درمان پارگی منیسک زانو چیست

درمان پارگی منیسک زانو

منیسک زانو چیست

ما در بین مفاصل غضروفی داریم که این غضروف در بین استخوانهای زانوی ما نیز وجود دارد و از بین رفتن آن را آرتروز می نامیم، اما زیر این غضروف ، غضروف های دیگری چسبیده به استخوان ساق پا به نام تیبیا وجود دارد . مینیسک نقش ضربه گیر مضاعف در زانو را دارد و به استحکام و ثبات زانو کمک می‌کند .پاره شدن این غضروف جدا از بحث آرتروز می‌تواند درد و ناتوانی در زانو برای بیماران خصوصاً بیماران جوان ایجاد بکند.

ما دو غضروف منیسک در بین زانو داریم. غضروف مینیسک داخلی که حالت o شکل قرار گرفته و غضروف منیسک خارجی که حالت c شکل قرار گرفته است.

علل پارگی منیسک زانو چیست

علل پارگی منیسک زانو در دو رده سنی می تواند متفاوت باشد. در افراد جوان با دویدن و چرخش ناگهانی و یا چرخش ناگهانی بر روی زانو منیسک پاره می شود پارگی منیسک علائمی مانند قفل شدگی صدای زانو و درد شدید و سوزش در داخل زانو ایجاد می‌کند عمده علل پارگی زانو در افراد جوان صدمات ورزشی می باشد.

علل پارگی مینیسک زانو در افراد مسن اغلب در اثر افزایش سن و تغییرات مفصلی و آرتروز مانند در مینیسک زانو می‌باشد که با فشارهای بسیار جزئی مانند یک پله بالا رفتن یا پیاده شدن از تخت هنگام خواب و بد قرار گرفتن بر روی زانو ایجاد می‌شود در هر دو گروه درد مینیسک زانو می‌تواند در سمت داخل و خارج زانو خود را نشان دهد و همراه با قفل شدن و گرفتگی زانو نشان دهد .

علایم پارگی منیسک زانو چیست

علائم پارگی مینیسک زانو می‌تواند در افراد مختلف متفاوت باشد در بعضی از افراد بارگی منی صبح صورت صرفاً درد داخلی زانو خود را نشان می دهد در بعضی به صورت قفل شدن زانو به صورت ناگهانی و در بعضی از بیماران به صورت صدا دادن زانو خود را نشان می دهد.
خشکی زانو در هنگام بلند شدن از خواب نیز می تواند از علائم التهاب در مفصل زانو و آرتروز و مینیسک زانو باشد.

درد منیسک زانو چگونه است

عمده بیماران در منیسک زانو را به صورت دردهای سوزشی در ناحیه داخلی زانو عنوان می کنند و بعضی دیگر علایم به صورت قفل شدگی و درد در هنگام راه رفتن زانو می باشد.

عکس پارگی منیسک زانو

درمان پارگی منیسک زانو

قدم اول درمان منیسک زانو

قدم اول درمان پارگی مینیسک زانو و درد زانو در هنگامی که اتفاق افتاد استفاده از ماساژ یخ و همچنین استفاده از باند کشی در دور زانو یا زانو بند آتل دار میباشد همچنین استفاده از دارو درمانی و بالا گرفتن پا و استراحت دادن به پا جزو قدم اولیه درمان در روزهای اول ایجاد پارگی منیسک میباشد
استفاده استفاده از دارو در زمان پارگی منیسک هر چه زودتر شروع شود درمان موثرتر و زودتر به نتیجه می رسد هم باید از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند سلکسیب استفاده کرد و همچنین داروهایی که ممکن است در تغلیظ مایع بین زانو و غضروف سازی نقش داشته باشد مانند گلوکزامین و پیازکلیدین نیز در درمان استفاده شود.

فیزیوتراپی زانو

فیزیوتراپی زانو بهتر است چه درمان جراحی و چه درمان غیر جراحی باشد در روزهای اولیه پارگی‌ مینیسک به سرعت شروع شود تا التهاب به سرعت کاهش پیدا کند و همچنین از از دست رفتن و آتروفی عضله نیز جلوگیری شود فیزیوتراپی ممکن است اگر در مقطع مناسب شروع شود ، کلاً درمان جراحی بیمار را کنسل کنند و نیاز به جراحی را از بین ببرد.

فیزیوتراپی باید توسط متخصصینی که به بیماری های زانو آشنایی دارند انجام شود تا نتیجه خوب حاصل شود. استفاده از یک فیزیوتراپی روتین و بدون توجه به محل مشکل و عدم استفاده از مدالیته های مناسب به بیمار کمک نخواهد کرد.

طب سوزنی در درمان منیسک زانو

استفاده از طب سوزنی با روش دکترتان و همچنین استفاده از طب سوزنی الکتریکی در مقطعی که بتوانند خونرسانی به ناحیه مشکل را زیاد کند می‌تواند به مراتب تاثیر فیزیوتراپی و درمان های توانبخشی در درمان مینیسک را چندین برابر بیشتر کند و بسیاری از بیماران با انجام این دو روش به همراه هم از کلیه روشهای درمان دیگر راضی تر هستند.

اوزون درمانی در درمان منیسک زانو

اوزون درمانی به خصوص در مرحله حاد پارگی‌مینیسک می‌تواند به شدت التهاب را کم کند و سرعت ترمیم خود به خودی بافت نرم را افزایش دهد اما در مرحله مزمن که درد مزمن شده و تورم خوابیده است به بیمار در درمان کمکی نمی‌کند یا میزانی که ترمیم را افزایش می‌دهد چندان زیاد نیست و بنابراین توصیه ما استفاده از اوزون درمانی در درمان مینیسک زانو در مرحله حاد می باشد.

درمان منیسک زانو با پی ار پی زانو

تنها روش درمانی و ترمیمی زانو پی آر پی زانو می باشد. موثرترین درمان غیر جراحی مینیسک زانو پی آر پی زانو می باشد پی آر پی زانو با تحریک سلول های بنیادی موجود در میان نیست و همچنین افزایش میزان تعمیم پذیری نیز موجب افزایش میزان ترمیم در منیسک زانو می‌شود.

در تجربه ما افزایش میزان رضایتمندی بیمار در درمان مینیسک زانو با ترکیبی از فرایندهای توانبخشی مانند طب سوزنی ،فیزیوتراپی و ورزش درمانی به همراه پی آر پی زانو می باشد.

ورزش برای پارگی منیسک زانو

ورزش اول برای درمان پارگی منیسک زانو

ورزش دوم برای درمان پارگی منیسک زانو

ورزش سوم برای درمان پارگی منیسک زانو

ورزش چهارم  برای درمان پارگی منیسک زانو

درمان جراحی منیسک زانو

در پارگی های کامل منیسک زانو و یا پارگی همراه ضایعات شکستگی و … و یا زمانی که پارگی به درمان های طبی پاسخ ندهد ، درمان جراحی به صورت آرتروسکوپیک یا جراحی باز بسته به نظر جراح زانو صورت می پذیرد.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما