امر باعث ایجاد آنتی بادی شده که با عوامل خارجی مقابله کرده و به صورت حساسیت مشاهده می‌شود. با این حال، سرم پی آر پی از خون شما گرفته می شود و احتمال بسیار کمی وجود دارد که بدن شما بافت خود را پس بزند. یکی از دلایلی که آلرژی دارید باید حساسیت شما به عوامل دیگر، مثلا فلز دستگاه ها، باشد. پزشک آلرژی هایی که دارید یا قبل از درمان داشته اید را بررسی می کند.

به خاطر برخی داروها که مرتبا استفاده می کنید نیز ممکن است حساسیت نشان بدهید. در هنگام درمان، پزشک را در مورد داروهای تجویزی که استفاده می کنید، مطلع کنید. در صورت نیاز، ممکن است از شما بخواهند که برای چند هفته قبل و بعد از درمان پی آر پی از خوردن داروهای خود اجتناب کنید. قبل از تزریق سرم پی آر پی پزشک معمولا به آن اپی نفرین اضافه می کند. این کار نه تنها می تواند به رفع درد کمک کند بلکه در جلوگیری از بروز عوارض جانبی تزریق پی آر پی تاثیر دارد. زیرا اپی نفرین به عنوان داروی ضد حساسیت استفاده می شود.

لختگی خون

اگر سوزن رگ خونی یا ورید را سوراخ کند، لخته‌های خون می تواند تشکیل شوند. به منظور اجتناب از عوارض جانبی اینچنینی تزریق پی آر پی ، پزشک از دستگاه های تصویر برداری دیجیتالی مانند سونوگرافی یا فلورسکوپی برای هدایت دقیق سوزن استفاده می کنند.

درد

ممکن است برای یک یا دو روز بعد از درمان در ناحیه تحت درمان آزردگی و درد حس کنید. برای ایجاد تزریق بی درد پی آر پی، پزشک بی حسی موضعی را قبل از انجام تزریق استفاده می کند. علاوه براین، توصیه می کنند که به منظور کمک به رفع درد از مسکن استفاده کنید. ترکیباتی مانند اپی نفرین، بوپیواکائین و لیگنوکائین که به سرم PRP اضافه می شود می تواند درد را نیز کاهش دهد.

قرمزی و ورم

شاید متوجه مقداری کبودی و تغییر رنگ پوست در اطراف پوست و مکانی که نمونه خون برای سرم برداشته شده است شوید. ناحیه تحت درمان ممکن است مقداری قرمزی و ورم ایجاد کند. این علائم یک یا دو روز بعد از درمان رفع می شوند. در حقیقت، ورمی که مشاهده می کنید بخش ضروری فرایند ترمیم می باشد و به موفقیت درمان کمک می کند. اگر مستعد کبودی هستید، احتمالا متوجه لکه های تیره تر یا بنفش شوید. برای مدیریت این علائم، مثلا قرار دادن یخ روی این لکه ها، با پزشک خود تماس بگیرید.

هزینه درمان پی‌آر‌پی برای رفع درد مچ دست

آیا می‌خواهید بدانید هزینه تزریق پی آر پی چقدر است؟ هزینه‌های پی آر پی می تواند بر اساس بیماری که به دنبال درمان آن هستید، پزشک و منطقه‌ای که زندگی می کنید، تغییر کند. با توجه به هزینه های کلی داروها، فیزیوتراپی، توانبخشی و کمک‌های روزانه‌ای که ممکن است احتیاج داشته باشید، پی آر پی تراپی در دراز مدت موثرتر و مقرن به صرفه تر می‌باشد.

باید بدانید که بیمه پی آر پی درمانی را پوشش نمی دهد و هزینه درمان را باید خود شما پرداخت کنید. با این حال، بیمه ها ممکن است هزینه های مرتبط دیگر مانند هزینه مشاوره، تست تشخیصی و دیگر هزینه های پزشکی را پوشش دهند. از پزشک بخواهید که به شما صورتحساب جزء به جزء بدهد. می‌توانید این صورتحساب را برای بیمه فرستاده و در مورد مواردی که پرداخت می‌شود اطلاع یابید. به این صورت، می توانید مخارجی را که خود پرداخت می‌کنید را کاهش دهید. برخی پزشکان بسته های مالی را به بیماران پیشنهاد می دهند. در این مورد حتما سوال بپرسید.

سوالات پرتکرار

آیاPRPبرای آرتروز مچ دست مفید است؟

درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) می تواند تسکین درد را ایجاد کرده یا دامنه حرکتی کاهش یافته در دست، انگشتان، شست یا آرتروز مچ دست یا دیگر بیماری های دست را رفع کند.

میزان موفقیت تزریق پی آر پی به مچ دست چقدر است؟

هرچند هیچ میزان دقیقی از موفقیت تزریق پی آر پی به مو وجود ندارد، اما در مورد بیمارن معمولی حدود 70 تا 90% می باشد. این کار در مورد بیماران جوانتری که شروع به از دست دادن یا نازک شدن مو به صورت ژنتیکی کرده اند، تاثیر بیشتری دارد.

تاثیر تزریق پی آر پی چه مدت روی درد مچ دست ماندگار است؟

تاثیر پلاسمای غنی از پلاکت 6 تا 9 ماه می باشد. در طی این زمان PRP به ترمیم بافت نرم صدمه دیده کمک می کند.

آیا برای درد مچ دست پی آر پی بهتر از کورتیزون است؟

تزریق کورتیزون درد را فورا تسکین می دهد، اما راه حلی موقتی به شمار می رود. از سوی دیگر PRP نه تنها تسکین درد را به همراه دارد بلکه بازسازی بافت و ترمیم را نیز انجام می دهد. ولی انجام این کار را در مدت زمان طولانی تری ممکن می شود.

چه کسانی نباید از پی آر پی برای رفع درد مچ دست استفاده کنند؟

هرچند PRP برای اکثر افراد بی خطر در نظر گرفته می شود، اما برای افرادی که بیماری های زیر را دارند توصیه نمی شوند: هپاتیت C، HIV یا ایدز، هر نوع سرطان خون.

چرا تزریق پی آر پی برای درد مچ دست دردناک است؟

تاثیر پی آر پی درمانی زمانبر است. مانند تزریق استروئید نمی باشد که بلافصله بهتر شوید. ممکن است در ابتدا درد بیشتری داشته باشید، زیرا این درمان در ناحیه ای که درد وجود دارد باعث ورم می شود. ورم برای فعال کردن سلول های خونی به منظور کمک به ترمیم در طولانی مدت نیاز می باشد.

آیا پی آر پی برای سندرم تونل کارپال موثر است؟

گروه درمان شده با PRP نسبت به گروه کنترل بدون درمان، بعد از شش ماه، کاهش چشمگیری را در میزان درد و افزایش بهبود عملکرد نشان داده است. این مطالعه نشان می دهد که PRP روشی بی خطر است که به طور موثر درد را کاهش می دهد و ناتوانی را در مبتلایان به سندرم کانال کارپال بهبود می بخشد.

چند دفعه می‌توان تزریق پی آر پی را برای رفع درد مچ دست انجام داد؟

شاید در یک دوره شش ماهه به سه بار تزریق پی آر پی نیاز داشته باشید که معمولا هر دو تا سه هفته انجام می شود، ولی ممکن است بعد از تزریق اول یا دوم نیز درد رفع گردد. با پیشروی ترمیم، بهبود علائم می تواند به تدریج افزایش می یابد.

آیا بعد از تزریقPRP برای درد مچ دست می توان ورزش کرد؟

در هفته اول بعد از تزریق پی آر پی، باید استراحت کرده و ورزش نکنید. در این مرحله، پلاکت ها شروع به اتصال مناسب می کنند. اگر زیاد ورزش کرده یا حرکات کششی انجام دهید، ممکن است پلاکت ها متصل نشده و تزریق بی اثر شود. پس در طی این دوره نباید ورزش کنید.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما