دیسکوپاتی گردن: علائم، علل و روش های درمانی (بدون جراحی و با جراحی)

دیسکوپاتی گردن یکی از رایج ترین دلایل گردن درد است که به بازوها منتشر می‌شود. وقتی ایجاد می‌شود که یک یا چند بالشتک بین دیسک‌های ستون فقرات گردن به خاطر پارگی و ساییدگی شروع به تجزیه شدن می‌کنند. ممکن است ترکیبی ژنتیکی برخی را مستعد ساییدگی سریعتر کند. صدمه می‌تواند روند آن را تسریع کند و گاهی تغییرات دژنراتیوی ایجاد کند. در این مقاله در مورد علائم، دلایل، درمان‌ها و روش‌های جلوگیری از دیسکوپاتی گردن خواهید آموخت. باید بدانید هر زمان که می‌خواهید دیسکوپاتی گردن را درمان کنید، باید به یک پزشک مجرب و ماهر که در مورد درمان‌ها و روش کنترل عوارض آنها می‌داند مراجعه کنید. این کار باعث کاهش عوارض، خطرات و دوره نقاهت درمان می‌شود.

دیسکوپاتی گردن چگونه روی می‌دهد؟

معمولا شش دیسک گردنی ژله مانند وجود دارند (یکی بین هر مهره ستون فقرات گردن) که ضربه را جذب کرده و از ساییده شدن استخوان مهره ها به هم در هنگام حرکت گردن جلوگیری می کند.

در هر دیسک از یک لایه بیرونی سخت و منعطف از رشته های غضروف به نام حلقه فیبروز وجود دارد. داخل حلقه فیبروز با یک ژل موکوپروتئینی به نام هسته پالپوس پوشیده شده است. این هسته به دیسک خاصیت جذب کردن ضربات را می دهد.

در کودکان، دیسک‌ها از 85% آب تشکیل شده‌اند. در طی فرایند سالخوردگی، دیسک ‌ها به طور طبیعی آب از دست می‌دهند. برخی برآوردها نشان می‌دهند که محتوای آب دیسک‌ها تا 70 سالگی به 70% کاهش می‌یابد، اما در برخی رطوبت دیسک‌ها می‌تواند سریعتر از بین رود.

همانطور که دیسک رطوبت خود را از دست می‌دهد، حالت بالشتکی کمتری خواهد داشت و بیشتر مستعد ترک خوردگی و پارگی می‌شود. دیسک قادر به ترمیم کامل خود نمی‌باشد، زیرا منبع مستقیم تامین خون را ندارد (در عوض مواد مغذی و متابولیت ها را از طریق انتشار با مهره های مجاور و از راه صفحات انتهایی غضروفی دریافت می کند). به این صورت، پارگی در دیسک ترمیم نمی‌شود و یا اسکار بافت ضعیفی ایجاد می‌کند که احتمال پارگی مجدد را دارد.

عوامل خطرناک برای دیسکوپاتی گردن

هرچند تقریبا همه در نهایت در سنین بالا دچار دیسکوپاتی گردن می‌شوند، اما برخی عوامل وجود دارند که می‌توانند به بروز زودتر علائم کمک کنند. این عامل‌ها عبارتند از:

ژنتیک

برخی مطالعات روی دو قلوها نشان داده‌اند که ژنتیک نقش مهم‌تری نسبت به سبک زندگی در تعیین زمان دیسکوپاتی گردن و دردناک شدن آن دارند.

چاقی مفرط

وزن با احتمال ایجاد دیسکوپاتی گردن ارتباط دارد.

سیگار کشیدن

این عادت می تواند مانع از رسیدن مواد مغذی به دیسک‌ها شده و باعث شود رطوبت را سریعتر از دست بدهند. بعلاوه، در صدمات ستون فقرات، مانند فتق دیسک، گاهی دیسکوپاتی گردن می‌تواند شروع شده یا سرعت بیشتری پیدا کند.

علائم رایج دیسکوپاتی گردن

برخی از ویژگی‌های مرسوم دیسکوپاتی گردن شامل موارد زیر می‌شوند:

گردن درد

درد خفیف ناشی از خشکی گردن رایج ترین علامت دیسکوپاتی گردن است. با این حال، گاهی درد می تواند شدید شده و شاید برای چند ساعت یا چند روز ادامه یابد.

درد عصبی

این نوع درد تیز و مانند شوک الکتریکی است و می تواند به شانه ها، بازوها، دست ها و یا انگشتان منتقل شود. معمولا، درد عصبی فقط در یک طرف بدن حس می شود.

علائم عصبی در بازوها، دست‌ها یا انگشتان

سوزن سوزن شدن، بی حسی و یا ضعف می تواند به شانه ها، بازوها، دست ها و یا انگشتان منتقل شود. این نوع علائم می توانند انجام فعالیت های روزمره مانند تایپ کردن، لباس پوشیدن یا نگه داشتن اشیاء را مختل کنند.

بدتر شدن درد در هنگام تحرک

در کل، دردی که ناشی از خود دیسکوپاتی باشد با حرکت تشدید شده و با استراحت کاهش می یابد.

اگر درد از دسیکوپاتی ایجاد شود، احتمالا خود به خود در عرض چند هفته یا ماه از بین می رود. با این حال، دیگر علائم دیسکوپاتی گردنی به احتمال زیاد مزمن می شوند و اگر مفاصل فاست در گردن شروع به تخریب کنند و یا روی عصب گردنی فشار وارد شود، نیاز به درمان دارند.

علائم کم شایع‌تر دیسکوپاتی گردن

هرچه ستون فقرات گردنی بیشتر تحلیل رود، احتمال بیشتری وجود دارد که کانال ستون فقرات تنگ شده و طناب نخاعی را به خطر بیندازد. اگر طناب نخاعی فشرده شود، می تواند ایجاد میلوپاتی کند که علائم زیر را ایجاد می کند.

 • مشکل در حرکت دادن بازوها و یا پاها
 • مشکل در هماهنگی یا تعادل
 • عدم توانایی کنترل مثانه و روده
 • ضعف و یا بی حسی در هر جایی زیر گردن
 • درد شبه ضربه ای در کل بازوها یا پاها که در هنگام خم شدن به سمت جلو بدتر شود.

میلوپاتی گردنی نگران کننده است و نیاز به توجه پزشکی سریع دارد. معمولا در بیماران بالای 50 سال رخ می دهد.

تشخیص دیسکوپاتی گردن

بیماری معمولا توسط فرایند زیر تشخیص داده می‌شود:

پیشینه پزشکی

ابتدا پزشک پیشینه پزشکی بیمار را بررسی می کند تا در مورد علائم فعلی او بیشتر بداند.

معاینه پزشکی

سپس، پزشک با لمس کردن گردن و تست دامنه حرکتی آن، معاینه جسمانی انجام می دهد. در طی معاینه، ممکن است از بیماران خواسته شود حرکات خاصی را انجام دهند و بگویند که آیا درد گردن افزایش می‌یابد یا کاهش.

اگر درد شدید شد یا اگر علائم عصبی، مانند درد، مور مور یا ضعف در شانه ها، بازوها یا دست ها مشاهده شد، پزشک احتمالا درخواست عکس برداری بدهد.

تاییدیه عکس برداری

اگر پزشک تشخیص دهد که عکس برداری برای بررسی مشکل احتمالی دیسک نیاز است، احتمالا دستور MRI می دهد. MRI، اشعه ایکس یا شاید CT اسکن می تواند تایید کند که آیا زوال ایجاد شده و کجا قرار دارد و بیماری های دیگر، مانند ارتروز یا تنگی مجرا که می تواند دلیل ایجاد علائم باشد، را نیز مشخص کند.

هنگامی که تشخیص دقیق دیسکوپاتی گردن و هر نوع بیماری مرتبط با آن تایید شد، منبع علائم می تواند پیدا شده و برنامه درمانی موثر ایجاد گردد.

درد دیسکوپاتی گردن

اکثر مبتلایان به پارگی دیسک دردی ندارند. دلیل دقیق آن مشخص نیست، اما اکثر کارشناسان حدس می‌زنند که این موضوع به این بستگی دارد که چگونه عصب دیسک و حس درد می تواند در هر شخصی متفاوت باشد. مثلا، اعصاب برخی ممکن است به طور طبیعی در عمق دیسک قرار گیرد، اما برخی ممکن است آستانه تحمل درد بالاتری داشته باشند.

وقتی که دیسکوپاتی گردن باعث ایجاد درد گردد، احتمالا به دلیل یک یا هر دو مورد زیر باشد:

درد دیسکوژنیک

این درد در خود دیسک ایجاد می شود و می تواند خفیف یا شدید باشد. بخش داخلی ژل مانند دیسک که هسته پالپوس نام دارد، شامل پروتئین هایی است که اگر با اعصاب واقع در لایه داخلی دیسک تماس داشته باشند، می توانند التهاب دردناکی ایجاد کنند.

در دیسک گردنی سالم، اعصاب فقط به یک سوم بیرونی لایه محافظ دیسک که حلقه فیبروز نامیده می شوند، می رود. با این حال اگر لایه بیرونی دیسک پاره شد، اعصاب به بخش عمیق تر دیسک رفته و سعی در ترمیم خود دارد. بخش نرم داخلی دیسک می تواند به حلقه بیرونی نشت کرده و با اعصاب کوچک تماس پیدا کند که دردناک می باشد. برخی مطالعات حتی نشان می دهند که اعصاب به داخل مرکز هسته پالپوس در دیسکی که درد دارد رشد می کند و دچار زوال قابل توجهی می شود.

ناپایداری حرکات ریز

هنگامی که لایه بیرونی ساییده شد و دیگر ضربه را جذب نکرد و ثبات کافی نداشت، مهره های بالا و پایین دیسک ممکن است بیش از حد معمول حرکت کنند و عضلات اطراف برای مقابله با این تحرک غیرعادی می توانند دچار گرفتگی دردناکی شوند.

درد ناشی از دیسکوپاتی گردن می تواند از درد مبهم تا شدید متغییر باشد و فعالیت و تحرک را کاهش دهد. در اکثر موارد، به خاطر کاهش مواد شیمیایی التهابی که از دیسک ها خارج می شود و یا تثبیت دیسک در موقعیت جدید، درد در عرض چند هفته یا ماه کاهش می یابد.

بیماری‌های مربوط به دیسکوپاتی گردن

دیسکوپاتی گردنی اغلب با دیگر بیماری های ستون فقرات روی می دهد که ممکن است همزمان ایجاد شود یا در برخی موارد یکی باعث ایجاد دیگری گردد. برخی موارد رایج عبارتند از:

فتق دیسک گردن

دیسکوپاتی گردن می‌تواند باعث پارگی هسته در حلقه فیبروز شود. اگر هسته پالپوس در نهایت از حلقه فیبروز عبور کند، دیسک فتق شده یا بیرون زده در نظر گرفته می‌شود. برعکس، یک صدمه ناگهانی، مانند زمین خوردن یا موارد دیگر می تواند باعث ایجاد فتق دیسک شوند که در نهایت زوال دیسک را تسریع کرده و منجر به دیسکوپاتی گردن می شوند.

آرتروز گردن

همانگونه که دیسک تحلیل می رود و فضای دیسک در بین ستون مهره ها شروع به تخریب می کند، مفاصل فاست (بین مهره‌ای) ممکن است به طور غیر عادی حرکت کرده یا سابلوکس شوند و باعث پارگی غضروف و ایجاد خار استخوانی در گردن گردند.

تنگی مجرای ستون فقرات گردن

این حالت زمانی رخ می دهد که تنگی کانال ستون فقرات (جایی که طناب عصبی عبور می کند) یا روزنه ها (جایی که عصب نخاعی از آن عبور می‌کند)، به خاطر خارهای استخوانی، همانند موردی که در بالا توضبه داده شد، ایجاد می شود.

برای مثال، تحلیل دیسک می‌تواند در نهایت منجر به آرتروز شود که می‌تواند منجر به تنگی مجرا گردد. در برخی بیماران، با یک نوع مادر زادی تنگی مجرای گردنی به دنیا می‌آیند و نیاز به تحلیل دیسک ندارند تا علائم ایجاد گردد.

رادیکولوپاتی گردن، علائم درد، مور مور، بی‎‌حسی و یا ضعفی که به شانه، بازو و دست منتقل می شود می تواند در نتیجه فشردگی یا آزردگی ریشه های ستون فقرات گردن باشد. مثلا، فتق دیسک یا خار استخوان می تواند به ریشه عصب در بخش C6-C7 فشار بیاورد و باعث ایجاد ضعف در عضله سه سر بازو و ساعد، افتادگی مچ دست و تغییر احساس در انگشتان میانی یا انگشت اشاره شود.

اگر طناب نخاعی گردن به خاطر تنگی مجرای نخاعی ناشی از خار های استخوانی یا بیرون زدگی دیسک فشرده شود، میلوپاتی می تواند روی دهد. علائم ممکن، درد، مور مور، بی حسی  و یا ضعف هستند که در سطح گردن و زیر آن حس می شوند. مثلا، بیمار می تواند مور مور یا ضعف را در پاها، مشکلات تعادلی یا حتی مشکل در کنترل روده و مثانه را داشته باشد.

در صورت وجود علائم میلوپاتی، بررسی پزشکی مهم می باشد، زیرا این بیماری می تواند پیشرفت کرده و بدون درمان ممکن است در نهایت منجر به فلج چندین اندام و عملکرد های بدن شود.

گزینه‌های درمانی دیسکوپاتی گردن

اگر درد و علائم دیسکوپاتی گردنی شدید شد، مراحلی می تواند به کاهش مشکل کمک کند. اولین قدم معمولا خود مراقبتی و یا گزینه های درمانی بدون جراحی می باشد و معمولا به طور موثر درد را کنترل می کنند.

در موارد نادر، وقتی علیرغم چندین ماه درمان، درد و علائم مستمر هستند یا بدتر می شوند، یا اگر سلامتی اعصاب نخاعی در خطر است، جراحی ممکن است در نظر گرفته شود.

گزینه‌های درمانی بدون جراحی

برای گردن درد ناشی از دیسکوپاتی گردن، پزشک معمولا ترکیبی از یک یا دو گزینه درمانی زیر را پیشنهاد می‌کند:

استراحت و تغییر سبک زندگی

انجام فعالیت های خاصی، مانند چرخاندن گردن به سمت جلو و نگاه کردن به صفحه کامپیوتر یا حرکت خاصی در شنا ممکن است برای گردن دردناک تر باشند. اجتناب یا اصلاح برخی فعالیت ها به مدت چند روز یا هفته معمولا درد را کاهش می دهد. بعلاوه، داشتن حالت بدنی مناسب (در عوض خمیده نشستن یا خم کردن گردن به سمت جلو در حین رانندگی، نگاه کردن به صفحه گوشی و غیره) توصیه می شود. خوردن غذاهای مناسب، نگه داشتن رطوبت بدن و ترک سیگار کشیدن نیز برای سلامت دیسک مفید است.

کنترل درد با تزریق و دارو

مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن (مثلا Tylenol)، ایبوپروفن (مثلا Advil، Motrin) یا دیگر موارد مفید هستند. در غیر اینصورت، داورهای ضد درد قوی‌تر، مانند استروئیدهای خوراکی یا شل کننده عضلات ممکن است تجویز شوند. دیگر گزینه ها می توانند شامل تزریق، از جمله تزریق استروئیدی اپیدورال گردنی یا تزریق فاست گردنی شوند که دارو را مستقیما به بخش خاصی از گردن می رسانند.

درمان با گرما و یا سرما

برخی با کمک پک یخ یا ژل های گرما دهنده درد را تسکین می دهند.

ورزش و یا فیزیوتراپی

اکثر برنامه های درمانی بدون جراحی گردن درد شامل برخی ورزش‌ها و حرکات کششی می‌شود. متخصص فیزیوتراپی یا دیگر متخصصان آموزش دیده می‌توانند ورزش یا حرکات کششی را تجویز کنند که نیازهای خاص بیمار را برآورده کند. در کل، افزایش قدرت و انعطاف پذیری گردن می تواند احتمال بروز درد را کاهش دهد.

ماساژ دستی

ستون فقرات گردن می‌تواند به صورت دستی توسط متخصص کایروپراکتی یا دیگر متخصصان واجد الشرایط به منظور بهبود دامنه حرکتی و یا کاهش درد، تنظیم شود. بسته به علائم بیمار، معاینه فیزیکی یا عکس برداری باید قبل از دستکاری گردن انجام شود.

فهرست بالا شامل تمامی گزینه های درمانی درد مربوط به بیماری انحلال دیسک گردنی نمی شود. گزینه های بیشتر دیگر مانند ماساژ تراپی، تحریک الکتریکی TENS، استفاده از بریس یا طب سوزنی نیز می تواند در نظر گرفته شود.

جراحی دیسکوپاتی گردن

جراحی به منظور درمان دیسکوپاتی گردن معمولا در دو مورد در نظر گرفته می شود.

 • حضور علائم عصبی مانند تداوم بی حسی بازوها و یا ضعف یا مشکل در راه رفتن و کنترل روده. اگر علائم عصبی ناشی از دیسکوپاتی گردن باشند، احتمال آسیب دائمی عصب وجود دارد و جراحی ممکن است برای کاهش فشار روی عصب توصیه گردد.
 • درد مزمن شدید که بعد از شش ماه درمان با روش‌های غیر جراحی به اندازه کافی تسکین نمی یابد و انجام فعالیت‌های روزانه را مشکل کرده است. نتایج جراحی بهتر برای بیمارانی که درد مزمن همراه با علائم دیگر مانند بی ثباتی گردن  یا رادیکولوپاتی دارند پیش بینی شده است.

دو نوع از مرسوم ترین جراحی های دیسکوپاتی گردنی عبارتند از:

دیسککتومی و فیوژن داخلی گردن (ACDF)

درمان از طریق جلوی گردن انجام می شود و شامل حذف دیسک مشکل دار است، فشار ریشه عصبی و قرار دادن استخوان پیوند شده یا دستگاه فلزی به حفظ یا ثبات دوباره ارتفاع طبیعی فضای دیسک کمک می‌کند.

اگر علائم عصبی فشار طناب نخاعی وجود داشته باشد، جراحی ممکن است شامل حذف بخشی از مهره یا عریض کردن کانال نخاعی به منظور ایجاد فضای بیشتر برای طناب عصبی قبل از انجام فیوژن شود.

جایگزینی دیسک گردن مصنوعی

این جراحی شامل حذف دیسک مشکل دار و جایگزینی آن با دیسک مصنوعی می شود. هدف این جراحی جلوگیری از حرکت در سطح ستون فقرات است. نتایج جایگزینی دیسک مصنوعی گردنی ممکن است در بیمارانی که حداقل تغییرات آرتریک را در قسمت کناری دارند، بهتر باشد.

برای تسکین فشار روی ریشه‌های عصبی و یا طناب عصبی و همچنین کاهش علائم عصبی مانند درد یا ضعف بازوها، جراحی گردن میزان موفقیت خوبی داشته و گاهی بین 80 و 90 درصد تخمین زده می شود.

با این حال، جراحی گردن میزان موفقیت پایین‌تری در رفع دردی دارد که فقط در خود گردن می‌باشد. اگر فضای دیسک را نتوان به عنوان عامل احتمالی ایجاد درد در نظر گرفت، ممکن است خودداری از عمل منطقی بوده و انواع مختلفی از درمان های بدون جراحی را برای کنترل درد در نظر گرفت.

سوالات پرتکرار

چه چیزی باعث ایجاد دیسکوپاتی گردن می‌شود؟

دیسکوپاتی گردن در واقع یک بیماری نمی باشد، بلکه شرایطی است که در آن دیسک آسیب دیده باعث ایجاد درد می شود. این درد می تواند از ضعیف تا ناتوان کننده تغییر کند. این شرایط می تواند ناشی از خشک شدن دیسک در گذر زمان، انجام فعالیت های روزانه، ورزش و صدمات باشد.

چگونه دیسکوپاتی گردن را رفع می‌کنید؟

فیزیوتراپی می تواند به کشش و تقویت عضلات درست به منظور ترمیم و کاهش تکرار درد کمک کند. اصلاح سبک زندگی، مانند تغییر در حالت بدن، کاهش وزن یا ترک سیگار می تواند گاهی به کاهش فشار روی دیسک آسیب دیده و کاهش سرعت زوال بیشتر آن کمک کند.

دیسکوپاتی گردن چقدر جدی است؟

دیسکوپاتی گردن بیشتر از یک درد گردن می باشد. فرایند زوال می تواند باعث انتشار درد و همچنین بی حسی و ضعف در شانه ها، بازو و دست ها شود. این آزردگی و کاهش تحرک می تواند تاثیر زیادی روی شغل، خانواده و کیفیت زندگی شما بگذارد.

آیا مشکلات گردن می‌تواند باعث کمر درد شود؟

فشار روی طناب نخاعی گردن که به وسیله تومور یا دیسک فرسوده ایجاد می شود می تواند باعث درد کمر و پا شود و سندرم دیسک کمری را تحریک می کند.

درد دیسکوپاتی گردن چگونه است؟

اگر مبتلا به دیسکوپاتی گردن هستید، ممکن است حس کنید درد به بازو و احتمالا دست منتقل می شود. ممکن است در نزدیکی تیغه شانه درد حس کنید و وقتی سر خود را می چرخانید و گردن را خم می کنید، گردن درد داشته باشید. گاهی ممکن است گرفتگی عضله داشته باشید (یعنی عضلات به طور غیر ارادی سفت شوند).

چه ویتامین‌هایی برای دیسکوپاتی گردن مناسب هستند؟

 • ویتامین A: آنتی اکسیدانی که سیستم ایمنی را پشتیبانی کرده و درد کمر را کاهش می دهد و به تشکیل استخوان ها و ترمیم کلاژن کمک می کند.
 • کلسیم: در تشکیل استخوان، پیشگیری از پوکی استخوان و بیماری زوال دیسک نقش اساسی دارد.
 • ویتامین D
 • ویتامین D3: به جذب کلسیم کمک می کند.

چند مرحله برای دیسکوپاتی گردن وجود دارد؟

می توانند منجر به درد، اسکولیوز دژنراتیو و از دست رفتن تحرک شوند. این چهار مرحله دیسکوپاتی، مرحله نقص عملکردی، مرحله از دست دادن رطوبت، مرحله ثبات و مرحله تخریب هستند.

چه مرحله از دیسکوپاتی گردن شدید است؟

سطح 4. این مرحله نهایی دیسکوپاتی گردن شدید ترین مرحله است و معمولا بدون بازگشت می باشد. دیسک ها در نازک ترین حالت خود هستند و انعطاف ستون فقرات به شدت کم شده و درد اغلب زیاد است.

آیا استراحت مطلق برای دیسکوپاتی گردن مناسب است؟

باید توجه داشت که استراحت مطلق درمان طولانی مدتی برای دیسکوپاتی گردن نیست. استراحت مطلق باید حداکثر 1 تا 3 روز باشد تا از ضعیف شدن عضلات که باعث آزردگی و درد شدید تر می شود، جلوگیری کند.

در صورت ابتلا به دیسکوپاتی گردن از چه ورزش‌هایی باید اجتناب کنم؟

برای محافظت از گردن، باید از ورزش هایی مانند وزنه برداری که به ستون فقرات گردن ضربه وارد می کنند، اجتناب کنید. دیگر ورزش ها و فعالیت هایی که باید از آنها اجتناب شوند، آنهایی هستند که باید به سمت جلو خم شوید یا بازوها و شانه ها را در سمت جلوی بدن قرار دهید که می تواند احتمال تحریک بیرون زدگی دیسک را افزایش دهند.

چه زمانی دیسکوپاتی گردن نیاز به جراحی دارد؟

درمان جراحی گزینه ای است که در موارد شدید و ناتوان کننده دیسکوپاتی گردن انجام می شود و معمولا فقط بعد از شش ماه درمان بدون جراحی توصیه می شود. بیشتر موارد دیسکوپاتی گردن می توانند با استفاده از روش های بدون جراحی کنترل شوند و نیاز به جراحی به منظور تسکین درد ندارند.

آیا دیسکوپاتی گردن دائمی است؟

متاسفانه، در حال حاضر هیچ درمانی برای دیسکوپاتی گردن وجود ندارد و هر زمان که تشخیص داده شد معمولا در طول زندگی باقی می ماند و در مورد زندگی با گردن درد و دیگر علائم خواهید آموخت. وقتی دیسک شروع به انحلال کرد، واقعا نمی توانید این فرایند را معکوس کنید.

آیا ماساژ دادن برای دیسکوپاتی گردن خوب است؟

ماساژ می تواند علائم مربوط به دیسکوپاتی گردن را برای مدت زمانی که از برنامه ای که متخصص برای شما تنظیم کرده پیروی کنید، رفع کند. ماساژ تراپی معمولا کشیدگی عضلات را کاهش داده، انعطاف را بهبود بخشیده و درد را کم می کند.

دیسکوپاتی گردن با چه سرعتی پیشروی می‌کند؟

روند زوال دیسک ستون فقرات ممکن است به تدریج یا ناگهانی آغاز شود، اما طی 2 یا 3 دهه از درد شدید و گاهی حتی ناتوان کنند تا به حالت تثبیت دوباره ستون فقرات و تسکین درد، پیشرفت کند.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما