چه ورزش هایی برای درمان قوز پشت و کیفوز مناسب است؟

چه ورزش هایی برای درمان قوز پشت و کیفوز مناسب است؟

ورزش درمانی جهت درمان کیفوز یا قوز پشتی

کیفوز یا قوز پشتی یکی از مشکلات شایع جامعه بهداشتی در بین جوانان خصوصا  دختران جوان و نوجوان محسوب می شود. در این حالت افتادگی شانه‌ها به سمت جلو پیش می آید که در حالت شدیدتر موجب کاهش قدرت دست ها و حتی کاهش ظرفیت تنفسی می شود.

 البته ما به طور نرمال در ستون فقرات دارای کمی تحدب پشتی هستیم و افزایش بیش از حد نرمال  این قوس غیر طبیعی است. گاهی خصوصا در افراد چاق ظاهر این قوس طبیعی است  ولی با بررسی های بیشتر و معاینه دقیق این کیفوز و قوز پشتی بیش از حد نرمال مشخص می شود.

در بعضی موارد نادر تر هم علت قوز پشتی متفاوت است و به علت رشد غیر نرمال مهره‌ها است  که معمولا در این حالت درد شدیدتر می باشد و گاهی هم در موارد نادرتر و در سنین بالاتر ممکن است قوز پشتی و کیفوزه به علت  عفونت‌ها و بیماری‌های التهابی خاص مانند شکستگی‌های پا و حتی در مواردی به علت تومور باشد و لذا همواره باید بررسی پزشکی دقیق باشد و همواره عکس و رادیولوژی ساده لازم است.

در این موارد درمان هم سخت است و گاهی نیاز به جراحی برای خارج کردن تومور می باشد.

البته توجه کنید که علی رغم گفته فوق مهم‌ترین چیزی که موجب  گوژپشتی یا کیفوز می شود وضعیت نامناسب بدن خصوصا بد نشستن می باشد. در حالاتی که علت کیفوز وضعیت نامناسب بدن می باشد که تا 80 % موارد چنین است چند تمرین ورزشی ساده ممکن است مفید و کمک‌کننده  باشد به شرطی که دایمی باشد و در یک مقطع کوتاه حذف نشود.

 ورزش های مربوط به کاهش قوز پشتی در قسمت آموزش ورزش به بیماران به طور کامل توضیح داده شده است.

تغییرات ارگونومیک و الگوی زندگی برای رفع گوژپشتی یا کیفوز پشتی

دو عامل اساسی جهت برطرف کردن علت اصلی گوژپشتی و کیفوز پشتی یکی انجام ورزش های کفته شده به طور صحیح و بعد طریقه صحیح  نشستن و اصلاح الگوی نشستن به صورت صاف و همچنین نحوه ایستادن وحتی خوابیدن و بعد  حمل بار به‌خصوص کوله‌پشتی می باشد.

باید دقت کرد که  وضعیتی که موجب می شود که کمترین فشار را روی ستون فقرات بیاید و تا حد امکان قوس‌های طبیعی پشتی حفظ شود را رعایت کنیم.  انتخاب نوع صندلی بسیار مهم است و به بیماران در مورد آن باید کاملا آموزش داده شود. اینجانب مقاله مفصلی در مورد صندلی مناسب و ارگونومیک برای هر فرد در قسمت مقالات نوشته ام که بسیار برای انتخاب یک صندلی مناسب برای جلوگیری از عوارض اسکلتی -عضلانی از جمله گوژپشتی موثر می باشد.

نحوه استفاده از کوله پشتی خصوصا در سنین بین 10 تا 20 سال بسیار مهم است. تقارن کوله پشتی, نحوه قرارگیری بار در داخل کوله پشتی هم مهم است.

تغییرات ارگونومیک و الگوی زندگی برای رفع گوژپشتی یا کیفوز پشتی
بریس ها هم در بعضی انواع انحرافات ستون فقرات و گوژپشتی یا کیفوز هم کمک کننده است خصوصا در سنین پایین. ولی استفاده از بریس در سنین بالاتر عمدتا جنبه یادآوری دارد و شاید کمک چندانی جز یادآوری وضعیت مناسب نشستن یا ایستادن برای بیمار نکند.

توجه کنید که که  انحراف ستون فقرات در مراحل اولیه بسیار راحت‌تر و قابل بازگشت تر نسبت به موارد پیشرفته می باشند. با مزمن شدن این انحرافات عوارضی مانند  هرنیاسون  دیسک  یا آرتروز ستون فقرات  درمان بسیار مشکل‌تر و گاهی ناممکن می‌شود.

بنابراین در صورت شک به  انحراف ستون فقرات از حالت نرمال باید با مراجعه سریع به پزشک طب فیزیکی و توانبخشی یا جراح مغز و اعصاب برنامه درمانی زودرس شروع شود.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما