پرولوتراپی / پرولوتراپی چیست

پرولوتراپی چیست

پرولوتراپی  (Prolotherapy )در واقع نوعی تزریق می باشد که در آن محرک های تولید فاکتور رشد سلول تحریک می شود. یعنی در غلظت خاص و با مواد خاص در نقاط آسیب دیده موادی تزریق می‌شود که این مواد موجب تحریک کنترل شده التهاب و شروع فرایند ترمیم و تحریک فرآیند بازسازی می‌شود.
پرولوتراپی( prolotherapy)مخفف واژه پرولیفریشن تراپی یا واژه تزاید زایی یا افزایش میزان ترمیم می باشد. پرولوتراپی به این معنی می باشد که با تزریق موادی مانند قند تغلیظ شده در محل با غلظت کنترل شده ،می توانید فرآیندهای ترمیم را تحریک کرده و موجب افزایش میزان فاکتورهای رشد خصوصاً پلاکتی در مناطق صدمه دیده بشوید و موجب شوید که فرایند طبیعی ترمیم بدن به شدت تحریک شود و صدمه بدن شما بدون جراحی ترمیم شود.

ماده تحریک کننده ای که در هنگام تزریق استفاده می‌شود بدن را به صورت ناگهانی وارد یک واکنش می‌کند ، که فرایند ترمیم و بازسازی به صورت ناگهانی و آبشاری در منطقه صدمه دیده را تحریک می کند. هدف از این نوع درمان و این نوع تزریق افزایش میزان ترمیم طبیعی بدن و کاهش نیاز به جراحی میباشد.

ماده ای که در پرولوتراپی تزریق میشود چیست

در پرولوتراپی مواد محرک سلول رشد و ترمیم کننده تزریق می‌شود به صورت شایع می‌توان از قند تغلیظ شده یا دکستروز همچنین از اریتروپویتین و یا هورمون رشد به عنوان عامل تحریک تزریق استفاده کرد. تزریق این محلول می‌تواند پاسخ بدن را به بازسازی و ترمیم به شدت بالا ببرد زمانی که فاز ترمیم و بازسازی شروع شود و میزانی از ترمیم به بدن اضافه شود بیمار کاهش درد و افزایش قدرت در منطقه آسیب را خواهد داشت. توجه کنید که تمام محلول هایی که نام برده شد باید به صورتی رقیق شود و سپس تزریق انجام گیرد.
عمدتاً در کلینیک پیشگام و بعضی از کلینیک های درد اکسیژن دوز بالا و یا اوزون درمانی نیز به همراه پرولوتراپی جهت افزایش میزان ترمیم و بازسازی تزریق می شود.
در پرولوتراپی علاوه بر تحریک رشد و افزایش سطح فاکتورهای رشد در منطقه آسیب دیده ساخت کلاژن و پروتئین ها نیز در منطقه افزایش پیدا می‌کند همچنین سلول‌های ترمیم کننده در اثر این تحریک مهاجرت بیشتری به منطقه دارای تزریق و صدمه می کنند.
در تزریق قند تغلیظ شده در منطقه صدمه دیده ابتدا یک گرادیان اسموتیک در منطقه ایجاد می‌شود، که موجب بیرون آمدن آب سلول و در نتیجه التهاب و شروع فعالیت های ترمیمی در منطقه تزریق می‌شود. کلاژن سازی که بعد از انجام پرولوتراپی صورت می‌گیرد موجب افزایش قدرت لیگامان ها و روباط ها می شود . از همین فایده در درمان رباط های زانو مانند پارگی رباط صلیبی و منیسک زانو ،تاندون های شانه ، رباط مچ پا و همچنین لیگامان ها و تاندون های اطراف کمر برای درمان کمردرد و دیسک کمر هم استفاده می‌شود.

مزایای پرولوتراپی چیست

پرولوتراپی یک نوع تزریق ترمیمی باشد و هیچ نوع مسکنی در این نوع تزریق استفاده نمی‌شود و حتی با استفاده از مسکن ها تا چند روز بعد از انجام تزریق پرولوتراپی ممنوع می باشد. پرولوتراپی به نسبت سایر روش های ترمیمی مانند پی آر پی و همچنین ارتوکین درمانی روشی بسیار ارزان تر می باشد.

هم چنین اتفاقی که در پرولوتراپی می‌افتد تقویت رباط ها و تاندون های اطراف شانه اطراف زانو اطراف کمر و اطراف مچ پا می باشد که این نوع تقویت معمولاً به صورت دائم ایجاد می‌شود و بنابراین یک درمان دائمی برای بیمار ایجاد شده است.
توجه کنید که تمامی بیماران به صورت یکنواخت به پرولوتراپی جواب نمی‌دهند و بعضی از بیماران ممکن است جواب کمتری به پرولوتراپی دهند.‌ بنابراین در روش ما اگر بیمار پرولوتراپی در جلسات اول نتایج درمانی حتا کوچکی ایجاد نشود ادامه جلسات پرولوتراپی صورت نمی گیرد.

عوارض پرولواراپی چیست

حسن پرولوتراپی این است که تقریباً عوارضی ندارد یعنی به جز عوارض تزریق که در هر تزریقی ممکن است وجود داشته باشد مانند عفونت محل تزریق یا درد محل تزریق عارضه دیگری ندارد اما همانطور که عنوان شد بعضی از بیماران ممکن است پاسخ مناسبی به افزایش میزان فاکتورهای رشد و التهاب در منطقه ندهند و و بنابراین جواب پرولوتراپی ممکن است از یک بیمار تا بیمار دیگر متفاوت باشد.

هزینه پرولوتراپی چقدر است

هزینه پروتز تراپی نسبت به سایر روش های ترمیمی بسیار پایین تر می باشد و تقریبا معادل اوزون‌تراپی داخل مفصلی می باشد در سال ۹۸ در این میزان تزریق حدود ۲۵۰ تومان برای هر مفصل می باشد.

پرولوتراپی چه موقع اثر میکند

میزان شروع اثر ترمیمی پرولوتراپی بسیار متفاوت می باشد و می تواند بین یک روز تا ۲ ماه متغیر باشد. اما در بیمارانی که همزمان با پرولوتراپی از اکسیژن و گاز اوزون نیز استفاده می شود این پاسخ بسیار سریعتر و معمولاً در یکی دو روز اول با کاهش میزان مواد ایسکمیک در اولیه اسیب و قدیمی و کاهش فیبروز در منطقه جوابدهی شروع میشود.

آمپول پرولوتون تراپی چیست

توجه کنید که پرولوتراپی یک روش می باشد و نه یک آمپول یعنی در پرو تراپی ما یکسری مواد تحریک‌کننده به داخل بافت مفصل و فضای آسیب تزریق می‌کنیم هرچند که شایع‌ترین این داروها و مواد تحریک کننده قند تغلیظ شده یا همان دکستروز می باشد اما فنول گلیسیرین و سلولهای بنیادی و prbc برات هم از موادی است که می‌تواند در نقاط مورد نظر تزریق شود.
مکانیسم علمی پرولوتراپی چیست
همانطور که عنوان شد شایعترین محلولی که در پرولوتراپی تزریق می‌شود دکستروز ۵۰ درصد می‌باشد این محلول اگر با گرادیان بیشتر از ۱۰ درصد و معمولاً به صورت ۲۵ درصد تزریق شود واکنش های التهابی در منطقه ایجاد می‌کند و خاص اسموتی که در آن مرحله ایجاد می شود موجب آزاد شدن فاکتورهای رشد خاصی می‌شود این فاکتورها شامل فاکتور رشد پلاک دی ب تا فاکتور اپیدرمال و همچنین فاکتورهای رشد شبه انسولین می باشد که و فاکتور رشد فیبروبلاستیک که اینها موجب افزایش میزان کلاژن در محل و ساخت بافت اصلی همبند ناحیه موجود می باشد و این اتفاق موجب تحکیم ترمیم بافت آسیب دیده و لذا کاهش درد می شود.
امادگی قبل از پرولوتراپی چیست
در پرو تراپی بهتر است شما یک وعده غذایی خوب را قبل از تزریق استفاده کرده باشید ، مانند یک وعده پروتئینی.
همچنین تا ۷۲ ساعت بعد از پرولوتراپی استفاده از داروهای مسکن مانند سلکسیب یا دیکلوفناک یا بروفن توصیه نمی‌شود و تنها داروی مسکنی که می توانید استفاده کنید ؛ استامینوفن می باشد.

پرولوتراپی در چه بیماری هایی استفاده می شود

هر چند شایع ترین موارد استفاده پرولوتراپی در بیماری های زانو و شانه می باشد، پرولوتراپی در بیماری های زیر استفاده می شود.

پرولوتراپی گردن

شما ممکن است با ورزش بتوانید عضلات اطراف گردن و ستون فقرات را قوی کنید اما نمی توانید لیگامان ها و رباط های اطراف گردن و کمر خود را قوی کنیم در بروز را با افزایش میزان کلاژن سازی قدرت بافتهای نگهدارنده گردن و کمر افزایش پیدا می‌کند و بنابراین برای تحکیم و کاهش میزان درد ناشی از افزایش قدرت گردن از پرولوتراپی گردن استفاده میشود.در کسانی که دیسک گردن عود کننده دارند می توان با پرولوتراپی کمک کرد تا میزان عودها کاهش یابد.
پرولوتراپی کمر

پرو لوتراپی در بیماری های دیسک کمر و بیماری فاست که کمر دچار تضعیف و دچار صدمه شده است استفاده می شود در این نوع تزریق صدمات حاصل از تحریک دیسک و تحریک فاسد در عصب و لیگامان های اطراف بهبود و ترمیم پیدا می‌کند و موجب می‌شود عضلات و لیگامان های اطراف کمر قدرت بهتری پیدا کنند و یکی از مهم‌ترین درمانهای همزمان دیگری که همزمان با آن انجام می‌شود و اثر آن و میزان کاهش درد را بسیار زیاد می کند از اون درمانی می باشد ترکیب اوزون درمانی و تزریق مواد اسکلروزان و مواد تحریک‌کننده ترمیم موجب می‌شود .درد بیمار کاهش یافته و قدرت ستون فقرات افزایش پیدا کند. البته همانطور که در مقاله هم عنوان کردیم ممکن است بعضی از بیماران به آن پاسخ مناسبی ندهند و در صورتیکه بیمار به آن پاسخ مناسبی ندهد معمولاً تزریقات بعدی انجام نمی شود.
پرولوتراپی زانو

پرولوتراپی زانو تقریباً می‌توان گفت یکی از عمده‌ترین موارد استفاده پرو تراپی می‌باشد .یعنی شاید بتوان گفت شایع‌ترین استفاده پرو تراپی در درمان صدمات ناکامل رباط صلیبی زانو و صدمات ناکامل مینیسک و همچنین آرتروز زانو می‌باشد. تزریقاتی که در آرتروز زانو انجام می‌شود معمولاً بین ۳ تا  5 تزریق می باشد و در بسیاری از موارد به قدری نتیجه بخش است که حتی  عکس زانو بیمار همانطور که در شکل زیر نمایش داده شده بهتر می‌شود. پرولوتراپی تزریقی نسبتاً ارزان میباشد که توصیه می‌کنیم بیمارانی که دارای آرتروز درجه یک تا ۳ می باشند در صورتی که درد آنها را آزار می دهد با توجه به بی ضرر بودن آن انرا امتحان بکنند.
پرولوتراپی شانه

پرولوتراپی شانه هم در موارد صدمه ناکامل پارگی عضلات شانه  و درد شانه ناشی از ان و همچنین بورسیت ها و صدماتی که موجب دررفتگی مکرر شانه می‌شود و کلاً بیماریهایی که موجب تضعیف شانه شده است استفاده می شود.
پرولوتراپی شانه نیز از مواردی می باشد که بیماران بسیار از درمان آن راضی هستند .خصوصاً بیمارانی که  نشانه ضعف و عدم قدرت در شانه  احساس می کنند می توانند با انجام پرولو تراپی شانه توان شانه خود را تقویت کنند.
پرولوتراپی مچ پا

پرولوتراپی مچ پا در درمان پیچ خوردگی مکرر پشت پا انجام می‌شود .پرولوتراپی در مچ پا موجب ایجاد دراماتیک ترمیم و افزایش قدرت لیگامان های مچ پا می شود .تقریبا می‌توان گفت قدیمی ترین و در عین حال قوی ترین درمان برای تقویت مچ پا و جلوگیری از پیچ خوردگی های مکرر مچ پا پرولوتراپی موجود می باشد. پرولوتراپی مچ پا جز معدود مواردی است که اثر آن از prp  ،در مچ پا بیشتر می باشد.

پرولوتراپی دنبالچه

در رفتگی استخوان دنبالچه ،عموماً نیاز به جا اندازی پیدا می‌کند اما بعد از جااندازی بعدی از بیماران مجدداً دچار دررفتگی استخوان دنبالچه می‌شوند که در این بیماران از پرولوتراپی جهت تحکیم و افزایش قدرت لیگامان های اطراف دنبالچه و جلوگیری از دررفتگی متعدد مکرر و تحریک‌پذیری استخوان دنبالچه استفاده میشود.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما