نوار عصب و عضله در تشخیص بیماری دیسک کمر

نوار عصب و عضله و دیسک کمر

نوار عصب و عضله و دیسک کمر

از شایعترین علل کمر درد و گردن درد ابتلا به دیسک کمر و گردن است. از جمله عوامل تعیین مشکل مربوطه نوار عصب و عضله و الکترومیوگرافی است.

نوار عصب و عضله یا EMG-NCV به پزشک معالج این امکان را می دهد که در تشخیص فشار وارده روی ریشه های عصبی دقیق تر باشد.

توسط نوار عصب و عضله پزشک معالج میزان ضایعه ایجاد شده را تشخیص و نسبت به درمان آن اقدام می نماید.

شایان ذکر است در برخی موارد که فشاری روی ریشه های عصبی وارد نشده، انتظار نتیجه غیر طبیعی را نمی توان از نوار عصب داشت.

نوبت سریع نوار عصب : ۰۹۰۳۶۷۸۶۹۹۱

نوار عصب و عضله و دیسک کمر

مواردی که تست نوار عصب و عضله EMG-NCV می تواند در تشخیص بیماری کمک کننده باشد

1-      در بسیاری از افراد ممکن است بررسی عکس MRI آنها بیرون زدگی یا پارگی دیسک کمر مشاهده شود ولی این پارگی دیسک یا بیرون زدگی هیچکونه مشکلی برای فرد مبتلا ایجاد ننماید و تنها از طریق نوار عصب بتوان مشکل ایجاد شده را تشخیص داد.

در بررسی نوار عصب عضله این افراد می توان به این افراد این امیدواری را داد که مشکل یاد شده برای آنها خطر چندانی ندارد.

2-      در مواردی که برای یک فرد عکس ام آر آی نشان از بیرون زدگی چند ناحیه از دیسک دارد ولی مشخص نیست که دقیقا کدام دیسک علائم بیماری و درد را برای بیمار ایجاد نموده است،  این تست عصب درگیر مشخص شده و دیسک ایجاد عارضه کننده تعیین می شود.

3-      گاهی بیمار بعد از عمل جراحی دیسک کمر بهبود نیافته و حتی گاهی وضعیت بدتری پیدا می کند. در چنین شرایطی نوار عصب عضله یا EMG-NCV در تعیین دلیل این وخامت کمک کننده است و تعیین می کند که دلیل درد دیسک جدید است و یا چسبندگی است و یا اینکه عامل درد آسیب وارد شده در هنگام جراحی به عصب است.

4-      کمر درد های مربوط به بیماران دیابتی که شبیه دیسک می باشد نیز توسط تست نوار عصب و عضله مشخص می شود.

5-      EMG-NCV در تعیین محل گیر افتادن عصب علی الخصوص در شرایطی که عصب در محلی به جز کمر درگیری پیدا می کند مفید است.

6-      در مواقعی که درگیری عصب در کمر به صورت درد مبهم در0 پاشنه پا، درد پشت ران و یا درد زانو خود را بروز می دهد می تواند مفید باشد.

مواردی که تست نوار عصب و عضله EMG-NCV می تواند در تشخیص بیماری کمک کننده باشد

7-      علاوه بر آن از نوار عصب و عضله در تعیین شدت آسیب وارده به عصب نیز استفاده می شود و بر اساس آن پزشک معالج بر جراحی و یا درمان غیر جراحی دیسک کمر  تصمیم گیری می نماید.

در این قسمت به تشخیص دیسک کمر با استفاده از تست نوار عصب و عضله پرداخته می شود.

 پس از اینکه بیمار توسط پزشک مربوطه مورد معاینه قرار گرفت و نتایج حاکی از مثبت بودن بیماری دیسک کمر و یا شک به وجود آن بود و چنانچه پزشک معالج بخواهد عصب تحت فشار را شناسایی نماید با بررسی نتایج حاصل از تست نوار عصب و عضله تست رفلکس، قدرت عضله، شدت آسیب و ناحیه دقیق آسیب را شناسایی می نماید.

یکی از مهمترین نکات  در تست عصب و عضله کمر وجود یا عدم وجود axonal loss می باشد که اگر وجود داشته باشد بیشتر بیمار دت به سمت جراحی سوق می دهد و عدم وجود ضایعات اکسونال به نفع امکان انجام درمان غیر جراحی دیسک کمر می باشد .

در انجام تست نوار عصب و عضله دو آزمون انجام می شود

الکترومیوگرافی یا EMG در دیسک کمر

با توجه به اینکه عضلات تولیدکننده الکتریسیته هستند بنابراین در این روش با استفاده از بررسی فعالیت الکتریکی عضله که با استفاده از سوزنهای ظریفی که داخل شده در عضله ثبت می شوند، کارکرد عضله مورد بررسی و سنجش قرار می گیرد.

هدایت عصبی یا NCV در دیسک کمر

این روش به منظور تعیین کارکرد درست عضله انجام می شود. این تست معمولا با استفاده از تست الکترومیوگرافی انجام می شود. در این روش چسب های مخصوص در نقاط مختلی از بدن چسبیده می شوند. این نقاط در مسیر عصب مورد نظز است. کار این چسبها جمع آوری اطلاعات الکتریکی از سطح پوست می باشد.

نوار عصب و عضله مشخص می کند که دقیقا دیسک کمر روی چه عصبی فشار وارد می کند و چه  میزان این فشار وجود دارد و ایا علائم پوسیدگی عصب در اثر فشار دیسک کمر یا دیسک گردن وجود دارد یا خیر

بر خلاف سایر تست های رادیولوژیک دارای عارضه تست عصب و عضله فاقد هرگونه عارضه جانبی برای بیماران می باشد .

مرکز نوار عصب و عضله پیشگام در غرب تهران آماده انجام تست نوار عصب و عضله و جواب دهی به روز می باشد.

کیلنیک نوار عصب ستارخان پذیرای نوار عصب و عضله با دسترسی آسان اهالی گیشا ، باقرخان ، امیر آباد ، آزادی ، نواب و سعادت آباد می باشد .

کیلنیک نوار عصب صادقیه پذیرای نوار عصب و عضله با دسترسی آسان اهالی بیماران صادقیه ، کاشانی، بهنام ، آزادی ، جنت آباد ، مرزداران می باشد.

تست نوار عصب و عضله درکیلنیک پیشگام  با تعرفه مصوب وزارت بهداشت و طرف قرارداد با بیمه ها می باشد و جواب به صورت روزانه به بیماران ارایه می گردد.

جهت رزرو نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما