سرخوردگی مهره یا لق شدن مهره کمر

سرخوردگی مهره یا لق شدن مهره کمر

سرخوردگی مهره یا لق شدن مهره

واژه اسپوندیلولیسزیس  از دو کلمه اسپاین یا ستون‌فقرات و لیستزیس یا سرخوردگی تشکیل شده است و به این معنی است که یک مهره بر روی مهره دیگر جابجا میشود و سر میخورد و به آن سر خوردگی مهره کمر میگوییم.

معمولاً سرخ مهره در ناحیه کمر ایجاد می شود هر چند سر خوردگی مهره در گردن هم داریم که می تواند علایم دیسک گردن را تقلید کند.

علت سرخوردگی مهره یا درجات سرخوردگی مهره

سر خوردگی مهره به ۵ درجه تقسیم می شود که جابجایی دو مهره با یکدیگر معیار آن می باشد

 گرید1 = جابجایی زیر 25 درصد

گرید2 = جابجایی بین  25 تا 50 درصد

گرید3 = جابجایی بین 50 تا 75 درصد

گرید 4 = بین 75 تا 100 درصد

گرید 5 = جابجایی کامل دو مهره

علت سرخوردگی مهره یا درجات سرخوردگی مهره

۵ تا ۶ درصد سرخوردگی مهره در آقایان و دو تا سه درصد در خانم ها ایجاد می شود
لق شدن مهره کمر به طور شایع در کسانی که فعالیت‌های فیزیکی سنگین مانند برداشتن سنگین اجسام یا ورزش‌های سنگینی مانند ژیمناستیک فوتبال وزنه‌برداری و ورزش های رزمی انجام می دهند اتفاق می افتد.همانطور که  عنوان شد سرخوردگی مهره در بین آقایان به نسبت خانمها بیشتر است احتمالاً به دلیل آنکه آقایان فعالیت فیزیکی بیشتری نسبت به خانم ها دارند.

سر خوردگی مهره کمر در نوجوانان

جالب است بدانید که به جز سن بالا در بین نوجوانان و خصوصاً سنین حدود ۱۰ سال هم سرخوردگی مهره شایع می‌باشد و به همین دلیل است که ما کمردرد زیر ۱۸ سال را حتماً باید با تصویربرداری عکس و ام آر آی و در صورت لزوم نوار عصب و عضله بررسی کنیم.در این سنین گودی زیاد کمر باید بررسی شود

سر خوردگی مهره کمر در نوجوانان

از یک دیدگاه دیگر تقسیم بندی سرخوردگی مهره به دو دسته اکتسابی و مادرزادی هم تقسیم می شود
سر خوزدگی مادرزادی مهره کمر معمولاً در زمان تولد یا در اثر ضربات هنگام زایمان یا در اثر دوران جوانی و نوجوانی ایجاد می‌شود ولی حتی این نوع نیز معمولاً در سنین بالاتر تشخیص داده میشود.

اما آنچه بیشتر با آن مواجه هستیم نوع اکتسابی یا نوعی است که معمولاً در اثر استرس فیزیکی روز بر روی ستون ستون فقرات برداشتن اجسام سنگین در اثر ضعف عضلات بین مهره ای یاد می شود
استرس که بر روی ستون فقرات ایجاد می‌شود ممکن است به صورت یک ضربه ناگهانی یا ضربات مکرر مثلاً در یک حرکت ورزشی یا مثلا افتادن های مکرر در فوتبال موجب ایجاد این سرخوردگی بشود.

علایم سرخوردگی مهره کمر

علائم احتمالی سرخوردگی مهره یا لق شدن مهرهقابل ذکر است بسیاری از علائم سرخوردگی مهره ممکن است همانند دیسک کمر خود را نشان بدهد و تا زمانی که عکس و ام آر آی گرفته نشود علائم با دیسک کمر اشتباه گرفته شود توجه کنید در بسیاری از موارد سرخوردگی مهره با دیسک کمر همزمان هم می باشد.
به خصوص بعد از ورزش می تواند نشان دهنده سرخوردگی مهره باشد و همچنین افزایش میزان گودی کمر باید سرخوردگی را چک کرد در هر دو پا ایجاد می شود کنترل ادرار و مدفوع گرفتگی عضلات پشت ران یا همان همسترینگ ها
در موارد بسیار پیشرفته تر ممکن است حتی نوع راه رفتن فرد هم تغییر کند مثلاً ممکن است به صورت اردکی راه برود و در این موارد شکم به صورت بسیار زیاد برجسته شده و گودی کمر بسیار شدید می شود.

درمان سرخوردگی مهره کمر

خبر خوب آن که اغلب موارد سرخوردگی مهره با دیسک کمر و علائم سیاتیک و یا بدون دیسک کمر با درمان های طبی قابل کنترل است یعنی نه آنکه مهر سر جای خود برود بلکه مه کنترل شود و فشار بر روی عصب ها نیاورد و به گونه‌ای با ورزش به ریسینگ و درمان های توانبخشی تکان دادن مجدد به مهره و فشار بر روی اعصابم نده ایم
از درمانهای دیگر طبی مانند استفاده از طب سوزنی استفاده از مانوال تراپی و استو پاتی و استفاده از لیزر می‌تواند در درمان جایگاه داشته باشد.

توجه کنید از نظر ما در شرایطی درمان طبی مجاز است که میزان سرخوردگی از ۵۰ درصد کمتر بوده و در عکس های دینامیک ستون فقرات یه مهر نداشته باشیم
و همانند درمان دیسک کمر در درمان سرخوردگی مهره هرگونه علائم بی اختیاری ادرار می‌تواند درمان طبیعی را متوقف و به سمت درمان های تهاجمی تر مانند جراحی و گذاشتن پیچ و پلاک در کمر منتهی شود.

درمان سرخوردگی مهره کمر

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما