طب سوزنی، درمانی موثر برای شانه یخ زده (فروزن شولدر)

شانه یخ زده یا منجمد عبارت رایجی است که برای یک مشکل پزشکی به کار برده می شود و کپسولیت چسبان نامیده می شود. این مشکل با ضخیم شدن و انقباض کپسول که یک بافت ارتباطی در اطراف ساختار استخوانی مفصل شانه است، رخ می دهد. انجماد شانه معمولا با درد، کاهش بازه حرکتی و خشکی مفصل شانه افراد همراه می شود. این اختلال دردناک معمولاً افراد بالای ۴۰ سال را متاثر می‌کند و در زنان بیش از مردان دیده می شود. بعضی از بیماری ها امکان بروز شانه یخ زده را افزایش می دهد که از آن جمله می‌توان به بیماری تیروئید و دیابت اشاره کرد. بعضی از اختلالات شانه یخ زده در طول زمان برطرف می‌شود اما این مسئله ممکن است تا چند ماه یا حتی سه سال طول بکشد.

 بسیاری از بیماران ترجیح می دهند تا کاهش درد و این مشکل را با انجام اقدامات مراقبتی و طبیعی درمان کنند. یکی از موثرترین روش های درمانی طبیعی شانه یخ زده طب سوزنی است. یک متخصص آموزش‌دیده طب سوزنی می تواند به روش های مختلفی، شانه یخ زده را درمان کند. همچنین طب سوزنی با ورود مستقیم سوزن به عضله آسیب دیده، باعث آزاد سازی نقاط ماشه ای در ساب اسکاپولاریس می شود. روش دیگر وارد کردن سوزن در نقاط دیگری از بدن ایجاد دردی غیر از درد شانه یخ زده است. اگر به مشکل شانه یخ زده مبتلا هستید بهتر است از مصرف داروهای مسکن، تزریق کورتیزون و انجام عمل جراحی خودداری کنید و در عوض به منظور درمان شانه یخ زده از روش های درمانی طبیعی مانند طب سوزنی و ایجاد کشش عضلات به منظور کاهش درد و تسریع فرآیند طولانی مدت رفع این مشکل استفاده کنید. با این حال باید بدانید که لازم است تا این روش های درمانی را تحت نظر یک پزشک ماهر و مجرب انجام دهید تا عوارض جانبی آن را کاهش دهید.

مزایای طب سوزنی برای شانه یخ زده

طب سوزنی یک روش ایمن و موثر به منظور درمان شانه یخ زده است. سوزن های طب سوزنی در اطراف شانه جلو و عقب بالای بازو، آرنج، کف دستان و در نقاط ماشه ای میوفاشیال مرتبط وارد می شود. مزایای استفاده از طب سوزنی برای درمان شانه یخ زده عبارت است از:

 • کاهش التهاب و تحریک آزادسازی سیستم تنظیم ایمنی بدن و فاکتور های عروقی؛ اینها نوروپپتاید(پروتئین های کوچک‌ تولید شده توسط سلول های عصبی مخصوص) هایی هستند که به تنظیم التهاب و کنترل عروق خونی و جریان خون در بدن کمک می‌کنند.
 • درد کمتر و اصلاح روش پاسخ بدن به درد: وقتی متخصص طب سوزنی سوزن های خود را در نقاط مخصوصی از بدن وارد می کند، باعث تحریک اعصاب قرار گرفته در ماهیچه و بافت های دیگر و آزادسازی هورمون سروتونین و مواد شیمیایی مسکن طبیعی در بدن به نام اندورفین می شود. این پیام رسان های شیمیایی باعث افزایش آرامش و احساس سلامتی می شوند و شیوه پردازش درد توسط بدن در مغز و نخاع را تغییر میدهند.
 • کاهش خشکی شانه و بهبود بازه حرکتی: طب سوزنی با افزایش قطر و سرعت جریان خون در عروق تامین خون شانه، باعث بهبود گردش جریان خون در این ناحیه می شود. جریان ضعیف خون در مفصل شانه و کمبود مایع موجود در بورسای شانه (مایعی که به عنوان بالشتک میان مفاصل و عامل کاهش اصطکاک عمل می کند) منجر به درد و التهاب می شود. جریان قوی تر خون در شانه باعث بهبود انتقال مواد مغذی، کاهش احساس درد و افزایش قدرت حرکتی شانه بدون ایجاد درد خواهد شد.

ساز و کار طب سوزنی برای شانه یخ زده

طب سوزنی یک روش درمانی بدون استفاده از دارو است که به صورت روز افزون به منظور درمان خشکی شانه یا شانه یخ زده به کار گرفته می شود و تصور می شود که طب سوزنی با برجسته سازی سیگنال های درد در اعصاب یا با فراهم کردن زمینه حرکت ساده انرژی بدن یا جریان خون، باعث آزادسازی مولفه های شیمیایی در بدن می شود که تسکین درد را به همراه خواهد آورد. مطالعات نشان داده که طب سوزنی می‌تواند باعث کاهش درد، بهبود بازه حرکتی و سرعت ریکاوری بیماری می شود. استفاده از طب سوزنی برای شانه یخ زده یا منجمد یک رویکرد مدیریت درد به منظور کاهش این درد به شمار می‌رود. طب سوزنی با ایجاد تعادل گرادیان الکتریکی در فاشیا، اعصاب و سلول ها می‌تواند باعث افزایش جریان خون و گردش آن در مفصل شانه شود. این تخصص پزشکی باعث کاهش درد، تسریع روند درمان، افزایش تولید مایع سینوویال در شانه و کمک به انجام حرکات می شود.

آماده سازی برای طب سوزنی شانه یخ زده

در جلسه مشاور با پزشکتان ممکن است با توصیه او مبتنی بر مراجعه به یک متخصص طب سوزنی مواجه شوید پیش از مراجعه به متخصص طب سوزنی بهتر است موارد زیر را یادداشت کنید:

 • شرح از نشانه های آن
 • اطلاعاتی از مشکلات پزشکی که داشته اید.
 • ارائه اطلاعات درباره مشکلات پزشکی که والدین یا خواهر و برادرانتان داشته اند.
 • داروها و مکمل های غذایی که مصرف می کنید.
 • سوال هایی که از پزشک می خواهید بپرسید.

پزشکتان ممکن است سوالات زیر را از شما بپرسند:

 • شروع نشانه های آن چه زمانی بوده است؟
 • آیا فعالیتی داشته اید که باعث بدتر شدن نشانه‌هایتان شود؟
 • آیا در گذشته با آسیب دیدگی شانه مواجه بوده اید؟ اگر جوابتان بله است شرح آن را بگویید؟
 • آیا اخیراً جراحی یا مدت زمانی که حرکت شانه خود را محدود کرده باشید داشته‌اید؟

روند انجام طب سوزنی برای شانه یخ زده

فرایند طب سوزنی شانه منجمد با نشستن بیمار یا دراز کشیدن به جناحین شروع می شود. یک سوزن مخصوص بعد از ضد عفونی شدن محل ورود سوزن ها به نقاط به خصوصی وارد می شود. بعد از بیرون کشیدن، سوزن ها به ابزار الکتروآکوپانکچر متصل می شود. یک موج با تراکم پراکنده (با مبنای 2Hz) با تراز شدتی که بر مبنای تحمل بیمار یا انقباض مشهود عضله تنظیم می شود، به سوزن اعمال خواهد شد. سوزن ها از زمانی که امواج الکتریکی به آن اعمال می شوند به مدت ۳۰ دقیقه در جای خود باقی می مانندو بیمارانی که در حال گذراندن دوره طب سوزنی اند، این فرایند را در دور دوره مشابه 30 دقیقه ای و با استراحت ۲۰ دقیقه‌ای مابین اعمال جریان برق در سوزن ها تجربه خواهند کرد. این فرایند درمانی در تمامی بیماران در 10 جلسه و با بازه زمانی دو روزه انجام خواهد شد.

نتایج طب سوزنی شانه منجمد چیست؟

نتایج نشان دهنده آن است که طب سوزنی یک گزینه درمانی بسیار مهم برای بیماران مبتلا به شانه یخ زده خواهد بود. انواع مختلف طب سوزنی باعث بهبود قابل توجه وضعیت بیمار می‌شود. نشان داده شده که طب سوزنی باعث بهبود قابل توجه نتایج مثبت در بیماران شده است. در نتیجه، محققان به این نتیجه رسیدند که طب سوزنی یک رویکرد موثر و ایمن برای درمان شانه یخ زده است.

به چند جلسه طب سوزنی برای درمان شانه یخ زده نیاز است؟

توصیه پزشکتان برای درمان شانه یخ زده، انجام یک یا دو جلسه طب سوزنی در هر هفته و به مدت ۴ هفته از اولین جلسه درمان است. متخصص طب سوزنی در اولین جلسه درمان و بعد از ارزیابی سابقه پزشکی و شدت مشکل شانه یخ زده، تعداد جلسات مورد نیازتان را به شما اعلام خواهد کرد.

خود مراقبتی در انجام طب سوزنی برای شانه یخ زده

گرم نگه داشتن ناحیه شانه و اعمال بسته های گرم بر روی آن می‌تواند باعث کاهش موقتی درد شود. انجام تمرین های ورزشی شانه که باعث شل شدن عضلات می شود مانند شنا یا یوگا برای طولانی مدت می تواند گزینه ایده آلی باشد.

هزینه طب سوزنی شانه یخ زده

میانگین هزینه مراجعه به متخصص طب سوزنی به صورت قابل توجهی بر اساس موقعیت جغرافیایی، در دسترس بودن خدمات طب سوزنی، شهرت جایی که به آن مراجعه کنید، مهارت و تجربه متخصص و طرح درمان های مختلف، متفاوت خواهد بود. پزشکتان باید برآورد واضح و مشخصی از هزینه هریک از مراحل، پیش از آغاز فرایند در اختیارتان قرار دهد. سیاست بعضی از شرکت های بیمه این است که فرایند طب سوزنی را پوشش دهند با این حال مطمئن شوید که در جلسه اول درمان این مسئله را با پزشکتان در میان بگذارید. کارمندان مرکزی که به آن مراجعه می کنید نیز می‌توانند به شما در زمینه طرح های درمانی پوشش دهنده هزینه طب سوزنی کمک کنند.

سوالات متداول

معایب طب سوزنی چیست؟

اگر به یک متخصص طب سوزنی دارای مدرک و مهارت کافی مراجعه کنید که از ابزارهای استریل استفاده می کند، احتمال بروز خطر بسیار اندک خواهد بود. عوارض جانبی شایع ناشی از انجام طب سوزنی می تواند شامل سوزش و خونریزی اندک یا کبودی محل ورود سوزن ها باشند. سوزن های مصرفی باید یکبار مصرف باشد تا احتمال بروز عفونت به حداقل برسد.

آیا طب سوزنی واقعا موثر است؟

تصور می شود نقاطی که در طب سوزنی هدف گرفته می‌شوند، تحریک سیستم عصبی مرکزی را به همراه می آورد. این موضوع منجر به آزادسازی مواد شیمیایی درون عضلات، نخاع و مغز می شود. این تغییرات بیوشیمیایی می‌تواند فرایند طبیعی بهبود بدن و تسریع دستیابی به احساس سلامت فیزیکی و روانی را به همراه بیاورد.

ماندگاری آثار طب سوزنی چقدر است؟

 مدت زمان ماندگاری آثار طب سوزنی تا حد زیادی به سن فرد، نشانه های او و درمان هایی که دریافت می کند بستگی دارد. این بدان معناست که این آثار می‌تواند از چند روز تا چند هفته باقی بماند.

آیا طب سوزنی می تواند باعث آسیب به اعصاب شود؟

 اگرچه به ندرت، ولی سوزنهای یکبار مصرف نیز ممکن است شکسته شده و باعث وارد شدن آسیب به ریشه عصب نخاعی یا اعصاب محیطی شود.

آیا می توان بعد از طب سوزنی حمام کرد؟

 نباید ۱۲ الی ۲۴ ساعت بعد از انجام طب سوزنی به حمام یا شنا بروید؛ این مسئله باعث می‌شود تا درمان در بدن پخش نشود.

آیا می توان بعد از طب سوزنی، قهوه مصرف کرد؟

 بدن شما بعد از جلسه طب سوزنی، اقدام به فعالیت به منظور حذف سموم بدن می نماید. بدین منظور بهتر است مقدار کافی آب به بدنتان برسانید؛ یعنی مصرف آب بعد از جلسه طب سوزنی می تواند کمک بسیار بزرگی برای بدن باشد، اما در سمت مقابل باید از مصرف کافئین قهوه خودداری کنید.

برای جلسه طب سوزنی چه بپوشیم؟

 باید از لباس های گشاد و راحت استفاده کنید؛ پوشیدن لباس گشاد به پزشکتان اجازه می دهد تا به آسانی به نقاط مختلف دستتان دسترسی داشته باشد.

آیا بعد از جلسه طب سوزنی باید آب بنوشیم؟

 بیمار باید همان کاری را بعد از جلسه طب سوزنی انجام دهد که می خواهد. برای مثال اگر حس می کنید بعد از جلسه طب سوزنی خسته شده اید، استراحت کوتاهی داشته باشید و اگر تشنه هستید مقداری آب مصرف کنید، همچنین اگر انرژی زیادی دارید می توانید به پیاده روی بروید.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما