هزینه درمان با طب سوزنی برای انواع دردهای بدن چقدر است؟

طب سوزنی یکی از قدیمی ترین درمان های شناخته شده بشر است.  در طب چینی با قرار دادن سوزن های بسیار ظریف در نقاط خاصی از بدن، باعث جریان پیدا کردن انرژی در بدن میشود و به بدن اجازه میدهد که خود را التیام بخشد.میانگین هزینه طب سوزنی در کلینیک های مختلف بر اساس موقعیت جغرافیایی و امکانات آن ها متفاوت است. پزشک شما قبل از شروع درمان باید میزان دقیق هزینه درمان را به شما اعلام کنید.

پزشک شما باید استانداردهای ابتدایی خاصی را در روش درمانی خود رعایت کرده باشد. شما باید به سطح آموزش و تحصیلات پزشکتان دقت کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره های 02166576991 و 02166914650 تماس حاصل فرمایید.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یک روش درمانی است که احتمالا از چین باستان سرچشمه گرفته است. اسنادی که نشان دهنده ی وجود این روش درمانی هستند به قرن اول میلادی برمیگردد، اما برخی معتقدند که شواهد باستان شناسی نشان میدهند که پیشینه طب سوزنی احتمالا به هشت هزار سال پیش برمیگردد.

اساس طب سوزنی بر انرژی qi (چی) تمرکز دارد. ظاهرا  qi در مسیرهای انرژی بدن که به آنها مریدین گفت میشود جریان دارد. مریدین ها با اندام ها یا گروه ه های خاصی از اندام ها مطابقت دارد. بر خلاف طب غربی، طب سنتی چین معتقد است که بیماری به دلیل عدم تعادل جریان انرژی در مریدین ها به وجود میاید.

متخصصن طب سوزنی برای رفع گرفتگی ها یا تغییر مسیر جریان انرژی، سوزن های بسیار نازکی را در عمق کم وارد نقاط خاصی از بافت پوست میکنند. به این نقاط، نقاط طب سوزنی میگویند. روش های مختلفی برای شمارش این نقاط وجود دارد اما اکثر سیستم ها حدود 300 تا 400 نقطه را نشان میدهند. طب سوزنی اغلب برای تسکین درد در کنار درمان های دیگر استفاده میشود. در حال حاضر بسیاری از بیمه های درمانی طب سوزنی را پوشش میدهند.

ما قصد داریم تا به شما کمک کنیم که بهترین انتخاب ممکن را برای سلامت خود و خانواده تان داشته باشید. بنابراین در ادمه با نحوه عملکرد طب سوزنی، بیماری های رایجی که با طب سوزین تسکین پیدا میکنند، خطرات خاصی که باید از آنها اجتناب کنید، نحوه ی انتخاب یک متخصص طب سوزنی و دیگر نکات مهم آشنا میشویم.

نحوه عملکرد طب سوزنی

برای علم مدرن درک نحوه عملکرد این روش درمانی باستانی چینی چالش بسیار سخت و در عین حال جالب  است. دو راه برای بررسی این سوال وجود دارد. اول اینکه توضیحات قدیمی وجود دارد که این درمان را با استفاده از عباراتی مانند انرژی چی و مریدین ها معرفی میکند اما هیچ یک برای محققان بالینی قابل قبول نیست. از سوی دیگر دانشمندان تلاش کرده اند تا طب سوزنی را با استفاده از اصطلاحات پزشکی استاندارد توضیح دهند.

طبق طب سنتی چینی، نیروی مورد نیاز بدن ما به جریان متعادل انرژی بستگی دارد. این انرژی ممکن است چی، خون یا انرژی الکتریکی سیستم عصبی نامیده شود. طبق این نظریات سنتی ممکن است چی دچار انسداد شده و در نتیجه باعث درد یا اختلال در عملکرد قسمت های مختلف بدن شود. بنابراین متخصص طب سوزنی باید این انسدادها را برطرف کند. تا چی یا خون بهتر گردش کند و در واقع تعادل را به بدن بازمیگرداند.

اما علم طب سوزنی را متفاوت توضیح میدهد. در دهه 1970 دانشمندان اندورفین را به عنوان یک ماده ی شیمیایی تسکین دهنده درد و ایجاد شادی شناسایی کردند. تحقیقات نشان میدهند که اگر طب سوزنی به درستی انجام شود باعث تولید حجم زیادی اندورفین میشود در نتیجه میتواند انواع خاصی از مشکلات دردناک و همچنین حالت تهوع را تسکین دهد. دقیقا مشخص نیست که این سوزن های کوچک چگونه باعث تولید اندورفین میشوند. برخی از دانشمندان شک دارند که این درمان اصلا تاثیر خاصی داشته باشد، که در این باره بعدا صحبت میکنیم.

بررسی این روش به دو دلیل دشوار است. اول اینکه پزشکان مختلف از نقاط مختلفی برای طب سوزنی استفاده میکنند، تعداد جلسات درمانی متفاوتی را توصیه میکنند و این جلسات را در زمان های کوتاه تر یا طولانی تر برگزار میکنند، این موارد مقایسه را دشوار میکند. دومین چالش برای محققان این است که باورها و انتظارات بیماران و همچنین احساس آنها در مورد پزشکشان ممکن است بر میزان تاثیر گذاری طب سوزنی موثر باشد.

آیا طب سوزنی واقعا موثر است ؟

باوجود اینکه این روش مدافعان خود را دارد اما اینکه آیا طب سوزنی درمان خاصی ارائه میدهد یا نه همچنان یک موضوع مورد بحث در جامعه علمی است. بسیاری از افراد شکاک معتقدند که هر گونه تاثیر طب سوزنی بر روی بیمار یک تاثیر دل خوش کنک است یا نتیجه سایر تحقیقات متعصبانه است. این محققان عقل گرا به مشکلاتی در مورد شرایط فعلی طب سوزنی اشاره میکنند:

  • هیچکس نمیداند طب سوزنی چگونه عمل میکند. دانشمندان طب سوزنی را یک روش درمانی میدانند اما هیچکس به طور قطع ثابت نکرده که چگونه فرو رفتن سوزن های نازک زیر پوست میتواند برای سلامتی مفید باشد. گاهی اوقات طرفداران طب سوزنی این روش را مرتبط به تولید آندورفین یا سایر تاثیرات فیزیکی میدانند، .گاهی از اصطلاحات غیر علمی مانند مریدین یا انرژی حیات برای توضیح آنچه که در حال رخ دادن است استفاده میکنند، اما استفاده از این اصطلاحات دردسرساز شده است.
  • محل قرار گرفتن سوزن ها مهم نیست. در بسیاری از آزمایش ها افراد به گروه هایی تقسیم شده اند و در هر گروه سوزن ها را در قسمت های مختلفی از بدن قرار داده شده اند، که در نهایت نتیجه متفاوتی بین دو گروه مشاهده نشده است. در برخی موارد روش های ساختگی نتیجه بهتری از روش های معتبر دارند.
  • تاثیر این روش به خاطر افکاری تلقینی بیماران است. به این نوع درمان اثر دارو نما گفته میشود. وقتی یک روش دارونما در حال وقوع است ممکن است بیماران کمی در اثر تلقین ذهنی بهبود یابند اما این بدان معنی نیست که افکار آنها همه چیز را کنترل میکند. محققان در یک تحقیق به این نتیجه رسیدند که دارونماها میتوانند باعث تحریک مواد افیونی طبیعی شوند در نتیجه این اتفاق میتواند توضیح دهد که چرا طب سوزنی بدون هیچ مکانیسم مشخصی کار میکند.

میانگین هزینه درمان طب سوزنی

هزینه جلسه اول شامل زمان اضافی و انجام معاینات پزشکی شما میشود. شاید شما نسبت به دیگر بیماران به معاینات پزشکی بیشتری نیاز داشته باشید. شاید در برخی کلینیک ها برای آزمایشات تشخیصی به هزینه بیشتری نیاز داشته باشید مانند آزمایشاتی که برای تشخیص مشکلاتی مثل ناباروری است. موقعیت جغرافیای و مکانی کلینیک  هم ممکن است بر هزینه های شما تاثیر بگذارد.

هزینه متوسط درمان طب سوزنی برای مشکلاتی مانند: کمر درد، کاهش وزن، ترک سیگار، میگرن و درمان های عمومی متفاوت است. برای مشکلات زیبایی و ناباروری هزینه  درمان در هر جلسه بیشتر میشود.

برای اکثر بیمارن میانگین هزینه طب سوزنی بسیار کمتر از درمان های مکمل است و همچنین روشی بهتر و بدون عوارض جانبی برای تسکین دردهای مزمن است. برای مثال افرادی که تحت درمان های سرطان مانند شیمی درمانی قرار گرفته اند عوارض جانبی متعددی مانند: حالت تهوع، خستگی شدید، بدن درد و میگرن دارند و این عوارض همیشه با قرص های  OTC از بین نمیرود. با توجه به اینکه طب سوزنی میتواند بدون تداخل دارویی باعث تسکین این علائم شود هزینه درمان هر جلسه بیشتر از آن ارزش دارد.

در ادامه به طور کلی هزینه های طب سوزنی را بررسی میکنیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت هزینه های طب سوزنی در روش ها متفاوت به خواندن مطالب زیر ادمه دهید.

هزینه طب سوزنی برای درمان ناباروری

پزشکان معمولا برای درمان ناباروری 12 جلسه درمان هفتگی را پیشنهاد میکنند. هزینه کل طب سوزنیIVF ممکن است با در نظر گرفتن قیمت مکمل های مصرفی مورد نیاز و همچنین 12 جلسه درمان متفاوت باشد.

در ابتدا باید دلیل مراجعه به پزشک را مشخص کنید. از پزشک خود بخواهید که شما را به یک متخصص طب سوزنی معرفی کند. خوشبختانه تحقیقات ثابت کرده زنانی که قبلا برای درمان ناباروری از طب سوزنی استفاده کرده اند میزان قدرت باروری بالاتر و زایمان سالم تری داشته اند. طب سوزنی میزان استرس شما را کاهش میدهد یعنی میزان هورمون هایی مثل پروژسترون را به سطح تعادل میرساند.

هزینه طب سوزنی برای کاهش وزن

جلسه های درمانی طب سوزنی همراه با ورزش منظم باعث سرعت بخشیدن به کاهش وزن میشود. پزشک شما به عنوان بخشی از روند درمان سابقه بیماری های شما را بررسی میکند و قبل از شروع جلسه های درمانی طب سوزنی، شما را معاینه میکند. پزشک مکمل هایی را برای بهبود متابولیسم بدن شما تجویز میکند وهمچنین از شما میخواهد که سبک زندگی سالم تری را در پیش بگیرید.

هزینه طب سوزنی برای درمان کمر درد

دلیل اصلی مراجعه بیماران برای طب سوزنی، کمر درد است. طب سوزنی برای کمر درد های شدید است. در حال حاضر دانشمندان برای درمان کمر درد هایی که با درمان های رایج بر طرف نمیشوند، طب سوزنی را پیشنهاد میکنند.

هزینه طب سوزنی برای درمان سیتاتیک

با توجه به اینکه سیاتیک معمولا یک بیماری مزمن است و برای درمان به زمان و تلاش نیاز دارد اما طب سوزنی به طور چشمگیری باعث کاهش در سیاتیک میشود.

با توجه به اینکه عصب سیاتیک از پشت ساق پا، باسن و کمر عبور میکند، تحت فشار قرار دادن عصب باعث ایجاد درد در این قسمت های بدن میشود. طب سوزنی هیچ یک از دلایل اصلی سیاتیک را درمان نمیکند اما میتواند باعث از بین رفتن درد و التهاب آن شود.

هزینه طب سوزنی برای ترک سیگار

هزنیه طب سوزنی برای ترک سیگار متفاوت است چون ممکن است شما به جلسه های طولانی و پیشرفته ای نیاز داشته باشید. طب سوزنی باعث بهبود اثرات مضر سیگار بر روی بدن شما مشود و همچنین تمایل شما به مصرف سیگار را کاهش میدهد. طب سوزنی باعث کاهش علائم ترک نیکوتین از جمله اضطراب میشود. اما طب سوزنی به تنهایی برای ترک سیگار کافی نیست بلکه این روش فقط به شما کمک یکند تا در مسیر رسیدن به هدفتان باقی بمانید و از اعتیاد خود خلاص شوید.

هزینه طب سوزنی برای درمان های زیبایی

در کل هزینه طب سوزنی برای درمان های زیبایی به کلینیک مورد نظر و نیاز شما به نوع درمان بستگی دارد. با این حال درمان های پیشرفته در کلینک های لوکس که شامل هزینه های اضافی مانند: بخور و لایه برداری میشود ممکن است هزینه های شما را افزایش دهد. طب سوزنی برای رفع مشکلاتی مانند: پف زیر چشم، التیام زخم ها و کاهش ظاهر خط اخم مناسب است.

اکثر کلینک ها برای درمان های سریع تر و عمومی تر برای درخشان تر شدن و جوانسازی صورت با طب سوزنی هزینه کمتری دریافت میکنند.

تکنیک های طب سوزنی برای درمان های زیبایی روز به روز محبوب تر میشوند چون بسیار ارزان تر از جراحی پلاستیک هستند و احتمال عوارض جانی بسیار کمی دارند. این روش طبیعی جوانسازی پوست گردش خون را تا حد زیادی افزایش میدهد که باعث به حداقل راساندن ظاهر خطوط ریز و چین و چروک ها میشود. درمان هایی مانند لیفت صورت با طب سوزنی با قرار دادن سوزن های ظریف در نقاط مریدین بدن با از بین بردن گرفتگی ها  انرژی مورد نیاز بدن  را آزاد میکند. این جلسات درمانی معمولا بین یک تا دو تا ساعت طول میکشد و به سم زدایی بدن هم کمک میکند.

هزینه طب سوزنی برای میگرن

هزینه جلسات هفتگی یا دو هفته ای طب سوزنی برای تسکین میگرن مزمن با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت است. سر درد دلایلی احتمالی متفاوتی دارد بنابراین درمان طب سوزنی برای هر فرد بسیار متفاوت است. برای مثال میگرن های مرتبط با استرس ممکن است به جلسات درمانی در زمان های خاصی از سال نیاز داشته باشند.

خطرات احتمالی طب سوزنی

در بیشتر موارد طب سوزنی کاملا بی خطر است. اما در برخی موارد ممکن است خطرات جدی وجود داشته باشد. به عنوان مثال: سوزن های مورد استفاده باید کاملا تمیز باشند در غیر این صورت ممکن است بیمار دچار عفونت شود بنابراین مطمئن شوید که پزشک از سوزن های استریل استفاده میکند و سوزن های قدیمی را بعد از مصرف دور میاندازد. فرو رفتن بیش از حد سوزن ها در بدن میتواند باعث ایجاد مشکلاتی در اندام داخلی شود برای مثال کیسه صفرا، ریه ها و رگ های خونی ممکن است سوراخ شوند.

قبل از طب سوزنی کاملا تحقیق کنید که پزشک مورد نظر شما سابقه معتبری در این زمینه داشته باشد.

طب سوزنی برای چه کسانی مناسب نیست؟

طب سوزنی برای همه مناسب نیست. افرادی که مشکلات خونی دارند یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده میکنید، ممکن است دچار خونریزی شوند بنابراین باید احتیاط کنند. در برخی موارد سوزن های مورد استفاده دچار الکتریسیته میشوند و این مسئله برای بیمارانی که از دستگاه های ضربان ساز یا هر دستگاه الکترونیکی مشابه استفاده میکنند، ممکن است خطرناک باشد.

پزشکان توصیه میکنند که زنان باردار قبل از انجام طب سوزنی حتما با پزشک خود مشورت کنند. اگر قصد انجام طب سوزنی دارید عاقلانه نیست که از درمان های معمولتان صرف نظر کرده و تنها از طب سوزنی استفاده کنید.

سوزن ها چقدر دردناک هستند؟

بیماران زیادی از سوزن می ترسند. شاید تزریق سالانه واکسن آنفولانزا شما را اذیت کند. اما سوزن های مورد استفاده در طب سوزنی با سوزن های که برای آزمایش خون یا تزریق واکسن استفاده میشوند بسیار متفاوت است. سوزن های طب سوزنی بسیار ظریف هستند به طوری اکثر افراد یا درد کمی را تجربه میکنند یا اصلا هیچ دردی تجربه نمیکنند. بنابراین اگر ترس از سوزن نگرانی اصلی شما است، مطمئن باشید این سوزن ها به شما آسیب نمیرسانند.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما