نحوه تشخیص آرتروز

از کجا بفهمیم آرتروز داریم

هرچند همه مفاصل ما می تواند دچار آرتروز شود واره یکی از مهمترین مفاصلی که دچار آرتروز می شود مفصل زانو می باشد

 غضروفی که بین دو استخوان قرار گرفته است وقتی دچار تحلیل رفتن می‌شود و نازک میشود یا از بین میرود ، این یافته همان چیزی است که در بین مردم به آرتروز شهرت دارد و نام علمی و دقیق آن استئو آرترایتیس می‌باشد.
بدانید که آرتروز است که در واقع پیرشدن مفصل می باشد بنابراین دیر یا زود در همه افراد ایجاد می شود اما زمینه‌های ژنتیک و وراثت می‌تواند موجب شود که آرتروز در بعضی افراد زودتر از هنگامی که انتظار داریم ایجاد شود.
این که از کجا بفهمیم آرتروز داریم و یا دچار آرتروز شده ایم یکی از مسائلی که باید توجه کنیم سن است مواردی سن ۵۰ سال ایجاد میشود در افرادی که زمینه ژنتیک مثبت دارند ممکن است از سنین ۴۵ به بعد هم دچار آرتروز بشوند.

اما ما آرتروز جوانی هم داریم هرچند که یک بیماری نادر میباشد یعنی هر خانم ۲۰ ساله یا ۳۰ ساله ای که زانو درد داشت معنای آن این نیست که آرتروز زانو داشته باشد هرچند بسیاری از پزشکان دردهای ناشناخته زانو را به آرتروز زانو نسبت می دهند.
در سنین جوانی معمولاً به دلیل صدمه بیش از حد به مفصل ایجاد می شود مثلاً فرد دچار تصادف شده یا دچار شکستگی در یکی از استخوانهای نزدیک به مفصل شده و این موضوع موجب می‌شود که در آن مفصل آرتروز زودتر از موعد ایجاد شود.
از علائم دیگری که به جز سن می‌توانیم متوجه شویم که آیا آرتروز داریم یا نه صدای خر تو خورد در مفصل می باشد مثلاً زمانی که شما زانو را باز و بسته می کنید صدایی شبیه سنگ ریزه در زانو احساس کنید این می‌تواند به عنوان نشانه کوچکی از آرتروز باشد ولی هر صدایی در زانو به معنی آرتروز زانو یا آرتروز یک مفصل نیست.
تغییر شکل ظاهری مفصل نیز می تواند ازعلائم آرتروز در زانو یا سایر مفاصل باشد یعنی اگر مفصل شما دچار دفورمیتی یا تغییر شکلی باشد که گویی زانو یا مفصل دچار آرتروز متورم شده باشد می تواند نشان دهنده آرتروز باشد.

در مورد آرتروز این است که معمولاً درد هایی که به دلیل آرتروز ایجاد میشود فعالیت بیشتر و با استراحت کمتر می شود. لذا اگر در زانو یا مفاصل شما درد کار کردن ایجاد می شود احتمال روماتیسم و سایر بیماری ها کمتر احتمال آرتروز در کنار سایر علائم بیشتر می شود.

در تجربه ماده داد بسیاری از بیمارانی که به دلیل آرتروز و درد پا به ما مراجعه می‌کنند علیرغم آنکه به هیچ عنوان تصور نمیکنند مشکل آنها در ستون فقرات و اغلب دیسک کمر و دردهای سیاتیک می باشد .لذا ممکن است شما درد را در ناحیه اطراف زانو و پا داشته باشید اما به معنی آن نیست که لزوماً آرتروز منشأ درد شماست و ممکن است منشاء درد شما در دیسک کمر و آرتروز ستون فقرات کمری باشد.

لذا توصیه می کنیم در صورتی که درد های پای شما به صورت پراکنده می باشد و هر روز ممکن است در یک قسمت درد داشته باشید یا احساس سنگینی در پا می کنید و یا کل پا احساس گرفتگی و سفت شدگی و احساس بی حسی دارد حتما از تست نوار عصب و عضله برای لیست صدمات عصب در ستون فقرات استفاده بکنید.
توجه کنید که آرتروز ها معمولاً ۴ درجه دارند و تا درجه ۳ معمولاً با کمک روش‌های طبیعی و غیر جراحی می‌توان بسیاری از علائم آرتروز را کنترل کرد.
امروزه با استفاده از روش‌های نوینی مانند پی آر پی زانو و طب سوزنی با شیوه دکتر تن و همچنین استفاده از ارتوکین درمانی و پرولو تراپی و اوزون درمانی روش های نوینی هستند که درد زانو و آرتروز مفاصل بسیاری از بیماران را کاهش داده اند.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما