درمان غیر جراحی آرنج گلف بازان (گلف البو) با استفاده از طب سوزنی

گلف البو، آرنج گلف‌بازان یا اپی‌کندیلیت داخلی نوعی عارضه التهابی دردناک، مشابه آرنج تنیس‌بازان است. گلف البو نباید با آرنج تنیس‌بازان اشتباه گرفته شود؛ هر چند هر دو عارضه گونه‌هایی از التهاب تاندون آرنج هستند، دلیل بروز آسیب در تنیس البو و گلف البو با هم تفاوت دارد. در گلف البو تاندون‌های داخل آرنج آسیب می‌بیند، اما در تنیس البو تاندون‌های خارجی دچار آسیب می‌شود.

در صورت تشخیص پزشک و مشخص شدن بیماری آرنج گلف‌باز برای درمان گلف البو می‌توان از روش طب سوزنی نیز بهره برد.

درمان گلف البو به روش طب سوزنی

از روش‌های متعارف درمان آرنج گلف‌بازان می‌توان به فیزیوتراپی، مصرف مسکن و در صورت لزوم تزریق مقادیر اندک استروئید در ناحیه آسیب‌دیده اشاره کرد. فیزیوتراپی درمان مفیدی است، اما مصرف مداوم مسکن‌ها می‌تواند باعث ایجاد نوعی اعتیاد شود. طب سوزنی که یکی از روش‌های طب سنتی چین است، درمانی جایگزین و طبیعی برای آرنج گلف‌بازان به شمار می‌آید. متخصص علت درد را از طریق تکنیک‌های معاینه مختلف تعیین می‌کند. سی تی اسکن و عکس‌های رادیوگرافی را در جلسه مشاوره همراه ببرید.

متخصص طب سوزنی ناحیه دردناک، سرخ و متورم را معاینه می‌کند و چند تست حرکتی را انجام می‌دهد. پس از بررسی علت ابتلا به آرنج گلف‌بازان و علائم موجود، متخصص سوزن‌های استریل را در نقاط آئینه‌ای فرومی‌کند. نقاط آئینه‌ای ناحیه‌هایی‌اند که دردناک نیستند، اما نزدیک موضع درد قرار دارند. چون طب سوزنی گردش خون را بهبود می‌دهد، ورم را در حد محسوسی کمتر می‌کند و عضلات را شل می‌کند، درد آرنج تقریباً بلافاصله پس از طب سوزنی تسکین می‌یابد.

پروسه انجام درمان گلف البو به روش طب سوزنی

جلسه اول طب سوزنی معمولاً 20 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد و شامل ارزیابی سلامت عمومی، پرونده پزشکی و معاینه بالینی می‌شود. متخصص سوزن‌ها را پس از این مراحل در نقاط خاصی از بدن، موسوم به نقاط طب سوزنی فرو می‌کند.

هنگام انجام طب سوزنی معمولاً از بیمار خواسته می‌شود که بنشیند یا دراز بکشد و بخشی از لباس‌هایش را دربیاورد تا متخصص به بخش‌های معینی از بدن دسترسی داشته باشد.

سوزن‌های طب سوزنی بسیار ظریف است و طولشان فقط چند سانتی‌متر است. سوزن طب سوزنی یک‌بارمصرف و از پیش استریل‌شده است و بلافاصله پس از استفاده دور انداخته می‌شود.

متخصص طب سوزنی نقاط خاصی را، با توجه به عارضه تحت‌درمان، برای فروکردن سوزن‌ها انتخاب می‌کند. بسته به علائم موجود ممکن است از چند نقطه در یک جلسه استفاده شود.

ممکن است متخصص سوزن‌ها را فقط زیر پوست یا در عمقی بیشتر فروکند تا به عضله برسد. وقتی سوزن‌ها در نقاط مناسب قرار گرفت، متخصص اجازه می‌دهد که سوزن مدتی در جای خود بماند. زمان باقی ماندن سوزن‌ها در بدن از چند دقیقه تا نیم ساعت متغیر است.

ممکن است گزگز یا درد مبهمی را حین فروکردن سوزن‌ها احساس کنید، اما نباید دچار درد شدید بشوید. اگر درد شدیدی را احساس کردید، مشکلتان را بلافاصله به متخصص اطلاع بدهید.

مزایای طب سوزنی به نسبت سایر روش‌های مرسوم

طب سوزنی درمانی ایمن و سالم با نتایج ماندگار است. اگر طب سوزنی را با روش‌های طب غربی مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که طب سوزنی می‌تواند بهبود محسوس و چشمگیری را فقط در چند جلسه ایجاد کند. حتی ممکن است درد مزمن پس از طب سوزنی کاملاً تسکین پیدا کند. جان کلام آن‌که طب سوزنی برای درمان عارضه‌هایی مانند گلف البو بسیار مؤثر است.

از مزایای کلی طب سوزنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نداشتن عوارض جانبی
  •  پرانرژی شدن بیماران پس از درمان
  • امکان انجام دادن طب سوزنی در کنار دیگر گونه‌های درمان و درمان دارویی.

عوارض درمان گلف البو به روش طب سوزنی

طب سوزنی به شرط انجام شدن توسط متخصصی مجرب، درمانی بسیار ایمن است. تعداد انگشت‌شماری از بیماران عوارض جانبی خفیف و کوتاه‌مدتی مانند موارد زیر را تجربه می‌کنند:

  • احساس درد در محل ورود سوزن‌ها در پوست
  • خونریزی یا کبودی در محل ورود سوزن‌ها
  • خواب‌آلودگی
  • حالت تهوع و کسالت
  • سرگیجه یا غش کردن
  • تشدید علائم پیشین

اگر به اختلال‌های خونریزی‌دهنده مانند هموفیلی مبتلا هستید یا داروهای ضدانعقاد مصرف می‌کنید، پیش از شروع طب سوزنی با پزشک عمومی معالجتان مشورت کنید.

همچنین در صورت حساسیت داشتن به فلز یا وجود عفونت در ناحیه ورود سوزن‌ها نمی‌توانید طب سوزنی انجام بدهید.

پرسش‌های متداول

آیا انجام طب سوزنی در هنگام بارداری قابل اطمینان است؟

انجام دادن طب سوزنی در دوران بارداری به‌طور کلی ایمن است. بااین‌حال حتماً باردار بودنتان را به متخصص طب سوزنی اطلاع بدهید، چون نقاط طب سوزنی خاصی وجود دارد که استفاده از آنها در دوران بارداری ایمن نیست.

علاوه بر طب سوزنی باید درمان دیگری هم انجام بدهم؟

از طب سوزنی برای به تأخیر انداختن زمان مراجعه به پزشک استفاده نکنید. طب سوزنی در اکثر موارد در کنار درمان‌های دیگر انجام می‌شود. برای مثال بیمار دچار درد مزمن احتمالاً هم دارو مصرف می‌کند، هم طب سوزنی انجام می‌دهد. بیماران مبتلا به سرطان در کنار طب سوزنی باید همچنان درمان‌های متداول سرطان را هم دریافت کنند.

بنابراین هر چقدر هم که نتیجه طب سوزنی رضایت‌بخش بود، مصرف داروهای تجویزشده را قطع نکنید.

ممکن است در اثر طب سوزنی دچار عفونت شوم؟

چون سوزن‌های طب سوزنی استریل است، این درمان معمولاً با خطر عفونت همراه نیست. بااین‌حال احتمال بسیار پایین خونریزی یا کبودی در محل ورود سوزن‌ها وجود دارد، البته چون سوزن‌های طب سوزنی بسیار کوچک‌تر از سوزن‌های معمولی است، این خطر بسیار کمتر از خطر ناشی از تزریق معمولی است.

چند جلسه طب سوزنی باید انجام بدهم؟

تعداد جلسات طب سوزنی به دلیل انجام دادن درمان، حاد یا مزمن بودن مشکل و مبتلا بودن به بیماری‌های دیگر بستگی دارد. مشکلات حاد معمولاً پس از یکی دو جلسه بهتر می‌شود، اما درمان عارضه‌های مزمن به جلسات بیشتری نیاز دارد. متخصص طب سوزنی تعداد جلسات لازم را برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن توصیه می‌کند.

می‌توانم در زمان انجام دادن طب سوزنی دارو مصرف کنم یا درمان‌های دیگری را هم امتحان کنم؟

بله، لازم است داروهای تجویزشده را مصرف کنید. همچنین بسیار مهم است که به متخصص طب سوزنی و پزشک اطلاع بدهید که چه داروهایی مصرف می‌کنید تا به این‌ترتیب بیشترین فایده را از درمان‌ها ببرید.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما