علت و علائم گرفتگی گردن چیست؟روش‌های درمان آن

خشکی گردن معمولاً به درد و دشواری در حرکت دادن گردن از یک طرف به طرف دیگر اشاره می‌کند. در حقیقت، در این بیماری اگر بخواهید از بالای شانه خود به اطراف نگاه کنید، مجبور خواهید بود تمام بدن خود را بچرخانید. این درد (گردن درد) ممکن است با سردرد، شانه درد (شانه درد) یا درد بازو همراه باشد.

 چه عواملی در بروز سفتی و خشکی گردن نقش دارند؟

در بخش زیر به برخی از دلایل بروز خشکی گردن اشاره می‌کنیم:

گاهی اوقات خشکی گردن به علت آسیب دیدگی یا ضربه به وجود می‌آید. در صورتی که فرد دچار ضربه یا آسیب دیدگی در ناحیه گردن شده باشد این عارضه می‌تواند به علت آسیب دیدگی تاندون‌ها و رباط‌های ناحیه گردن باعث بروز خشکی آن شود. گاهی اوقات این نوع آسیب دیدگی به علت تصادف با موتورسیکلت، تکان دادن سر به صورت ناگهانی یا انجام دادن برخی از فعالیت‌های ورزشی مانند فوتبال که تماس جسمانی افراد در آن بسیار زیاد است به وجود می‌آید. گاهی اوقات زمین خوردن نیز باعث خشکی گردن می‌‌شود.

خشکی گردن به علت بروز بیماری استئوآرتریت یکی دیگر از دلایلی است که می‌‌توان به آن اشاره کرد. این اختلال پاتولوژیکی به تدریج و به علت استفاده بیش از حد از مفاصل به وجود می‌آید. این اختلال می‌تواند باعث خشکی گردن و محدود شدن حرکات ستون فقرات در ناحیه گردن شود.

خشکی گردن به علت آرتریت روماتوئید باعث بروز مشکل برای بیمار می‌شود. آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی است که می‌‌تواند مفاصل ناحیه گردن را نیز درگیر کند و باعث بروز سفتی و خشکی و درد در گردن شود.

تحت فشار قرار گرفتن عصب باعث خشکی گردن می‌شود. در این اختلال پزشکی یک عصب به علت تنگ شدن کانال نخاعی تحت فشار قرار می‌گیرد. تنگ شدن کانال نخاعی می‌تواند به علت فتق دیسک به وجود بیاید. در صورتی که عصب تحت فشار باعث خشکی گردن شود مشکل ایجاد شده می‌تواند به دست و همچنین پا نیز منتقل شود و باعث خشکی آنها گردد.

موقعیت‌های پر استرس باعث خشکی گردن می‌شوند. در شرایطی که فرد تحت فشار و استرس بسیار زیادی قرار می‌‌گیرد اعصاب بدن او شروع به سفت شدن می‌کنند و سفت شدن به خشکی گردن یکی از علائم اصلی تنش و استرس است.

فیبرومیالژی یک اختلال پزشکی است که با درد بسیار شدید در عضلات و مفاصل بدن همراه است. این بیماری یکی از دلایل بروز خشکی گردن محسوب می‌شود.

اسپاسم عضلانی می‌‌تواند باعث خشکی گردن شود. گاهی اوقات یکی از عضلات بدن به علت انقباضات غیر ارادی عضلات دچار اسپاسم می‌شود. بروز این اسپاسم در عضلات گردن می‌تواند منجر به خشکی گردن شود.

علائم گرفتگی گردن

یک علامت عمده اسپاسم قفل شدن مفاصل مجاور است. به عنوان مثال، گرفتگی گردن و کمر شایع‌ترین نوع اسپاسم است. اگر عضلات گردن از گلف بازی دچار فشار شده و فرد سرد شود، می‌تواند دچار اسپاسم گردن شود. نتیجه این یک “گرفتگی” در عضلات گردن است که از تحرک جلوگیری می‌کند. فرد ممکن است نتواند به مدت چند روز یا حتی هفته‌ها سرش را در جهات خاصی بچرخاند.

هرگونه استرس معمولی می‌تواند باعث تجمع مایعات شود که گره‌های دردناکی در عضلات ایجاد می‌کند که اغلب با ماساژ برطرف می‌شوند. اسپاسم می‌تواند یک گره فوق العاده ایجاد کند که شامل بسیاری از عضلات حبس شده در انقباض است.

گرفتگی گردن همچنین می‌تواند بر روی عضلات ناحیه تشریحی اطراف تأثیر بگذارد. علائم همچنین به میزان درگیری ستون فقرات گردنی بستگی دارد و می‌تواند در سر یا صورت یا بازوها، شانه‌ها و همچنین قسمت فوقانی پشت متمرکز شود.

روش‌های درمان

گرما درمانی

در صورت کاهش التهاب، ممکن است گرفتگی عضلات ابتدا به یخ نیاز داشته باشد. اما وقتی این بیماری مزمن شود، گرما درمانی باید به شما کمک کند. گرمای وارد شده به ناحیه آسیب دیده ممکن است به عضله کمک کند تا از حالت متشنج خود شل شود و به بازگرداندن دامنه حرکتی طبیعی کمک کند، که با اسپاسم عضله مانع می‌شود. به محض گرم شدن عضلات، کشش و ماساژ آرام می‌تواند به رفع تنش کمک کند.

دارو

مسکن‌های بدون نیاز به نسخه پزشک با کاهش التهاب که می‌تواند درد اسپاسم گردن را بدتر کند، استرس عضلانی را کاهش می‌دهد. دستورالعمل‌های مربوط به دوز دارویی را که انتخاب می‌کنید با دقت دنبال کنید. برخی از مسکن‌های بدون نیاز به نسخه پزشک در صورت استفاده بیش از حد ممکن است مضر باشد. این داروها شامل:

 • آسپرین
 • ایبوپروفن (ادویل، موترین).
 • سدیم ناپروکسن (Aleve).
 • استامینوفن (تایلنول).

شل کننده‌های عضلانی

اسپاسم‌هایی که باعث ناراحتی واقعی می‌شوند را می‌توان با شل کننده‌های عضلانی درمان کرد. این داروها به عضلات آسیب دیده آرامش می‌دهند. این دارو که همراه با مسکن‌ها استفاده می‌شود، روشی بسیار موثر برای مدیریت گرفتگی عضلات در گردن است. شل کننده‌های عضلانی تجویزی به طور معمول به شکل قرص هستند و باید طبق توصیه پزشک از آن‌ها استفاده شود.

 تزریق استروئید

 در صورتی که مصرف قرص مسکن و داروی شل کننده عضلات نتوانست به رفع درد و اسپاسم عضلانی کمک کند بهتر است به پزشک مراجعه کنید و علائم و نشانه‌های خود و اقداماتی که تاکنون انجام داده‌اید و بی فایده بوده است را برای او شرح دهید. از او درباره تاثیرگذاری تزریق دارو سوال بپرسید. پزشک می‌تواند برای کاهش اسپاسم به طور مستقیم داروی استروئیدی را به درون عضلات گردن شما تزریق کند. گاهی اوقات ممکن است پزشک ترجیح دهد به جای تزریق استروئید از داروی بیحس کننده استفاده کند و آن را به درون عضلات گردن تزریق نماید.

 تحریک الکتریکی بافت از طریق پوست(TENS)

 شما می‌توانید از این روش در منزل نیز استفاده کنید و حتی گاهی اوقات در موارد ضروری پزشک انجام آن را در منزل توصیه می‌کند. در این روش یک جریان الکتریکی خفیف و ایمن از طریق پوست به عضلات فرستاده می‌شود و آنها را تحریک می‌کند. تحریک الکتریکی می‌تواند به کاهش اسپاسم عضله کمک کند و سطح تولید اندروفین در بدن که یک مسکن طبیعی است را افزایش دهد. تحریک الکتریکی بافت می‌تواند یک روش درمانی سودمند باشد و به کاهش درد و گرفتگی گردن کمک نماید.

 طب سوزنی

در طب سوزنی از تعدادی سوزن کوچک و بسیار نازک استفاده می‌شود و پزشک آن را درون نقاط خاصی از پوست فرو می‌‌برد تا از میزان درد و التهاب کاسته شود. انجام دادن طب سوزنی می‌تواند کمک بسیار زیادی به کاهش درد گردن نماید به ویژه اگر زمانی انجام شود که علائم حاد ناشی از این اختلال تازه به وجود آمده باشد. بر اساس اصول طب سنتی چین، طب سوزنی باعث تحریک بدن می‌شود و به این ترتیب مواد شیمیایی مختلفی از قبیل اندروفین و سروتونین از بدن آزاد شده و باعث کاهش درد خواهند شد. تحقیقاتی که در این خصوص انجام شده است نشان داده که طب سوزنی یک روش سودمند و موثر در کاهش درد است بنابراین اگر شما نیز از درد گردن رنج می‌برید می‌توانید از طب سوزنی بهره بگیرید. شواهد و دلایل علمی متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد طب سوزنی نقش به سزایی در کاهش دردهای مزمن گردن و کمر دارد اکثر افرادی که از طب سوزنی بهره گرفته اند ادعا می‌کنند که به کمک این روش سطح درد آنها کاهش یافته است. به خاطر داشته باشید ممکن است نقاطی که از آنها برای کاهش درد گردن استفاده می‌شود در نزدیکی یا اطراف گردن وجود نداشته باشد در برخی از آنها در نقاط دورتری از گردن قرار دارند.

جلوگیری از اسپاسم گردن در آینده

اصلاح سبک زندگی نقش اصلی را در جلوگیری از گرفتگی گردن دارد. به دلایل عمده اسپاسم گردن که در بالا ذکر شده است نگاه کنید. آیا تغییراتی می‌توانید ایجاد کنید؟ در اینجا چند پیشنهاد برای بررسی وجود دارد:

 • قرار گرفتن در وضعیت مناسب بدنی، مخصوصاً هنگام کار با کامپیوتر
 • استراحت مکرر داشته و عضلات گردن خود را کشش دهید.
 • ارتفاع صفحه رایانه یا لپ تاپ خود را طوری تنظیم کنید که در حین کار گردن شما در وضعیت خنثی قرار گیرد.
 • مدیتیشن کنید، تنفس عمیق انجام دهید و برای رفع استرس در یوگا یا تای چی شرکت کنید.
 • به طور منظم تمرین کنید. تمرینات تقویتی را انجام دهید تا احتمال آسیب دیدگی کاهش یافته و وضعیت بدن شما بهبود یابد.
 • شروع تمرینات کششی در صورت مشاهده اولین علامت از علائم گرفتگی گردن.
 • از تشک و بالش حمایتی استفاده کنید.
 • به مقدار کافی آب بنوشید.
 • از گذاشتن تلفن بر روی شانه خود خودداری کنید.
 • از حمل کیف‌های سنگین روی شانه خود خودداری کنید.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما