نوار عصب و عضله در تشخیص چه بیماری هایی استفاده می شود؟

نوار عصب و عضله در تشخیص چه بیماری هایی استفاده می شود

نوار عصب و عضله

نوار عصب یکی از تستهای بسیار کمک کننده در صدمات عصب و تشخیص دردهای دست و پا میباشد . خصوصا تست عصب می تواند  درگیری عصب ناشی از فشار دیسک روی ان را نشان دهد. مکررا با بیمارانی برخورد می کنیم که دارای درد شدید در پاها می باشند و انجام تستهای مکرر در آنها از جمله ام آر آی و سونوگرافی نرمال بوده است اما تست نوار عصب و عضله بیماری و درگیری دیسک یا آرتروز و فشار ثانویه آن روی عصب را نشان داده است. از طرف دیگر تست نوار عصب و عضله می تواند شدت صدمه عصب و همچنین قدیمی یا مزمن بودن آن را نشان دهد. یکی دیگر از کاربردهای تست نوار عصب و عضله شناسایی  فشار حاد دیسک روی عصب می باشد و پزشک حاذق در این زمینه می تواند به کمک آن در تعیین درمان جراحی یا درمان طبی دیسک کمک کند.

یکی دیگر از موارد کاربرد تست نوار عصب و عضله تعیین گیر افتادگی عصب در مناطق مختلف می باشد. برای درگیری های اندام فوقانی از نوار عصب دست و برای اندام تحتانی از نوار عصب پا استفاده می شود.

یکی از این موارد اصلی که در تست نوار عصب دست شناسایی می شود سندرم تونل کارپ می باشد و تنها راه تشخیص بیماری تونل کارپ یا اصطلاحا C.T.S است. در این بیماری که  موجب خواب رفتگی و درد و حس تورم در انگشت نوک دست می شود .علاوه بر عصب مدین ممکن است عصب اولنار هم در مچ دست یا در آرنج گیر بیفتد و تست نوار عصب و عضله می تواند محل گیرافتادن  را چک کند.

احساس گزگز مور مور در پا، داغی کف پا یا برعکس سردی و یخ بودن کف پا علائم دیگری است که معمولا منشا آن درگیری عصب در قستهای پایینی ستون فقرات می باشد و به کمک تست نوار عصب و عضله قابل تشخیص است. احساس ورم کف پا یا احساس تورم در دست از علائم شایع دیگر درگیری عصب می باشد که تست عصب ممکن است بتواند در تشخیص آنها کمک کننده باشد.

در بسیاری از بیماران علائم درگیری عصب در کمر و گردن آنها ، خود را به صورت درد درد استخوانهای پا یا استخوانهای دست نشان می دهد. تست نوار عصب و عضله در موارد بیماریهای خود عصب هم بسیار کمک کننده است. بیماران دیابتی ممکن است از احساس گزگز مور مور و ضعف یا بی قدرت شدن پاهای خود شکایات داشته باشند که با کمک تست نوار عصب و عضله می توان به  تشخیص بیماری آنها کمک کند.

در مواردی که در اثر ضربه یا تصادف عصب دچار صدمه شده باشد می توان با کمک نوار عصب تشخیص داد که این صدمه کامل است یا نسبی در حل بهبود است یا رشد آن متوقف شده است و اصولا شدت صدمه اولیه چقدر است.

تست نوار عصب و عضله در کلینیک پیشگام توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی وبدون دخالت تکنسین به صورت روزانه انجام شده و جواب نوار عصب و عضله بیماران در همان روز به آنها تحویل می گردد.

کیلنیک پیشگام به عنوان یکی از تخصصی ترین مراکز نوار عصب و عضله در غرب تهران می باشد که دارای دوشعبه در ستارخان و صادقیه جهت انجام تست عصب می باشد. کلیه کیلنیک های نوار عصب و عضله پیشگام دارای قرارداد با بیمه های پایه می باشد و جواب نوار عصب و عضله به صورت روزانه به بیماران ارایه می گردد.

تلفن تماس: 6657699109128940331

تست نوار عصب و عضله  یا  الکترومیوگرافی ،EMG-NCV چگونه انجام می شود و نحوه انجام نوار عصب وعضله چگونه است

نحوه گرفتن نوار عصب و عضله دست و پا

  تست الکترو میو گرافی جهت  ارزیابی سلامت  عضلات و یا اعصاب آن عضله انجام می شود. برای انجام این تست ابتدا الکترودی روی  عضله گذاشته  می شود و سپس فعالیت الکتریکی عصب  از این طریق آن ثبت می شود .

نوع این امواج و شکل امواج به دست امده در تست نوار عصب و عضله و ارتفاع انها بر صفحه کامپیوتر  و صدای موج که از دستگاه الکترومیوگرافی می شنویم  جهت تشخیص در تست نوار عصب و عضله توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بکار می رود..

برای انجام تست نوار عصب و عضله بیمار  نباید گرسنه باشد و باید لباس راحتی بپوشد تا انجام تست راحت تر باشد

از جمله کاربردهای تست نوار عصب و عضله شامل موارد زیر می باشد:

  • ضعف عضلات
  • بیماری های عضله از جمله میوپاتی مانند دوشن
  • سندرم تونل کارپ و گیر افتادگی عصب در مچ دست (خواب رفتگی انگشتان)
  • آسیب اعصاب یا گیر افتادگی اعصاب در بدن مانند گیر افتادگی عصب در کمر مانند دیسک کمر و یا دیسک گردن.
  • کمر درد و خصوصا کمردرد دیسک  ، اختلال عملکرد عصب سیاتیک
  • گردن درد دارای انتشار به دست یا همراه بت گزگز و مور مور
  • درگیری اعصاب ناشی از دیابت
  • علت ضعف عضلات وست وپا

ایا تست نوار عصب و عضله بدون استفاده از سوزن های باریک امکان پذیر می باشد؟

در انجام صحیح و دقیق  تست نوار عصب و عضله سوزن emg جزئ لاینفک است  و فقط در مواردی که بیمار دارای  اختلالات انعقادی و عدم بندآمدن خون می باشد مانند هموفیلی و همچنین  ورم و احتقان دست  ناشی از برداشت سینه ،وجود عفونت در محل ورود سوزن تست بدون سوزن انجام می شود.
عدم استفاده از سوزن در  تست  نوار عصب و عضله منجر به پاسخ غیر دقیق و غیر علمی  خواهد شد . اما با پیشرفت های حاصل شده در ساخت این سوزن ها اگر از انواع با کیفیت موجود در بازار استفاده شود بیمار دردی را حس نخواهد کرد.قسمتی که توسط سوزن استفاده می شود در واقع همان نوار عضله می باشد.

بسیاری از بیماران که با درد های اطراف زانو و مچ پا و یا تورم و حس داغی در کف پا مراجعه می کنند ، در تست نوار عصب و عضله در ان ها مشخص می شود که مثلا درگیری عصب در محلی کاملا متفاوت از محل درد انها وجود دارد و لذا کاملا شیوه درمان عوض می شود.

قابل ذکر است بر خلاف بسیاری از اقدامات رادیولوژیک نوار عصب و عضله بک تست کاملا بدون ضرر می باشد که در هر طیف سنی مانند نورادی تا کهنسالی و در هر جنسی و حتی در خانم های بارداردبدون ضرر قابل انجام است.

کلنیک های نوار عصب و عضله دکتر سپهریان در غرب تهران دارای قرارداد با بیمه های تامین اجتماعی و خدمات درمانی (بیمه سلامت ) می باشد.

دکتر محمد حسین سپهریان

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

تلفن های تماس مراکز نوار عصب و عضله در تهران : 6657699109128940331 _ 66914650

نوار عصب و عضله دست

نوار عصب دست عموما برای پیدا کردن علت خواب رفتگی و گزگز و مور مور دست ها و یا علت و پیدا کردن منشا درد در دست ها گرفته می شود. پیدا کردن محل گیر افتادن عصب ، علت تحلیل رفتن عضلات دست و فشار آوردن دیسک گردن بر روی عصب از سایر عللی است که می تواند به کمک آزمایش نوار عصب و عضله دست پیدا شود.

نوار عصب و عضله دست

یکی از شایع ترین بیماری هایی که به کمک نوار عصب دست تشخیص داده می شود و به گونه ای تنها راه تشخیص آن هم می باشد سندرم تونل کارپ یا CTS می باشد. در این بیماری عصب مدین در مچ تحت فشار قرار می گیرد و فرد احساس درد و تورم کف دست پیدا می کند  و احساس خواب رفتگی در سه انگشت کناری شست دیده می شود. تنها راه تشخیص این بیماری نوار عصب و عضله دست می باشد و با سونوگرافی و ام ار ای نمی توان این بیماری را تشخیص داد و به علت آن پی برد.

نوار عصب دست هیچ گونه عارضه ای ندارد و حتی در نوزادان و خانم های باردار هم قابل انجام است.

دکتر محمد حسین سپهریان

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

تلفن های تماس کیلنیک های نوار عصب و عضله غرب تهران: 6657699109128940331

نوار عصب و عضله پا یا نوار عصبی پا

آزمایش نوار عصب و عضله پا یک تست بی ضرر جهت تشخیص علت درد و خواب رفتگی و گز گز مور مور در پا اغلب می باشد. به کمک نوار عصب پا می توان فشار دیسک ها بر روی اعصاب پا را بررسی کرد. بیماری هایی که موجب اشکال د ر عصب می شود (نوروپاتی ) و همچنین بیماری هایی که موجب اشکال در عضلات پا و ضعف آن می شود (میوپاتی ) به کمک این تست (نوار عصب پا) تشخیص داده می شود.

در بسیاری از موارد علت درد های شدید پا و حتی درد زانو که انرا ممکن است به درد آرتروز زانو مرتبط کنند ، مشکل در عصب هایی است که توسط ستون فقرات یا لگن دچار اشکال شده اند و به راحتی با نوار عصب پا قابل تشخیص هستند. کم نیستند بیمارانی که عمل زانو کرده اند و به دلیل اینکه درگیری عصب در انها باقی مانده است مشکل همچنان باقی است و شاید به کمک نوار عصب پا می شد مشکل بیمار را راحت تر تشخیص داد و حل کرد.

نوار عصب و عضله پا یا نوار عصبی پا

همچنین به کمک تست نوار عصب و عضله  پاممکن است بتوان علت تحلیل عضلات پا و یا علت داغی کف پا و یا علت سردی کف پا را پیدا کرد. گاهی هم عصب در کف پا و در مچ گیر می افتد که باز هم به کمک نوار عصب پا قابل تشخیص می باشد.

نوار عصب پا یک تست غیر تهاجمی و بی خطر می باشد که حتی ذر نوزادان و خانم های حامله هم قابل انجام است. حتی نوار عضله که با نیدل انجام می شود برای این گرو ه های سنی ضرری ندارد.

نوار عصب و عضله پا به صورت تخصصی و با تمرکز بر پیدا کردن علت درد پا ، منشا عصبی دیسک کمر و بعد از معاینه پزشک متخصص می باشد. قابل ذکر است به دلیل اینکه نوار عصب و عضله در هر دو کیلنیک ستارخان و صادقیه توسط پزشک متخصص و بدون دخالت تکنسین انجام می شود، کیلنیک های پیشگام به عنوان یکی از بهترین مرکز نوار عصب و عضله در تهران به صورت روزانه آماده پذیرایی بیماران می باشد.

نوار عصب اندام تحتانی و نوار عصب اندام فوقانی

منظور از نوار عصب اندام های تحتانی همان نوار عصب پا می باشد که هر چند از پا ها گرفته می شود ولی مشکلات کمر را هم نشان می دهد . و منظور از نوار عصب اندام فوقانی همان نوار عصب دست می باشد که از در واقع گردن را هم از طریق همان دست چک می کند .

نوار عصب کمر

نوار عصب کمر هم در واقع نوار عصب اندام های تحتانی می باشد و ممکن است گاهی پزشک از نیدل های تشخیصی بر روی خود کمر هم استفاده می کند ولی به طور شایع بدون انجام هیچ اقدامی روی کمر و از طریق پاها مشکلات کمر تشخیص داده می شود.

شیوه انجام و نحوه گرفتن نوار عصب و عضله یا EMG-NCV

ابتدا بیمار معاینه می شود وکه این امر توسط پزشک متخصص صورت می گیرد،و در شروع تست عصب ، سرعت هدایت عصبی با تحریکات خفیف الکتریکی انجام می شود و امواجی در دستگاه ثبت می شود، که در مقایسه دو سمت و در مقایسه با سمت سالم بیانگر اختلال در عصب می تواند باشد. این قسمت که باید توسط پزشک متخصص انجام می شود از مهمترین ارکان تست نوار عصب و عضله خصوصا در بیماران مبتلا به درد و خواب رفتگی دست یا همان سندرم تانل کارپ می باشد.

در قسمت دوم تست نوار عصب و عضله ، الکترومیوگرافی یا همان نوار عضله انجام می شود یعنی با نیدل های ریز و تخصصی در این تست عضله بیمار چک می شود. علت بسیاری از دردها و مشکلات عضله بیمار ، شدت درگیری دیسک کمر یا دیسک گردن و بسیاری از بیماری های دیگر چک می شود. امروزه با توجه به تکنیک های جدیدی که در این زمینه ارایه شده کمترین میزان درد و ناراحتی در تست نوارعصب و عضله را در بیمار در بر خواهد داشت.

هزینه نوار عصب و عضله

 قیمت نوار عصب و عضله دو اندام 21 k  و چهار اندام 31 k می باشد و عدد k  هر سال توسط وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر به مراکز طرف قرارداد تعلام می شود. در کیلنیک پیشگام جهت رفاه حال بیماران هر سال حدود 20 درصد تخفیف نسبت به تعرفه های مصوب برای بیماران لحاظ می شود. هزینه نوار عصب در کلنیک پیشگام برای نوار عصب دو اندام 160  تومان در سال 96 و قیمت نوار عصب و عضله درسال ۹۸ با دفترچه های بیمه ۱8۰ در کلنیک تخصصی پیشگام می باشد .

عوارض نوار عصب وعضله چیست

نوار عصب و عضله عارضه خاصی ندارد و تنها ممکن است جای سوزن های تشخیصی تست عصب و عضله برای بیمار دردناک باشد که اغلب موقتی است و برطرف می شود. خوشبختانه سوزن های بسیار ریزی که امروزه ما در کلنیک های طب فیزیکی و توانبخشی استفاده می شود تقریبا درد نوار عصب را به صفر رسانده است. البته باید حتما هنگام ورود الکترود به بدن از پنبه الکل استفاده شود که محل آن عفونت نکند. جریان های الکتریسیته در هنگام نوار عصب و عضله برای بیمار ضرری ندارد و هیچ عارضه کوتاه و بلند مدتی به جا نمی گذارد.

ایا نوار عصب برای تشخیص ام اس کاربرد دارد

نوار عصب و عضله ام اس و سایر بیماری های مشابه تجویز می شود تا علت بی حسی دست وپا با سایر عل مشخص شود. نوار عصب و عضله در ام اس موکدا برای مشکلات همراه و تشخیص افتراقی ها توصیه و به درستی تجویز می شود . هر چند خود نوار عصب در تشخیص بیماری ام اس نقشی ندارد.

جواب نوار عصب و عضله چه موقع آماده می شود

 جهت رفاه حال بیماران جواب نوار عصب و عضله در کلنیک پیشگام به روز و بلفاصله بعد از انجام تست تحویل بیماران می گردد.

تفسیر جواب نوار عصب و عضله

تفسیر نوار عصب و عضله بسیار تخصصی و  بسته به دقت فرد انجام دهنده دارد . قانونا تفسیر تست عصب به عهده پزشک معالج می باشد . البته پزشکان کلنیک پیشگام بیماران را در جریان مشکل حدودی  و جواب تست عصب می گذارند . البته  تفسیر نوار عصب و عضله به پزشک ارجاع دهنده به صورت علمی و مکتوب نوشته خواهد شد.

آیا نوار عصب درد دارد

خوشبختانه با توجه به پیشرفت هایی که در طراحی و ساخت نیدل ها شده است در صورتیکه پزشک انجام دهنده نوار عصب هم کمی حوصله به خرج دهد تقریبا شما می توانید یک تست بدون درد و با نتایج صحیح را انجام دهید.

مراکز نوارعصب وعضله دست

مراکز نوار عصب و عضله پا

در شعب کلنیک پیشگام درتهران

مرکز نوار عصب و عضله ستارخان  با دسترسی آسان جهت ساکنین گیشا، باقرخان ، توحید ، چمران ، سعادت آباد ،شهرک غرب ،خوش ، نواب می باشد.

مرکز نوار عصب و عضله صادقیه با دسترسی آسان جهت ساکنین مرزداران ،شهرک غرب ، آزادی ، ایت ال… کاشانی، بهنام ، بلوار فردوس، جیحون می باشد.

کلنیک های دکتر سپهریان ( پیشگام ) جهت انجام نوار عصب و عضله در غرب تهران  دارای قرارداد با بیمه های تامین اجتماعی و خدمات درمانی، بانک ملت و بانک کشاورزی جهت تست نوار عصب  و عضله می باشد.

دکتر محمد حسین سپهریان

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

تلفن های تماس مراکز نوارعصب و عضله در غرب تهران: 

۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۶۶۹۱۴۶۵۰

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما