علت درد مچ دست و انگشت شست

علت درد مچ دست و انگشت شست

علت درد مچ دست و انگشت شست بسیار زیاد می باشد بسته به اینکه کدام قسمت مچ دست دچار درگیری و درد شود می تواند موارد جداگانه ای را مطرح کند.

سندرم دکوروین و تنوسینویت شایع = شایع ترین علت درد مچ دست

علت درد مچ دست خارج و سمت شست را بخواهیم پیگیری کنیم باید به شایع ترین علت درد مچ دست و انگشت شصت یعنی بیماری دوکر وین اشاره کنیم . این بیماری یک نوع کشیدگی تاندون و در واقع کشیدگی غلاف تاندون می باشد که موجب ایجاد تورم در ناحیه خارجی مچ دست شده و بنابراین می‌تواند درد در حرکت مچ دست ایجاد بکند .شایعترین علامتی که بیماران به ما در هنگام ایجاد بیماری عنوان می‌کنند ، درد بالای شست با برداشتن قوری ، قابلمه و چرخاندن دست به سمت پایین می باشد .

بیماری تنوسینوویت دکورون را بسیاری از متخصصان دست ارتوپدها و جراحان دنیا به عنوان شایع ترین علت درد مچ دست عنوان می‌کنند .

درمان کشیدگی تاندون دست:
درمان این نوع بیماری استفاده از مچ بند هایی که فقط شست را میگیرد به همراه استفاده از ماساژ یخ لیزرهای پرتوان فیزیوتراپی طب سوزنی و در صورت عدم پاسخ تزریقات تخصصی مانند تزریقات استروئیدی یا تزریق گاز اوزون می باشد.
استفاده از مچ بند به مدت ۶ تا ۸ هفته و استفاده از آن به مدت هر ۱۲ ساعت تا ۴ الی ۸ هفته توصیه می شود .
مچ بند مناسب برای تنوسینوویت دوکوروین تحت عنوان thumb spika می باشد .

تنگی کانال مچ دست یا C.T.S :

بیماری دیگری که به عنوان علت شایع برای درد مچ دست و شست مطرح می باشد ، بیماری تونل کارپ یا cts می باشد این بیماری به دلیل گرفتاری و فشار بر روی عصب میانی دست به نام محمدیان در مچ دست ایجاد می‌شود و موجب خواب رفتگی در انگشتان دست می شود علاوه بر آن درد و تورم در انگشتان دست ایجاد می‌شود .

تنها راه تشخیص بیماری تونل کارپال انجام نوار عصب و عضله می باشد که بر اساس آن سه شدت برای این بیماری مطرح می شود و بر اساس شدت که در نوار عصب و عضله ایجاد شد ممکن است پزشک تجویز اسپلینت شبانه تزریق مچ دست فیزیوتراپی طب سوزنی کشش و یا عمل جراحی را مناسب بداند.

آرنج تنیس بازان و درد مچ دست:

از علل شایع دیگر درد مچ دست می توان به علل ارجاعی درد مچ دست یعنی فشار آوردن تاندون‌های ناحیه آرنج بر روی دست دانست ، یعنی کسی که بیماری آرنج تنیس بازان یا گلف بازان را دارد در ناحیه مچ دست یا رودی دست دچار مشکل می شود .

در بسیاری از موارد این درد به ناحیه شست نیز تیر میکشد.

درد گردن و مچ دست:

از علل دیگر درد مچ دست که به هیچ عنوان کم نیست و اکثر بیماران فکر آن را هم نمی کنند مشکلات مرتبط با گردن می باشد یعنی فشار بر روی عصب های گردن موجب ایجاد درد در ناحیه دست بدون گردن درد می‌شود دردهایی که بسیار شدید است و به هیچ درمانی پاسخ نمی دهد با تست نوار عصب و عضله معاینه متخصص طب فیزیکی و ام آر آی گردن می توان به علت آن پی برد. دیسک گردن می‌تواند خود را به عنوان به صورت تنها درد مچ دست و شست نشان دهد بنابراین باید دردی که بهبود پیدا نمی‌کند را حتما جدی بگیرید .

آرتروز دست:

آرتروز مفصل شست عموماً در سنین بالای ۵۵ سال ایجاد می شود می تواند دلیل دیگری برای درد مچ دست و انگشت شست باشد که باید با معاینه دقیق و ایجاد حالت دفورمیتی و عکس ایکس ری آن را بررسی کرد.

نیمه دررفتگی استخوان لونیت طراحی آن که به صورت درد بر روی مچ دست خود را نشان می دهد می تواند علت دیگری برای دردهای مچ دست باشد که خصوصاً هنگام بلند شدن و تکیه کردن بر زمین ایجاد می شود.

بیماری کین باخ و درد مچ دست:

کین باخ هم یک بیماری است که به دلیل ساییده شدن سر این استخوان به وجود می‌آید و علت مشخصی ندارد و در بعضی از موارد نیاز به جراحی پیدا میکند.
برامدگی روی مچ دست تحت عنوان کیست گانگلیون اغلب علت نادری برای ایجاد درد در مچ دست می باشد و فقط ظاهر دست را به صورت برامده می‌کند اما در عین حال می تواند عاملی برای ایجاد درد در صورت بزرگ شدن زیاد باشد و باید در این صورت تخلیه و فیزیوتراپی بشود.

جهت رزرو نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما