فیزیوتراپی برای دیسک گردن

فیزیوتراپی برای دیسک گردن

فیزیوتراپی برای دیسک گردن بسیار مهم و یک درمان بسیار مفید می باشد .فیزیوتراپی دیسک گردن معمولاً می تواند بین ۸۰ تا ۹۰ درصد درمان های دیسک گردن را شامل شود.
اما اینکه چه نوع فیزیوتراپی باید برای دیسک گردن انجام شود ممکن است در طی سالها و با پیشرفت علم پزشکی بسیار تغییر کرده باشد و فیزیوتراپی های مدرن و پیشرفته امکان آن را ایجاد کرده که تعداد بیشتری از بیماران مبتلا به بیماری دیسک گردن از دردهای گردن بدون تیغ جراحی رهایی یابند‌.

قبل از آنکه بخواهیم در مورد دیسک گردن و فیزیوتراپی آن توضیح دهیم ابتدا آناتومی دیسک گردن را بررسی مختصری می کنیم.
دیسک گردن شامل دو قسمت می باشد یک قسمت داخلی و ژله ای مانند که تحت عنوان انولوس پولپوزوس می‌باشد و یک قسمت فیبرینی و سخت در لایه احاطه کننده آن تحت عنوان آنولوس فیبروزوس .
دیسک گردن معمولاً به علت برداشتن اجسام سنگین یا پایین بودن متمادی سر برای مدت طولانی یا ضربه به سر ایجاد می‌شود و یعنی لایه احاطه کننده دیسک پاره شده و ماده ژلاتینی دیسک به بیرون می آید.
بیرون آمدن ماده ژلاتینی بین دیسک موجب ایجاد فرآیندهای التهابی و فشار مکانیکی بر روی عصب های اطراف دیسک شده و موجب ایجاد درد میشود.
بنابراین در فیزیوتراپی ما سعی می کنیم با هم فشار های التهابی بر روی عصب توسط دیسک گردن کاهش یابد و هم فشارهای مکانیکی حاصل از ماده میانی دیسک بر روی عصب های اطراف آن تقلیل پیدا کند.‌ در نوار عصب دست می توان فشارهای مجود توسط دیسک بر روی عصب را ارزیابی کرد .

1) الکتروتراپی برای دیسک گردن

در فیزیوتراپی دیسک گردن علاوه بر دستگاه های الکتروتراپی مانند تنس که موجب کاهش درد و اثبات های اطراف عضلات گردن می شود ، باید در مراحل انتهایی درمان از جریان های تقویتی هم استفاده شود.

۲) اولتراسوند برای دیسک گردن

معمولاً در تمام فیزیوتراپی های دیسک گردن از اولتراسوند استفاده می‌شود تا انعطاف پذیری و التهاب ناحیه کاهش پیدا کرده و همچنین قدرت عضلات اطراف گردن به حالت اولیه برگردد.

۳) لیزر درمانی برای دیسک گردن

استفاده از لیزرهای پرتوان در دوز مناسب و دستگاههای مناسب باعث کاهش دراماتیک التهاب و افزایش میزان ترمیم از طریق بالا بردن ماده تغذیه در داخل سلول شده و موجب ترمیم شگرف ناحیه خارج شده و همچنین عصب های صدمه دیده در محل می‌شود.
اگر از دستگاه مناسب برای دیسک گردن استفاده نشود ، تاثیری در درمان دیسک گردن نخواهد داشت.

۳) تخت کشش و دکامپرشن برای درمان دیسک گردن

مهمترین قسمت که در فیزیوتراپی های مدرن و فیزیوتراپی دیسک گردن مطرح می باشد تخت کشش است.

کشش از کشش های ساده که به صورت نشسته ایجاد می‌شود یا پمپ های بادی خانگی و دستگاه‌های پیشرفته دکامپرشن که میتواند فشار بر روی دیسک را کاهش دهد.

۴) مگنت درمانی برای درمان دیسک گردن

استفاده از مگنت درمانی در فیزیوتراپی بسیار رایج شده و می‌توانند نظم سلولی که در صدمات ناشی از دیسک گردن ایجاد می‌شود را برقرار کند مثلا یک پادگان را در نظر بگیرید که سربازها کاملاً به هم ریخته ایستادند و با استفاده از این روش درمانی، این سرباز های پادگان به صورت منظم قرار می‌گیرند یعنی سلول های التهابی سلول های صدمه دیده و سلول هایی که باید کار بازسازی را انجام دهند در وضعیت مناسب تر قرار می‌گیرند و موجب می‌شوند که به درمان دیسک کمک کند.

۵) مانیپلاسیون درمان دراماتیک دیسک گردن

مسئله بسیار مهم در فیزیوتراپی استفاده از مانوال تراپی می باشد مانیپولاسیون ستون فقرات که توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی و متخصصین کایروپراکتیک انجام می شود موجب می‌شود راستای ستون فقرات صاف شده و فشار بر روی عصب ها به صورت دراماتیک کاهش پیدا کرده و بیمار از درد های سخت به صورت ناگهانی رها شود‌.

۶) ورزش در فیزیوتراپی دیسک گردن

قسمت دیگر و مهم در فیزیوتراپی ورزش برای دیسک گردن می باشدورزش برای دیسک گردن باید به صورت آرام و بعد از کاهش درد شروع شود و باید توسط پزشک فیزیوتراپیست که درمان بیمار را بر عهده گرفته است دائماً چک شود ممکن است یک ورزش به صورت عام برای عمده دیسک‌ های گردن مناسب باشد اما برای شما مناسب نباشد.

توصیه ما این است که ورزش برای دیسک گردن به صورت دائمی انجام شود تا علائم بیمار مجدداً عود نکند.

بهترین فیزیوتراپی برای دیسک گردن باید  از تمامی دستگاه ها استفاده کند تا حداکثر نتیجه حاصل شود .

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما