زانو بند طبی (بریس و ارتز زانو) و انواع آن

زانو بند طبی (بریس و ارتز زانو) و انواع آن

اهداف بسیاری برای استفاده از زانو بند وجود دارد و این اهداف بسته به مدل و طرح زانوبند به طور گسترده‌ای متفاوت است. به‌طورکلی زانوبندها برای راحتی، پشتیبانی، محافظت و پیشگیری از آسیب‌دیدگی زانو استفاده می‌شوند. طراحی زانوبند به عملکرد آن بستگی دارد. برخی زانوبندها به سادگی یک آستین طراحی شده‌اند تا روی زانو را بپوشانند و در حین فعالیت آن را گرم نگه دارند. برخی دیگر از زانوبندها طوری طراحی شده‌اند که اجازه دهند کشکک زانو (کاسه زانو) به نرمی روی انتهای استخوان ران سُر بخورد. دیگر زانوبندها توسط بیمارانی مورداستفاده قرار می‌گیرد که ممکن است در زانوی خود یک رباط ناقص و ناکارآمد داشته باشند؛ برای این بیماران زانوبند یک تکیه‌گاهی برای محافظت زانو در فعالیت‌هایی که ممکن است بدون زانوبند غیرممکن باشد، فراهم می‌کند.

صدمات متداول زانو

رگ به رگ شدن رباط:هنگامی که یک رباط در زانو رگ به رگ می‌شود، ممکن است در زانو ناپایداری و بی‌ثباتی رخ دهد. میزان ناپایداری تابع میزان رگ به رگ شدن و اینکه کدام رباط رگ به رگ شده است، می‌باشد. یک زانوی ناپایدار و بی‌ثبات اغلب با انجام حرکات خاص، درد شدیدی به خود می‌گیرد و در هنگام سکون و بی‌حرکتی درد مبهمی دارد. یک زانوی ناپایدار در هنگام راه رفتن، محدود کردن دامنه حرکت و متورم شدن، ضعف نشان می‌دهد.

التهاب تاندون کشکک زانو

التهاب تاندون کشکک زانو یا «جهش زانو» به عنوان التهاب زردپی کشکک زانو تعریف می‌شود. این زردپی در پایین کشکک قرار دارد و تا استخوان ساق پا (درشت نی) کشیده شده است. این عارضه ناشی از استفاده بیش از حد، افزایش ناگهانی شدت ورزش و یا سفت شدن ماهیچه چهار سر عضلات ران است. علائم شامل درد شدید تاندون در هنگام لمس کردن، درد در آغاز و پایان ورزش کردن اما نه لزوماً در اواسط آن، است.

درد پاتلوفمورال (استخوان کشکک وابسته به ران)

درد پاتلوفمورال به عنوان درد جلوی زانو که از اطراف کشکک منشعب شده است، توصیف می‌شود. این احساس می‌تواند به عنوان یک درد بدون هیچ فعالیتی یا درد شدیدی در هنگام ورزش کردن توصیف شود. هل دادن پا مانند پریدن یا بالا رفتن از پله‌ها می‌تواند علائم را دوچندان کند. این درد علل بسیاری دارد ازجمله عدم تعادل عضلات، عدم انعطاف‌پذیری و انحراف رباط از کشکک ناشی از حرکت آن به سمت ران.

دررفتگی و نیمه دررفتگی کشکک

درد سمت جلوی زانو ممکن است وقتی به وجود آید که استخوان کشکک تا حدی از جای خود خارج شده باشد (نیمه دررفتگی) یا اینکه به طور کامل از جای خود خارج شده باشد. دررفتگی یا نیمه دررفتگی می‌تواند بافت نرمی که به طور معمولی کشکک را در جای خود نگه می‌دارد، کشش دهد و منجر به آسیب‌دیدگی آن شود. این عارضه می‌تواند به دلیل عدم تعادل قدرت عضلانی، شکل عجیب استخوان کشکک و یا وجود یک شیار کم‌عمق (شیاری که کشکک در آن قرار گرفته است) در انتهای استخوان ران (فمور) باشد.

آرتروز

آرتروز یک بیماری مفصلی مزمن است که با نابود شدن انتهای استخوان‌هایی که مفصل زانو را می‌سازند، توصیف می‌شود. علائم و نشانه‌های این بیماری شامل تورم، سفتی و دردی عمیق یا درد در زانو است. اغلب این عارضه می‌تواند به آسیب از قبل وارد شده، چاقی، کج یا کمانی شدن پا و کجی زانو نسبت داده شود.

مزایای زانوبند

  • نگهدارنده‌ی زانو
  • ثبات و پایداری زانو
  • کاهش‌دهنده‌ی درد زانو
  • پیشگیری از وارد آمدن آسیب مجدد به زانو

انواع زانوبند

لازم است هنگام انتخاب یک زانوبند خاص با یک پزشک یا فیزیوتراپیست مشورت کنید تا مطمئن شوید که زانوبند متناسب با نیازهای شما باشد. یک زانوبند نامناسب می‌تواند باعث ناراحتی شود یا باعث وارد آمدن صدمه بیشتری به زانوی شما شود. بنابراین لازم است بدانید که چگونه باید یک زانوبند را به طور صحیح پوشید. پزشک و فیزیوتراپیست ما به سؤالات شما در مورد زانوبند پاسخ می‌دهند و همچنین در مورد گزینه‌هایی که می‌توانید انتخاب کنید با شما صحبت می‌کنند. لطفاً برای رزرو وقت ملاقات با ما تماس بگیرید.

شماره تلفن‌های کلینیک تخصصی پیشگام:

021-66576991

09128940331

پذیرایی کلینیک 1: روزهای شنبه تا دوشنبه هر هفته  از  ساعت 16 لغایت 21

ستارخان. بعد از باقرخان. ابتدای پاتریس لومومبا. پلاک 14

پذیرایی کلینیک 2: روزهای سه شنبه و چهارشنبه  بعد از ظهر  16 تا 21 و پنج شنبه صبح 10تا 14

ستارخان. بین فلکه اول و دوم صادقیه. پلاک 1166. جنب بانک آینده. طبقه 4.

 چندین نوع مختلف زانوبند وجود دارد که هرکدام از آن‌ها مجموعه کارکرد و وظیفه مراقبتی خود را ارائه می‌دهند که برای انتخاب دقیق نوع آن باید با پزشک متخصص در این زمینه مشورت نمایید. انواع اولیه زانوبندها عبارتند از:

زانوبند مفصلی

زانوبند مفصلی از انواع دیگر سفت‌تر است، در نتیجه حمایت بیشتری برای زانو فراهم می‌کند، اما تحرک زانو کمتر است. این نوع زانوبند به طور خاص طراحی شده است تا کشش پا را به حداقل برساند. زانوبند مفصلی برای افرادی که در حال مبارزه با آسیب‌های شدید زانو هستند و به یک تکیه‌گاه و ثبات اضافی نیاز دارند، یک انتخاب ایده آل است. در صورتی که آسیب زانوی شما رفع شد، عمل جراحی شما تمام شد یا از ACL، PCL و یا MCL پارگی رباط رنج می‌برید، این نوع زانوبند برای شما مناسب است.

زانوبند مفصلی

زانوبند نگهدارنده‌ی استخوان کشکک

اگر کشکک زانوی شما آسیب دیده است، استفاده از زانوبند نگهدارنده‌ی کشکک بهترین راه‌حل است. این زانوبند در حالی که شما کار می‌کنید و راه می‌روید، کشکک را در جای خودش نگه می‌دارد و درد و تورم را کاهش می‌دهد و از وارد آمدن آسیب بیشتر جلوگیری می‌کند. همچنین به درد ناشی از التهاب تاندون کمک می‌کند زیرا این زانوبند تاندون کشکک را فشرده می‌کند و به کاهش درد آن کمک می‌کند.
زانوبند نگهدارنده‌ی استخوان کشکک

زانوبند نئوپرین

نئوپرین یک ماده‌ی عایقی است که می‌تواند زخم مفاصل و عضلات را در هنگام دویدن و کار کردن، گرم نگه دارد. اهداف اولیه زانوبند نئوپرین تأمین فشار و گرما است (هردوی این‌ها می‌تواند درد و تورم را به حداقل برساند). نئوپرین یک ماده‌ی کشسان است که به طور طبیعی با پا وفق داده می‌شود و یک فشار خفیفی به این ناحیه اعمال می‌کند. در صورتی که زانوی شما کوفته شده است، یک زانوبند نئوپرین برای شما ایده آل است. فشرده‌سازی می‌تواند به جریان خون کمک کند که این جریان خون به کاهش کوفتگی کمک می‌کند.

زانوبند نئوپرین

 باند یا نوار زانو

برای آسیب‌های کمتر مانند درد خفیف زانو یا درد کشکک، یک باند ساده‌ی زانو کفایت می‌کند. باند زانو به دور پایه‌ی زانو پیچیده می‌شود و به تاندون کشکک فشار اعمال می‌کند و به کاهش درد زانو کمک می‌کند. باند زانو برای کمک به التهاب تاندون و زانوی دوندگان نیز مفید است، زیرا از کشش و پیچ خوردن بیشتر زانو جلوگیری می‌کند.

باند یا نوار زانو

زانوبند آرتروزی

این نوع زانوبند درست شبیه آن چیزی است که از نامش برمی‌آید. این نوع زانوبند به طور خاص برای افراد مبتلا به آرتروز در نظر گرفته شده است. آرتروز باعث می‌شود فضای بین مفاصل در طول زمان از بین برود که این منجر به ایجاد اصطکاک بین استخوان‌ها می‌شود. زانوبند آرتروزی طوری طراحی شده که تماس بین استخوان‌ها را به حداقل برساند و در هنگام کار کردن و دویدن درد کمتری ایجاد شود. علاوه بر این از طریق استفاده از فشرده‌سازی قابل تنظیم، شما می‌توانید درد و تورم مربوط به آرتروز را کاهش دهید.

 نوارچسب زانو

نوارچسب زانو نسبت به گزینه‌های دیگر دارای حداقل تهاجم است. اگرچه نوارچسب زانو در درمان درد متوسط و شدید صدمات زانو مؤثر نیست، اما می‌تواند در پیشگیری از کشش و درد زانو مؤثر باشد. این گزینه برای افرادی که به دنبال محافظت از خود در برابر صدمات هستند، ایده آل است، زیرا نباید یک زانوبند بزرگ و محدودکننده بپوشند. نوارچسب زانو می‌تواند در کاهش درد خفیف زانوی دوندگان نیز مؤثر باشد.
نوارچسب زانو
جهت رزرو نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما