درمان قطعی نورالژی عصب سه قلو صورت با طب سوزنی

نورالژی تری‌ژمینال تحت عنوان درد عصب صورت شناخته می‌شود. متاسفانه بروز درد در صورت بسیار آزاردهنده است. درد ممکن است به صورت ناگهانی و موضعی در لب‌ها و دندان‌ها ایجاد شود. در نتیجه در اثر لبخند زدن یا خوردن امکان دارد درد بروز کند. درد عصب سه قلو عارضه‌ای است که دارای هیچ برنامه درمانی واحدی نمی‌باشد. موارد مختلفی می‌توانند سبب تحریک عصب تری‌ژمینال شوند. با توجه به این که هیچ علت واحدی برای بروز درد در صورت وجود ندارد، در نتیجه هیچ درمان خاصی نیز برای این عارضه موجود نمی‌باشد.

طب سوزنی یک درمان سنتی چینی برای رفع درد عصب سه قلو محسوب می‌شود و سبب دستیابی به نتایج موفقیت‌آمیزی شده است. در این مقاله در مورد مزایای طب سوزنی برای درمان درد عصب سه قلو، کاندیدای مناسب برای استفاده از این روش و روند انجام طب سوزنی برای درمان قطعی نورالژی تری‌ژمینال مطالب لازم شرح داده می‌شوند. به این منظور بایستی به پزشک باتجربه که از دلایل بروز عارضه و درمان آن آگاهی دارد مراجعه شود تا از عوارض احتمالی کاسته شود.

مزایای طب سوزنی برای کاهش درد عصب سه قلو

در ارتباط با فواید درمان درد عصب سه قلو با طب سوزنی بایستی توجه شود که طب سوزنی یک روش موثر برای افرادی است که به دنبال گزینه درمانی بدون استفاده از دارو هستند. درمان درد عصب سه قلو با طب سوزنی به همراه استفاده از دارو دارای بیشترین تاثیر در جهت رفع درد ناشی از این عارضه می‌باشد.

در عارضه نورالژی تری‌ژمینال، درد از اعصاب مغزی در سر آغاز می‌شود. طب سوزنی با آرام کردن این اعصاب سبب تسکین درد می‌شود. با گذشت زمان، تاثیر درمان افزایش یافته و سبب کاهش حساسیت عصب می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که پس از 5 تا 6 جلسه طب سوزنی برای اعصاب سه قلو، تاثیر کامل درمان قابل مشاهده است. بنابر این تعداد ده جلسه درمانی جهت مشاهده بیشترین اثر طب سوزنی بر عصب سه قلو توصیه می‌شود.

نحوه تاثیر طب سوزنی بر رفع درد عصب سه قلو

ساز و کار طب سوزنی برای درد عصب سه قلو با در نظر گرفتن مکانیزم‌های محیطی و مرکزی مورد بررسی قرار گرفته است. وارد کردن سوزن مخصوص طب سوزنی در نقاط ویژه باعث تحریک تمامی فیبرهای بافت عضلانی می‌شود.

تحریک مکانیکی در طب سوزنی، سیگنال‌هایی را از طریق گره‌های عصبی حسی به نخاع و از طریق نورون‌های واسطه‌ای یا بینابینی برای تعدیل فعالیت نورون‌های حرکتی در شبکه ساقه مغز منتقل می‌کند و منجر به فعال‌سازی گیرنده‌های اپیوئید شده و از طریق بازداری نزولی در ناحیه سیستم عصبی مرکزی فوق نخاعی باعث ایجاد تاثیرات ضد درد می‌شود. طب سوزنی دارای اثر ضد درد فوری می‌باشد. یکی از مکانیزم‌های تاثیر ضد درد فوری مربوط به فرآیندی است که کنترل مهار کننده منتشر نام دارد. بر این اساس، محرک‌ها می‌توانند سبب سرکوب فوری انتقال درد در نورون‌های تری ژمینال کادالیس یا طناب نخاعی شوند.

کاندیدای مناسب برای درمان غیر جراحی درد عصب سه قلو با طب سوزنی

کاندیدای مناسب برای درمان کامل درد عصب سه قلو با طب سوزنی عبارتند از:

 • بیماران دارای لبخند نامتقارن
 • بیمارانی که قادر به سوت زدن نیستند.
 • افرادی که نمی‌توانند با نی نوشیدنی بخورند.
 • افرادی که 8 هفته پیش از طب سوزنی، در زمان نوشیدن آب از لیوان، آب از گوشه راست دهانشان چکه می‌کند.
 • افرادی که در قسمت راست پیشانی خود چروک ندارند.
 • بیمارانی که پلک چشم راستشان به طور کامل بسته نمی‌شود.
 • افرادی که قسمت راست خط بین بینی و لب بالایشان صاف و هموار به نظر می‌رسد.

نحوه انجام طب سوزنی برای رفع درد عصب سه قلو

طب سوزنی بدون ایجاد تغییر در برنامه دارویی بیمار انجام می‌شود. سوزن‌های مخصوص طب سوزنی در ناحیه‌های مربوط به نورالژی تری‌ژمینال وارد می‌شوند. برای رفع درد عصب سه قلوی صورت، از نقاط موضعی TH 17 & 21، GB2، SI 18، ST 2,3 & 7، GV26 و LI20 استفاده می‌شود. نقاط سیستمیک نیز شامل TH 5 ، LI 4، ST 36، ST 45  و LIV 3 می‌باشند. نقاط طب سوزنی گوش نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هر جلسه طب سوزنی برای درمان نورالژی عصب تری ژمینال در حدود چهل و پنج دقیقه طول می‌کشد (سه بار در هفته). به طور متوسط، جلسات طب سوزنی ممکن است به 30 تا 90 دقیقه زمان نیاز داشته باشند؛ در این مدت زمان، معمولا سوزن‌ها در محل مورد نظر برای 10 تا 30 دقیقه باقی می‌مانند تا به شخص زمان استراحت داده شده و انرژی چی (Qi) جریان پیدا کند.

زمان بهبودی برای طب سوزنی جهت درمان درد عصب سه قلو

روند بهبودی عملکرد پس از آسیب عصب محیطی به علت مدت زمان مورد نیاز برای بازسازی اعصاب و عملکرد بازسازی، به زمان نیاز دارد. دوره نقاهت پس از طب سوزنی کوتاه است و همین مطلب می‌تواند سبب کوتاه شدن زمان بهبودی و افزایش تاثیر درمان فلج عصب صورت شود.

عوارض و خطرات درمان درد عصب سه قلو با طب سوزنی

طب سوزنی یک روش بسیار ایمن محسوب شده و باعث بروز عوارض بسیار کمی می‌شود. این عوارض شامل کبودی و تجمع خون در ناحیه وارد شدن سوزن، آلرژی به فلز و عفونت موضعی می‌باشند.

نتیجه حاصل از طب سوزنی برای درمان درد عصب سه قلو

طب سوزنی به عنوان یک روش ضد درد طبیعی برای تسکین درد عمل کرده و بر نحوه انتقال سیگنال‌های درد توسط سلول‌های عصبی و فعال‌سازی گیرنده‌های اپیوئید در مغز تاثیر می‌گذارد.

یک مطالعه در مورد زنی که به مدت 25 سال از درد عصب سه قلو رنج می‌برد نشان داد که پس از شش هفته طب سوزنی، درد در این شخص تسکین پیدا کرده و او پس از شش ماه دیگر دچار این درد نشده است.

تحقیقات نشان می‌دهند که طب سوزنی در کنترل درد عصب سه قلو بیش از مصرف دارو و جراحی موثر بوده و دارای عوارض جانبی کمتری در مقایسه با این دو روش می‌باشد. در طول یک دوره پنج ساله، هزینه طب سوزنی نیز به مقدار زیادی کمتر از دیگر روش‌ها می‌باشد.

در یک مطالعه، بیمارانی که برای مدت 10 سال به درد عصب سه قلو دچار بودند، مورد مقایسه قرار گرفتند. نیمی از این افراد توسط طب سوزنی و نیم دیگر توسط داروی کاربامازپین مورد درمان قرار گرفتند. گروهی که توسط طب سوزنی درمان شدند، درصد بالاتری از کاهش درد را گزارش کردند. درد در 95 درصد از بیماران تسکین پیدا کرده و از 40 نفر بیمار، درد در 30 نفر به طور کامل رفع شد.

در یک پژوهش دیگر بر روی بیمارانی که توسط طب سوزنی تحت درمان قرار گرفتند، درد در تمامی بیماران تا حدی کاهش پیدا کرد که دیگر به مصرف دارو برای رفع درد عصب سه قلو نیاز نداشتند.

هزینه درمان درد عصب سه قلو با طب سوزنی

هزینه طب سوزنی برای درمان درد عصب سه قلو به محل جغرافیایی کلینیک مورد نظر بستگی دارد. طب سوزنی در شهرهای بزرگ نسبت به مناطق با جمعیت کمتر یا روستایی بسیار گران‌تر است. همچنین، در برخی از مواقع هزینه به شدت عارضه مورد نظر و تصمیم‌گیری متخصص طب سوزنی در ارتباط با برنامه درمانی بستگی دارد.

پوشش بیمه برای پرداخت هزینه طب سوزنی در هر کلینیکی متفاوت است، البته اطلاعات جامعی در مورد پوشش بیمه در بسیاری از کلینیک‌ها وجود ندارد. در بیشتر موارد پرداخت هزینه طب سوزنی به طور کامل بر عهده بیمار است.

سوال‌های رایج در مورد طب سوزنی و درد عصب سه قلو

به چند جلسه طب سوزنی برای درمان درد عصب سه قلو نیاز است؟

بر طبق تحقیقات انجام شده، پس از 5 تا 6 جلسه طب سوزنی برای اعصاب سه قلو، تاثیر کامل درمان قابل مشاهده است. بنابر این تعداد ده جلسه درمانی جهت مشاهده بیشترین اثر طب سوزنی بر عصب سه قلو توصیه می‌شود.

طب سوزنی برای کاهش درد عصب سه قلو به چه میزان رضایت‌بخش است؟

در پژوهش‌های مربوط به درمان درد عصب سه قلو با طب سوزنی، گروهی که توسط طب سوزنی درمان شدند، درصد بالاتری از کاهش درد را گزارش کردند. درد در 95 درصد از بیماران تسکین پیدا کرده و از 40 نفر بیمار، درد در 30 نفر به طور کامل رفع شد.

چه افرادی نباید از روش طب سوزنی برای درمان درد عصب سه قلو استفاده کنند؟

افراد مبتلا به اختلال‌های خونی مانند هموفیلی یا کسانی که از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنند نباید روش طب سوزنی را به کار ببرند. استفاده از این روش در صورت وجود اختلال یا بیماری‌های مربوط به عفونت پوستی مناسب نمی‌باشد. در صورتی که شخص باردار باشد، بایستی از وارد شدن سوزن به ناحیه شکم یا ناحیه کمری – خاجی اجتناب شود. همچنین در صورتی که طب سوزنی در زایمان زودرس موثر باشد و یا منجر به سقط جنین شود، بایستی از انجام این روش خودداری شود.

آیا پس از طب سوزنی به استحمام نیاز است؟

توصیه می‌شود که پس از طب سوزنی، ماساژ، بادکش درمانی یا روش‌های مشابه از استحمام یا شنا برای مدت زمان 12 تا 24 ساعت خودداری شود تا ماندگاری و تاثیر طب سوزنی افزایش پیدا ‌کند.

تاثیر طب سوزنی در درمان درد عصب تری‌ژمینال چه مدت پس از درمان قابل مشاهده است؟

نتیجه درمان در حدود 3 تا 4 روز پس از طب سوزنی قابل مشاهده است. در صورتی که شخص تنها به این عارضه مبتلا باشد و عارضه مورد نظر مزمن نمی‌باشد، استفاده از این روش یک بار در هفته امکان‌پذیر است.

پس از طب سوزنی برای رفع درد عصب سه قلو از انجام چه مواردی بایستی خودداری شود؟

 • توصیه می‌شود پس از طب سوزنی شخص تا حد امکان استراحت کند و از فعالیت جسمانی شدید خودداری شود.
 • از مصرف قهوه و الکل پس از طب سوزنی بایستی اجتناب شود.
 • شخص نباید در معرض هوای سرد قرار بگیرد.
 • از مصرف مواد غذایی ناسالم باید خودداری شود.
 • شخص نباید در فعالیت‌های پُر تنش و استرس‌زا شرکت کند.

تاثیرات طب سوزنی برای رفع درد عصب سه قلو چقدر ماندگار است؟

ماندگاری این روش به سن بیمار، علائم و نوع درمان بستگی دارد. به طور کلی تاثیرات درمانی می‌توانند برای مدت چند روز تا چند هفته ماندگار باشند.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما