درمان کمردرد با اوزون درمانی چگونه انجام میشود؟

درمان کمردرد با اوزون درمانی چگونه انجام میشود؟

شما هم دچار کمردرد، درد پشت بدن یا درد شانه هستید؟ اکثر مردم دچار این عارضه ها میشوند. درمان های رایج برای این نوع دردها، استفاده ازمسکن ها، داروهای ضد التهابی، تزریق کورتیزون و گاهی اوقات حتی جراحی است. در حالی که برخی از این درمان‌ها شاید موقتا درد را تسکین دهند، اما علت اصلی کمردرد را درمان نمی‌کنند و حتی بسیاری از این درمان‌ها در صورت استفاده مکرر ومداوم، باعث بروز عوارض جانبی مضر و خطرناکی میشوند.

اگر شما هم دچار این نوع دردها در کمر و پشت خود هستید، باید اوزون درمانی را امتحان کنید. بسیاری از بیماران پس از این نوع درمان، اثربخشی درمان و تسکین فوری درد را حس میکنند، در حالی که تا قبل از اوزون درمانی، هیچ گاه چنین تسکین دردی را تجربه نکرده بودند. در اوزون تراپی، چندین جلسه درمان با فاصله زمانی حدود ۳ هفته از یکدیگرانجام میشوند. این امر به ماهیچه ها، مفاصل، تاندون ها و هر ناحیه ی آسیب دیده، زمان می دهد تا بهبود یابد. برای بسیاری از بیماران، اوزون درمانی به منزله ی پایان کمردرد آنهاست.

اگر دائما کمردرد دارید یا حتی با کمردرد حاد زندگی می کنید، درمان با پرولوزون برای درد شما بسیار موثر خواهد بود. دکتر سپهریان با کمک اوزون تراپی انواع بیماران مبتلا به کمردرد ، از جمله ورزشکاران و افرادی که بخاطر آسیب‌های جدید یا قدیمی دچار کمردرد مزمن هستند را درمان میکند.

اگر از کمردرد خسته شده اید و به نظر می رسد هیچ درمانی برایتان مؤثر نیست، باید اوزون درمانی را امتحان کنید. همچنین قبل از انجام هرگونه جراحی تهاجمی برای خلاصی از کمردرد ، ابتدا اوزون تراپی را امتحان کنید چراکه مطمئنا از اثربخشی این نوع درمان متعجب خواهید شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره های 02166576991 و 02166914650 تماس حاصل فرمایید.

اوزون درمانی چیست؟

اوزون درمانی فرآیندی است که از گاز اکسیژن به شکل O3 ناپایدار به جای شکل O2 که پایدارتراست، برای درمان استفاده می کند. (O2 شکل اکسیژن موجود در هواست که آنرا تنفس می کنیم.)

اوزون تراپی، روش درمانی متعارفی نیست، اما برای انواع مختلفی از عارضه ها، از جمله کنترل و پیشگیری از ایجاد حفره های دندانی یا در مورد بیماری های قلبی عروقی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

آزمایش‌های تحقیقاتی مختلفی بروی اوزون درمانی انجام شده است. این درمان میتواند بصورت تزریق گاز انجام شده یا به صورت ژل بروی موضع استفاده شود و یا حتی از طریق حمام گاز تاثیر کند. تکنیک و روش درمان مورد استفاده باید از پارامترهای تعیین شده پیروی کند و متناسب با شرایط مختص هر بیمار انجام شود.

مکانیسم اثرگذاری اوزون تراپی هنوز به طور کامل شناخته شده نیست. در زمینه کمردرد، محققان اظهار دارند که مولکول‌های گاز O3 یک واکنش شیمیایی تولید می‌کنند که میتواند درد و التهاب را کاهش دهد و باعث بازگشت دیسک بیرون زده به محل طبیعی خود شود و در نتیجه ی کاهش فشار بر روی اعصاب نخاعی، سبب رفع علائم دیسک کمر و درد بیمار درمان گردد.

مزایای اوزون تراپی کمر

مزایای اوزون تراپی کمر

کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که ۷۵ تا ۸۵ درصد افراد در مقطعی از زندگی خود دچار کمردرد میشوند. کمردرد یکی از شایع ترین دلایل مراجعه افراد به پزشک است. متخصصان دریافته اند که خواص ضد التهابی اوزون درمانی می‌تواند برای مبتلایان به کمردرد تسکین دهنده باشد.

برخی از مزایای تزریق اکسیژن-اوزون عبارتند از: زمان بهبودی کوتاه تر و خطر عفونت کمتر از جراحی.

  • این درمان کم تهاجمی است.
  • درمان سرپایی و سریع است.
  • انجام این درمان زمان کمی میبرد.
  • بسیار ارزان تر از درمان های دیگر است.
  • بدون درد است.

کاربردهای اوزون تراپی کمر

رایج ترین انواع کمردرد که پزشکان آنها را به طور طبیعی با اوزون درمان می کنند عبارتند از:

شیوه درمان

شیوه درمان اوزون تراپی کمر

آزمایش ها و معایناتی که پزشک متخصص انجام میدهد، محل درمان، روش درمان، تکنیک تزریق و اقدامات بعدی را مشخص میکند.

اقدامات جراحی در یک محیط استریل مانند اتاق عمل انجام می شود. استفاده از داروی بیهوشی و مانیتورینگ یا تصویر برداری از مراحل جراحی الزامی است.

بیمار در وضعیت جنینی قرار می گیرد تا جراح بتواند به راحتی به ستون فقرات او دسترسی داشته باشد. پوست باید قبل از شروع عمل با مواد ضد عفونی کننده تمیز شود.

گاز اکسیژن با سوزن از طریق پوست وارد بدن شده و در نزدیکی ستون فقرات در ناحیه ی درد آزاد می شود. تزریق با راهنمایی تصویربرداری آنی مانند توموگرافی کامپیوتری انجام می شود.  در حالی که ممکن است چند روش مختلف برای تزریق گاز استفاده شود (طبق دستورالعمل ها)، رایج ترین آنها شامل تزریق مستقیم گاز به دیسک است.

در طول عمل و بلافاصله پس از عمل، تیم جراحی از تکنیک‌های تصویربرداری برای مشاهده مسیر حرکت گاز در داخل و اطراف ناحیه مورد تزریق استفاده میکنند.

بهبودی و اقدامات بعد از عمل

بهبودی و اقدامات بعد از عمل اوزون تراپی کمر

گزارشات و آمار حاکی از آن است که بیماران پس از درمان و ترخیص از بیمارستان، عموماً عوارض جانبی مکرری ندارند. بیماران میتوانند پس از گذشت یک هفته، فعالیت‌های روزمره خود مانند بازگشت به محل کار یا فیزیوتراپی را از سر بگیرند.

به طور کامل مشخص نیست که چه مدت طول می کشد تا اوزون درمانی برای ستون فقرات اثر بگذارد. در واقع، توجه به این نکته که، کمردرد می تواند به مرور زمان به دلیل مسائلی مانند کاهش وزن و تغییر فعالیت بدنی برطرف شود، حائز اهمیت است. بنابراین متخصصان نمیتوانند با قاطعیت بگویند که آیا نتایج مثبت گزارش شده درنتیجه ی درمان است یا خیر.

سایر مزایای اوزون تراپی برای سلامتی

سایر مزایای اوزون تراپی برای سلامتی

بهبود سیستم ایمنی بدن

اوزون درمانی می تواند سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با عفونت بهبود بخشد، همچنین اوزون می تواند سیستم ایمنی بدن را برای کاهش التهاب تقویت کند. بسیاری از افراد از به طور مکرر دچار التهاب مناطقی از بدن می شوند. نشانه های التهاب اغلب در خون افرادی که به آسم مبتلا هستند یافت می شود. التهاب می تواند منجر به عدم تعادل بین رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها در بدن شود که متخصصان سلامت از آن به عنوان استرس اکسیداتیو یاد می کنند. این نوع استرس با درد و ناراحتی همراه است.

افرادی که به طور منظم اوزون تراپی را دریافت می کنند، گزارش می دهند که التهاب بدنشان که معمولاً ناشی از استرس اکسیداتیو است، کاهش یافته است. اوزون درمانی التهاب را کنترل میکند و شرایط التهابی ناشی از آرتروز و بیماری کرون(التهاب روده) را نیز تحت کنترل نگه می دارد.

وقتی از گاز اوزون صحبت می شود، مردم یاد لایه ی اوزون کره زمین میفتند. در کمال تعجب بسیاری، این ماده همچنین یک آنتی اکسیدان قوی است. خواص آنتی اکسیدانی موجود در اوزون به التیام آسیب ناشی از التهاب مداوم کمک می کند. بهبودی بدن و دی ان ای انسان خطر کلی عفونت یا بیماری را کاهش می دهد. در سال ۲۰۱۴ محققان به این نتیجه رسیدند که اوزون درمانی یک گزینه قانونی برای درمان التهاب است.

بسیاری از بیماری‌های التهابی مزمن و اختلالات مربوط به سیستم ایمنی بدن می‌توانند به طور قابل توجهی از طریق اوزون درمانی بهبود یابند.

ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس بودن اوزون

با گذشت زمان باکتری ها تکامل یافته و در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم می شوند. دانشمندان به طور مداوم به دنبال کشف راه هایی برای پیشگیری و یافتن درمان های بهتر برای عفونت های قارچی، ویروسی و باکتریایی هستند.

مطالعات طولانی مدت روی اوزون نشان داد که، اوزون حاوی لایه ای است که خواص کنترل کننده ی عفونت را دارد. اوزون درمانی به تنهایی می تواند برخی از عفونت های حاد باکتریایی را برطرف کند. در مورد نیش کنه، اوزون عفونت را ظرف ۴۸ ساعت برطرف می کند.

عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا هر ساله افراد را آزار می دهد. خبر خوب، اوزون درمانی ممکن است به این عفونت ها نیز کمک کند.

می تواند آسیب وارده به بافت مغز را برگرداند

پس از سکته مغزی، مغز توان تامین اکسیژن مورد نیاز خود را ندارد. ناحیه ای از مغز که آسیب می بیند به عنوان نیم سایه شناخته می شود. بهترین اقدام برای کاهش آسیب، بازگرداندن اکسیژن در سریع ترین زمان ممکن است.

جالب اینجاست که مطالعه ای در سال ۲۰۱۲ نشان داد که ترکیبی از اکسیژن و گازهای اوزون که به بافت مغز تزریق می شود، نه تنها از آسیب بیشتر جلوگیری می کند، بلکه مغز را به حالت اولیه خود باز می گرداند.

کاهش خطر تکرار حملات قلبی

برای افرادی که دچار حملات قلبی شده اند، وقوع حمله قلبی برای بار دوم یا سوم محتمل است. شواهدی وجود دارد که نشان میدهد اوزون درمانی می تواند به طور قابل توجهی شانس تکرار حمله قلبی، ایجاد بافت مرده ناشی از کمبود اکسیژن یا ضربان قلب غیرطبیعی یا نامنظم را که به عنوان آریتمی پس از حمله قلبی نیز شناخته می شود، کاهش دهد.

اوزون تراپی هرچه سریعتر انجام شود موثرتر است. هنگامی که بیماران به سرعت و مکررا، اوزون درمانی را دریافت می کنند ، خطر حمله قلبی مجدد در آنها کاهش پیدا میکند.

کمک به سم زدایی بدن

مهم نیست که چقدر اقدامات احتیاطی انجام می دهیم، وجود سموم در بدن اساساً اجتناب ناپذیر است. سموم می توانند اثرات نامطلوبی بر بدن انسان و نحوه عملکردش داشته باشند.

همانطور که گفته شد، اقداماتی وجود دارد که می توان برای سم زدایی بدن انجام داد. اولین راه، بهبود رژیم غذایی و توجه به تغذیه سالم است. راه دوم اوزون درمانی منظم است. ثابت شده است که اوزون متابولیسم بدن را تسریع می کند و سلامتی کلی را بهبود می بخشد.

التیام زخم های مزمن

تعدادی از مطالعات نشان داده اند که درمان منظم اوزون میتواند نقشی حیاتی در درمان زخم های مزمن داشته باشد. اوزون تراپی به طور موثر بر روی بیماران دیابتی برای کمک به التیام زخم هایی که روی پای آنها ایجاد شده است، استفاده شده است.

علاوه بر این، افرادی که زخم‌های دهانی دردناک دارند، از طریق اوزون درمانی، زخمشان کاهش پیدا کرده و دردشان تسکین میابد.

ترمیم سلول های بنیادی

سلول های بنیادی به طور مداوم در حال کار برای تولید سلول در سراسر بدن انسان هستند. سلول هایی که به قلب، مغز، اعصاب و بسیاری دیگر از قسمت های فعال بدن کمک می کنند.

شواهد اخیر نشان می دهد که اوزون تراپی می تواند توانایی سلول را برای فعال شدن مجدد بهبود بخشد، که منجر به ترمیم سریعتر و بهتر سلول های شکسته می شود.

اکسیژن رسانی به سلول ها

مرگ بافت زمانی اتفاق می افتد که بافت های شما اکسیژن کافی نداشته باشند. افرادی که از کم خونی رنج می برند بیشتر در معرض خطر هیپوکسی هستند. هیپوکسی می تواند در مناطقی مانند ریه ها در طول حمله آسم در کل جریان خون رخ دهد.

اوزون تراپی ممکن است به انتخاب تومورهای هیپوکسیک در کنار شیمی درمانی و رادیوتراپی کمک کند زیرا این توانایی را دارد که اکسیژنی را که به راحتی در دسترس است برای سلول های بدن فراهم کند.

پوست سالم تر

در سال های اخیر، مردم از اوزون درمانی به عنوان راهی برای بهبود وضعیت پوست خود استفاده میکنند. همانطور که قبلا ذکر شد، اوزون تراپی اکسیژن را به راحتی در دسترس سلول ها قرار می دهد، سلول های پوست به اکسیژن نیاز دارند.

افزایش اکسیژن رسانی از طریق اوزون تراپی به بهبود و ترمیم سلول ها کمک می کند. خواص آنتی اکسیدانی آن می تواند فعالیت کلاژن و الاستین را افزایش دهد که این امر می تواند منجر به بهبود و جوان سازی پوست شود. چه کسی پوست سالم تری نمی خواهد؟

آیا اوزون درمانی بی خطر است؟

آیا اوزون درمانی بی خطر است؟

هنگامی که زیر نظر پزشک متخصص انجام شود، گاز تولید شده هرگز استنشاق نمی شود و فقط در دوزهای درمانی دقیق به محل مورد نظر تزریق می شود. پزشکان از راه حل های جایگزین و طولانی مدت بر خلاف طب سنتی استفاده می کنند. اوزون تراپی یکی از بی خطرترین درمان هاست و بیمارانی که اوزون درمانی میکنند به ندرت دچار عوارض جانبی می شوند.

ثابت شده است که درمان های ارائه شده در کلینیک های اوزون تراپی یکی از ایمن ترین درمان های پزشکی موجود در طب جایگزین و سنتی است.

آیا می توان اوزون را با سایر محصولات ترکیب کرد؟

تا آنجایی که به استفاده درون مفصلی مربوط می شود، اوزون می تواند به تنهایی یا در ترکیب با سایر محصولات، برای کاهش التهاب و درد تزریق شود. به عنوان مثال برای افزایش اثربخشی در پرولوتراپی، پی آر پی یا ترمیم سلول های بنیادی.

مطالعات نشان میدهند که تزریق اوزون یا پی آرپی به تنهایی برای بیماران مبتلا به آرتروز مفید است، اما نتایج حاصل از تزریق ترکیب اوزون با پی آر پی در کاهش درد حاصل از آرتروز موثر تر بوده است

چه کسانی نباید اوزون تراپی کنند؟

بیماران مبتلا به:

  • کمردردی که در آن موقعیت دیسک در عکس سی تی اسکن یا ام آر آی طبیعی است.
  • سرطان یا سایر تومورهای ستون فقرات
  • افراد مبتلا به سل یا سایر عفونت های ستون فقرات
  • تنگی شدید ستون فقرات به دلیل تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات و دیسک ها
  • اسپوندیلولیستزیس (درجه ۲ یا ۳) که باعث ناپایداری ستون فقرات می شود

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما