کاربرد طب سوزنی در درمان درد دنبالچه

دنبالچه، در انتهای کمر قراردارد و شامل 3-5 مهره‌ی آخر ستون فقرات است. آسیب‌دیدگی دنبالچه، معمولاً با افتادن روی کمر و روی یک سطح سخت ایجاد می‌شود. درصورت آسیب‌دیدن دنبالچه، در قسمت بالای باسن درد دارید و در ناحیه‌ی پایین ستون فقرات هم، کبودی و تورم خواهیدداشت. راه‌های زیادی برای درمان آن وجوددارد؛ اما طب سوزنی هم نتایج مثبتی داشته‌است. طب سوزنی باعث تحریک مواد شیمیایی مسکن و همچنین هورمون اندورفین بدون عوارض جانبی، می‌شود. همچنین طب سوزنی با بهبود جریان خون ناحیه، باعث کاهش التهاب می‌شود. بسیاری از افراد تنها با یک جلسه درمان، بهبود چشمگیری را تجربه می‌کنند. در این روش، خیلی مهم است که طب سوزنی را پزشکی ماهر و مجرب انجام‌دهد.

مزایای طب سوزنی دنبالچه

ده  مورد از مزایای اصلی طب سوزنی برای درد دنبالچه عبارتند از:

 • کاهش درد دنبالچه
 • تسکین سردرد
 • کاهش فشار چشم
 • بهبود سیستم ایمنی بدن و کاهش روزهای بیماری
 • بهبود عملکرد ذهن و افزایش انرژی
 • رفع مشکلات گوارشی
 • رفع آلرژی (رفع حساسیت)

عملکرد طب سوزنی برای درد دنبالچه

درد، به دلیل مسدودشدن انرژی است. انرژی در مسیرهایی به نام کانال، در بدن جریان دارد. وقتی انرژی مسدود می‌شود، بیمار احساس درد می‌کند. انسداد انرژی در کانال‌ها، در اثر حادثه، استفاده‌ی بیش از حد، بیماری و فشار روحی، رخ‌می‌دهد.

طب سوزنی، درد دنبالچه را در دو سطح، درمان می‌کند. اول اینکه کانال‌های مسدود را باز کرده و اجازه‌می‌دهد تا انرژی مجدداً به‌آرامی جریان یابد. وقتی در کانالی سوزنی قرارمی‌گیرد، این کانال راهی جز بازشدن ندارد. کلید را در قفل می‌چرخانید و در بازمی‌شود؛ سوزن‌ها هم در کانال‌ها، همین کار را می‌کنند. سوزن را وارد می‌کنید و کانال باز می‌شود. مانند برطرف‌کردن تصادف در جاده و بازگشایی جاده برای عبور ماشین‌ها است. دومین سطحی که طب سوزنی درد دنبالچه را تسکین می‌دهد، اصلاح عدم تعادل‌های مسیرها در بدن است.

طب سوزنی، کانال‌های مسدود محل درد را بازمی‌کند. وقتی این درد به سمت بالا منتشرمی‌شود، این روش پایین کمر را نیز درمان‌می‌کند و وقتی به سمت پایین می‌رود، باسن و پاها را نیز درمان‌می‌کند. هر درمان، برای فرد خاص است.

آمادگی برای طب سوزنی دنبالچه

اگر تصمیم‌دارید با طب سوزنی درمان‌شوید، در زمان آماده‌شدن برای این کار، نکات زیر را در نظر داشته‌باشید:

قبل و بعد از درمان، وقت بگذارید.

زمانی‌که برای درمان با طب سوزنی برنامه‌ریزی می‌کنید، حواستان باشد که قبل و بعد از آن، در فعالیت استرس‌زایی شرکت نکنید. همچنین در روز درمان، خیلی سرتان را شلوغ نکنید.

لیستی از داروها و مکمل‌های مصرفی‌تان به همراه داشته‌باشید.

باید لیستی از داروها و مکمل‌های مصرفی خود به همراه داشته‌باشید، مخصوصاً اگر از گیاهان دارویی برای درمان مشکل خود استفاده‌می‌کنید. دلیل این امر آن است که برخی تداخلات گیاهان دارویی و داروها وجود دارد که مشکل‌ساز خواهدبود؛ داروهای رقیق‌کننده‌ی خون، مانند وارفارین از آن جمله‌اند.

قبل از درمان، غذای کافی بخورید.

پیشنهاد اکثر متخصصین این است که حدوداً 2ساعت قبل از درمان، چیزی بخورید. اما نباید غذای سنگین و زیاد بخورید، زیرا باعث ناراحتی حین درمان خواهدشد.

لباس‌های گشاد و راحت بپوشید.

باید در روز مراجعه، لباس‌های گشاد بپوشید. این کار باعث راحتی پزشک طب سوزنی برای فروکردن سوزن‌ها در نواحی مربوطه خواهدشد.

قبل از درمان، از مصرف کافئین اجتناب‌کنید.

حداقل 2ساعت قبل از طب سوزنی، قهوه ننوشید، زیرا محرک است و باعث واکنش استرسی می‌شود که طب سوزنی در تلاش برای کاهش آن است.

نحوه‌ی انجام طب سوزنی برای درد دنبالچه

سوزن‌های طب سزنی در تمامی نواحی بدن قرارمی‌گیرد. گاهی اوقات، این نواحی خیلی دورتر از محل درد دنبالچه هستند. پزشک طب سوزنی، به شما خواهدگفت که محل سوزن‌ها کجاست تا در صورت لزوم لباس‌هایتان را در بیاورید. گان، حوله یا ملحفه‌ای در اختیار شما قرارداده‌می‌شود. روی تختی می‌خوابید تا درمان شوید که شامل موارد زیر است:

 • فروکردن سوزن‌ها: سوزن‌های طب سوزنی، در اعماق مختلفی از نقاط استراتژیک قرارمی‌گیرند. سوزن‌های طب سوزنی خیلی باریک و ظریف هستند و درنتیجه فروکردنشان درد کمی دارد. گاهی اوقات اصلاً فرد متوجه ورودشان نمی‌شود. در درمان عادی، 5-20 سوزن استفاده‌می‌شود. با رسیدن سوزن به عمق مناسب، کمی درد احساس خواهیدکرد.
 • دستکاری سوزن‌ها: بعد از واردکردن سوزن‌ها، پزشکتان آن‌ها را به‌آرامی تکان‌می‌دهد یا می‌چرخاند یا گرما یا پالس خفیف الکتریکی به سوزن‌ها واردمی‌کند.
 • برداشتن سوزن‌ها: در بسیاری از موارد، همینطور که دراز کشیده و ریلکس هستید، سوزن‌ها 10-20دقیقه در جایشان می‌مانند. معمولاً بعد از خارج‌کردن سوزن‌ها، دردی وجود ندارد.

نقاهت طب سوزنی برای استخوان دنبالچه

برخی افراد بعد از درمان با طب سوزنی احساس آرامش دارند و برخی احساس پرانرژی‌بودن، اما طب سوزنی برای همه مناسب نیست. اگر طی چندهفته، علائمتان بهتر نشد، طب سوزنی برایتان مؤثر و مناسب نیست. طب سوزنی عوارض جانبی کمی دارد، پس اگر دردتان با روش‌های دیگر قابل کنترل نیست، این روش، ارزش امتحان‌کردن دارد.

خطرات و عوارض جانبی طب سوزنی برای درد استخوان دنبالچه

درصورت مراجعه به پزشک معتبری که از سوزن‌های استریل استفاده‌کند، عوارض جانبی طب سوزنی، کم خواهدبود. عوارض جانبی رایج عبارتند از: تورم، خونریزی کم و کبودی در محل سوزن‌ها. امروزه از سوزن‌های یکبارمصرف استفاده‌می‌شود که باعث‌می‌شود خطر عفونت به حداقل برسد. همه‌ی افراد کاندید مناسبی برای طب سوزنی نیستند.

خطر عوارض جانبی در موارد زیر برای شما وجوددارد:

 • اختلال خونریزی: درصورت ابتلا به اختلالات خونریزی یا مصرف رقیق‌کننده‌ی خون، احتمال خونریزی و کبودی در شما، به خاطر سوزن‌ها، بالا خواهدبود.
 • داشتن ضربان‌ساز: اگر طب سوزنی نیازمند واردکردن پالس‌های الکتریکی به سوزن‌ها باشد، باعث اختلال در کارکرد ضربان‌ساز خواهدشد.
 • بارداربودن: برخی از انواع طب سوزنی بر بارداری تأثیر داشته و باعث زایمان زودرس خواهدشد.

سؤالات متداول

آیا واقعاً طب سوزنی برای درد استخوان دنبالچه مؤثر خواهدبود؟

طب سوزنی، مدت زمان زیادی است که برای درمان دردهای مزمن مفید و مؤثر شناخته شده‌است. انجام طب سوزنی بهتر از انجام ندادن آن یا شبیه‌ساز طب سوزنی برای درمان 4نوع درد مزمن، مانند درد دنبالچه، است.

چقدر طول‌می‌کشد تا تأثیر طب سوزنی بر درد استخوان دنبالچه مشخص شود؟

زمانی که طول می‌کشد تا تأثیرات درمانی آن را ببینید، 3-4روز است. اگر فقط همین مشکل را دارید و دردتان مزمن نیست، می‌توانید هفته‌ای یکبار، انجام‌دهید.

ماندگاری تأثیر طب سوزنی برای تسکین درد دنبالچه چقدر است؟

مدت زمان ماندگاری تأثیرات طب سوزنی، تا حد زیادی به سن، علائم و درمان‌های کنونی فرد، بستگی‌دارد. این امر بدان معناست که ماندگاری نتایج طب سوزنی می‌تواند چند روز تا چند ماه ماندگار باشد.

بعد از طب سوزنی، چه کارهایی نباید انجام‌دهید؟

 • سرتان را شلوغ نکنید.
 • قهوه و الکل مصرف نکنید.
 • از سرما اجتناب کنید.
 • غذای ناسالم (هله‌هوله) نخورید.
 • در فعالیت‌های استرس‌زا شرکت نکنید.

آیا ممکن‌است طب سوزنی باعث بدترشدن شرایط شود؟

بعد از جلسه‌ی طب سوزنی، علائم مشکل یا بیماری موقتاً بدتر شده یا عود می‌کند. همچنین برخی افراد، دچار تعریق، سرگیجه و بیهوشی خواهندشد. این علائم معمولاً کوتاه‌مدت بوده و طی چند ساعت برطرف خواهدشد.

چند جلسه طب سوزنی لازم است تا نتیجه بگیریم؟

اکثر بیماران بعد از 1-3روز نتیجه می‌گیرند. این امر به معنای برطرف‌شدن علائمشان نیست و فقط علائمی مانند درد، خفیف‌تر و قابل‌کنترل‌تر شده و می‌توانند راحت‌تر بخوابند و استراحت کنند، امیدوارتر شده‌اند و زندگیشان بهتر از قبل شده‌است.

آیا بعد از طب سوزنی باید دوش بگیرم؟

بعد از طب سوزنی، ماساژ، بادکش (کاپینگ) و یا هرنوع درمان بدنی دیگر، 12-24ساعت نباید دوش بگیرید یا به استخر بروید. این کار باعث می‌شود درمان در بدن مختل نشود.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما