علایم اصلی کمبود کلسیم در بدن چیست؟ بهترین غذای دارای کلسیم کدام است؟

علایم اصلی کمبود کلسیم در بدن چیست؟ بهترین غذای دارای کلسیم کدام است؟

علایم اصلی کمبود کلسیم در بدن

کمبود کلسیم در بدن علایم متنوعی دارد که بعضی از انها اشکارتر و معروفتر هستند اما بعضی از علایم کمبود کلسیم کمی ناشایع تر هستند و بعضا در تحقیقات جدید پزشکی به انها رسیده اند.

حتما دردها و کرامپ های عضلانی و خشکی پوست را به عنوان جزیی از علایم کمبود کلسیم شنیده اید  ولی انچه ما عمدتا در کلنیک می بینیم بیماران دارای درگیری عصب در کمر یا گردن هسنتد که به دلیل دیسک کمر یا دیسک گردن و فشار ناشی از این فتق روی عصب هایشان دچار درد و گرفتگی عضلانی و خصوصا گرفتگی پاها و درد دست ها می شوند اما انچه جالب است این است که کمبود کلسیم می تواند این بیماری را تشدید کند و علایم انرا شعله ور کند.

علت دیسک کمر وروش های درمان آن

از دیگر علایم کمبود کلسیم ضعف استخوان ها  و دفورمه شدن استخوان ها ویا  به عبارتی همان پوکی استخوان می باشد که البته عموما در سنین بالای 50 سال در خانم ها و سنین بالای 65 سال در آقایان ایجاد می شود.

شکننده بودن ناخن ها را هم از علایم کمتر شایع  کمبود کلسیم  را هم احتمالا شنده اید.اما کمبود کلسیم علایم دیگری هم می تواند ایجاد کند که کمتر شایع هستند و بسیار هم شاید بی ارتباط! مثلا

آیا میدانید کمبود کلسیم می تواند بسیاری از بیماری ها را تسهیل کند و طیف ان از سرماخوردگی ساده گرفته تا بعضی از انواع سرطانها متفاوت است . حتی امروزه بعضی از آلرژی ها و حتی بیماری های پوستی را با کمبود کلسیم در ارتباط می دانند.

چه غذایی بخوریم تا  کمبود کلسیم بدنمان جبران شود؟

مسلما شیر یکی از بهترین منابع کلسیم محسوب می شود اما بسیاری از افراد یا عادت ندارند یا دوست ندارند شیر بخورند در این افراد ما موکدا ماست را توصیه می کنیم که در بعضی از منابع علمی حتی سطح کلسیم انرا از شیر هم بیشتر می دانند. سایر لبنیات مانند کشک هم منابع غنی از کلسیم هستند.

اما جز لبنیات کمبود کلسیم بدنمان را با بعضی از سبزیجات مانند اسفناج و بروکلی و یا حبوباتی و تنقلاتی مانند فندوق جبران کرد.

از طرف دیگر توجه کنید که ویتامین D  هم برای جذب و کارکرد مناسب کلسیم لازم است.

امروزه مساله کمبود ویتامین د هم در جامعه بسیار شایع شده و مردم به اهمیت آن در تشدید بسیاری از بیماری هایشان پی بردند . در کشور کمبود ویتامین د در خانم ها به مراتب نسبت به مردان شایع تر می باشد و دلیل آن هم استفاده کمتر از نور آفتاب به دلیل پوششان می باشد. راه تشخیص آن هم یک آزمایش خون ساده می باشد. اما متاسفانه ما با یک پدیده معکوس و تاسف بار یعنی افزایش دوز ویتامین د در بدن به دلیل شیوع بالای تجویز و تزریق آن مواجه هستیم.حتی در سال گذشته یک مورد مرگ هم به دلیل سطح بالای ویتامین د در یکب از بیمارستان های تهران داشتیم. لذا توصیه من به دوستان این می باشد که اولا سرخود و بدون مشورت پزشک متخصص از کلسیم و ویتامین د استفاده نکنید .

این را بدانید که هرچند کمبود کلسیم و ویتامین د می تواند بسیاری از دردها را تشدید کند اما علت 99 درصد بیماری هایی که بیماران به کمبود ویتامین د و کمبود کلسیم ارتباط می دهند درد های میوفاسیال و تاندونیت ها و اشکالاتی جزیی اما بدون علامت در ستون فقرات آنها می باشد.

  کیلنیک تخصصی درد پیشگام ، با معاینه دقیق بیماران توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی ، علایم بیماران مبتلا به درد را پایش می کند و در صورتیکه ارتباطی بین علایم درد و کمبود کلسیم و ویتامین د وجود داشته باشد برای بیماران با پاش آزمایشگاهی دوز های صحیح تجویز می شود.

توجه شود که درد های کلی بدن مانند خستگی مزمن و درد پا و داغی بدن و خواب رفتگی دست و پا و داغی کف دست و پا جز علایم کمبود کلسیم و یا حداقل جز علایم بارز آن نمی باشد و نیاز به بررسی های دیگر مانند نوار عصب و عضله و ام آرآی و معاینه دقیق تر دارد.

ایا کمبود کلسیم موجب درد پا یا درد دست می شود.

این واقعیت وجود دارد که عمده بیمارانی که ما با علایم کمبود کلسیم در کیلنیک هایمان ویزیت می کنیم ، در واقع کمبود کلسیم ندارند و یا حداقل کمبود کلسیم عامل درد آنها نیست. بسیاری از این دردها ممکن منشا در دیسک کمر و یا دیسک گردن بیماران داشته باشد در حالیکه بیماران دردی را ممکن است د ناحیه کمر و گردن خود احساس نکنند. مثلا بیماری که ممکن است به علت گرفتگی پا خود و جهت پایش وضعیت سلامتی استخوانی به کلنیک طب فیزیکی مراجعه کرده بعد از معاینه و تست عصب مشخص می شود در یکی از ریشه های کمر خود دارای التهابی است و با درمان این ریشه عصب از ناحیه کمر و حتی بدون خوردن یک قرص کلسیم بهبود می یابد.

توصیه ما به بیمارانی که به دلیل درد به دنبال علایم کمبود کلسیم در بدن خود هستند این است که با توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی معاینه شوند.

همچنین برای اطلاع دقیق تر از علایم دیسک کمر و دیسک گردن به عنوان دو بیماری هزارچهره عامل بسیاری از دردهای اسکلتی عضلانی صفحات مربوط به آنها را مطالعه بفرمایید.

کلنیک تخصصی پیشگام جهت درمان درد های عضلانی و ستون فقرات و بی حسی دست و پا : ۶۶۵۷۶۹۹۱۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱

جهت رزرو نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما