درمان تاندون اشیل شامل تاندونیت اشیل |بورسیت اشیل| پارگی تاندون اشیل

 آسیب های تاندون آشیل پا و درمان اسیب دیدگی اشیل

اناتومی تاندون اشیل

تاندون آشیل یک تاندون ضخیم است که در پشت ساق قرار دارد. ماهیچه های ضخبم پست ساف و کف پا را در یک ساق پا به یک محل قرارگیری در استخوان پاشنه (استخوان پاشنه) متصل می کند. این قوی ترین تاندون در بدن است و به افراد اجازه می دهد هنگام راه رفتن، دویدن و پریدن فشار بیاورند.

آسیب های آشیل می تواند در چندین مکان رخ دهد ، اما شایع ترین منطقه در محل اتصال عضله  به  تاندون است. ناحیه ای که عضلات ساق پا با تاندون می پیوندد.  آسیب های موجود در این ناحیه اغلب به خودی خود بهبود می یابند اما ممکن است این ترمیم به آهستگی نسبت به آسیب دیدگی در ناحیه عضلانی پا انجام شود ، زیرا خون رسانی کمتری برای بهبودی در خون وجود دارد.

چرا تاندون اشیل درد می گیرد یا پاره می شود

اختلالات مزمن و طولانی مدت تاندون آشیل از آسیب های بیش از حد که باعث التهاب یا تحلیل رفتن می شوند ، تا آسیب های حاد مانند پارگی تاندون آشیل هستند متفاوت است .

کوتاهی اشیل پا از موادی است که التهاب تاندون مچ پا و پارگی اشیل را بسیار تسهیل می کند.

درد در پشت مچ پا یا در پاشنه پا اغلب در نتیجه یک نقص مثلا در اثر ضربه  در طول تاندون آشیل یا در نقطه اتصال آن به پاشنه پا است.  این نوع درد ممکن است در اثر بورسیت  نیز ایجاد شود که بورسیت تاندون آشیل نامیده می شود.  بورسیت در واقع یک کیسه پشت تاتدون اشیل است که تورم پیدا می کند.

صدمه مزمن و تدریجی  تاندون اشیل

تاندون آشیل قوی ترین تاندون بدن است که استخوان پاشنه را به عضله ساق پا متصل می کند.  مشکلات آشیل از رایج ترین بیماری هایی است که پزشکان پزشکی ورزشی مشاهده می کنند. اختلالات مزمن و طولانی مدت تاندون آشیل می تواند از آسیب دیدگی بیش از حد تا پارگی تاندون باشد. درد در پاشنه پا اغلب به دلیل ترکیبی از مشکلات حاد و مزمن ایجاد می شود. این موارد شامل شرایط التهابی – مانند پاراتنونیت، تاندونیت مزمن آشیل، التهاب مفصلی دردی و بورسیت و کشیدگی تاندون اشیل  است.
پارگی تاندون اشیل
در حالی که تاندون بسیار قوی است، اما گاهی یک اتفاق کوچک می تواند موجب پارگی شود.  مشخص شده است که برخی از شرایط پزشکی و برخی از داروها با افزایش خطر پارگی همراه هستند. پارگی معمولاً در هنگام استرس زیاد مانند دویدن، بریدن یا پریدن اتفاق می افتد، اما گاهی اوقات تاندون به طور مزمن ضعیف می شود و می تواند در طی فعالیت های ساده مانند راه رفتن جای هم پاره شود.

برای درمان پارگی تاندون اشیل چه کنیم

تست اشیل پا تامپسون نام دارد ولی مهمترین معیار تشخیصی اسیب دیدگی اشیل پا ، ام ار ای اشیل می باشد.

تاندون آشیل در برابر پارگی و بهبودی ضعیف آسیب پذیر است زیرا خونرسانی در ناحیه پارگی بسیار محدود است.  اگر تاندون آشیل کاملاً پاره شده به درستی درمان نشود ، ممکن است با یک جای زخم در موضع کشیده شده بهبود نیافته و بهبود نیابد و فرد قدرت کافی در پا را برای فعالیت های عادی روزمره مانند راه رفتن بازیابد ، چه برسد به دویدن یا سایر ورزش ها  فعالیت ها.  دو گزینه اصلی درمان ریخته گری یا جراحی است.

استفاده از  مچ بندهای بلند طراحی شده در قسمت ارتوپدی فنی کیلنیک

هدف از  بریس مچ پا برای تاندون اشیل نگه داشتن پا و مچ پا در موقعیتی است که بتواند انتهای پاره شده تاندون را در مجاورت خود قرار دهد، و به این ترتیب تاندون به مرور زمان و بدون استفاده از تکنیک های جراحی تهاجمی بهبود می یابد. معمولاً بریس قالب گیری شده تا 12 هفته یا بیشتر باید پوشیده شود . اما ارزشش را دارد چون با اجتناب از جراحی، خطرات شکستگی پوست یا عفونت کاهش می یابد.  با این حال، تاندون به ندرت قدرت یا مقاومت کامل را بدست می آورد و در مقایسه با درمان جراحی، خطر پارگی مجدد وجود دارد.

عمل جراحی تاندون اشیل

جراحی برای پارگی تاندون آشیل باعث ترمیم تاندون اشیل می شود، اگرچه اغلب کمی ضعیف تر از پای دیگر است. نگرانی در مورد جراحی خطر عوارض پوست و عفونت است که می تواند به دلیل تورم و خون رسانی نسبتاً ضعیف در ناحیه جراحی ایجاد شود.

جراحی تاندون اشیل اغلب ورزشکاران با عملکرد بالا می باشد.‌با جراحی برای ورزشکاران حرفه ای تاندون قوی تری ایجاد شود که احتمال پارگی مجدد آن کمتر باشد. دوره نقاهت طولانی است و برای بازگرداندن حرکت پا و مچ پا و قدرت تاندون نیاز به توان بخشی و دستورات طب فیزیکی  مجدد دارد.

ایا پارگی تاتدون اشیل نیاز به جراحی دارد ؟

پارگی تاندون آشیل غالباً ناشی از فعالیت ورزشی ناگهانی و شدید است ، اما همچنین می تواند در نتیجه سایش تدریجی تاندون اشیل هم رخ دهد. به محض تشخیص پارگی، باید برای جلوگیری از کاهش قدرت و بهبودی نادرست و ضعیف پارگی تاندون اشیل، آن را درمان کرد.

برای بیمارانی که به دو و میدانی نمی پردازند، تصمیم گیری در مورد نحوه درمان این آسیب ها به صورت فردی انجام می شود. به طور کلی، افراد فعال تر احتمالاً از مداخله جراحی بهره مند می شوند در حالی که افراد کم تحرک ممکن است از درمان غیر جراحی آسیب تاندون آشیل راضی باشند.

 درمان های غیر جراحی تاندون اشیل و درمان اسیب دیدگی اشیل پا

بیشتر افرادی که آسیب و التهاب مربوط به استفاده بیش از حد از تاندون دارند تحت درمان های غیر جراحی قرار می گیرند.  این می تواند شامل موارد زیر باشد:

اقدامات اولیه درمان التهاب تاندون مچ پا و تادون اشیل

استراحت یا سایر اصلاحات فعالیت ها

فیزیوتراپی و توانبخشی

داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن

PRP مچ پا

تزریق پلاسما غنی از پلاکت (که به آن آمپول PRP نیز گفته می شود). Prp تاندون اشیل درمان بسیار کارامد و عالی برای ترمیم و بهبود صدمات تاندن اشیل می باشد.

در توانبخشی، یک متخصص طب فیزیکی  ممکن است از سونوگرافی، تحریک الکتریکی، سرما درمانی (مایع یخ زده) و ماساژ برای بهبودی استفاده کند.  متخصصین طب فیزیکی  همچنین تمرینات کششی خاص و تمرینات قدرتی را به بیمار آموزش می دهند تا عملکرد خود را بازیابد و از مشکلات بعدی جلوگیری کند.

اوزون درمانی مچ پا و ضرب دیدگی اشیل پا

اوزون درمانی درمانی یک روش نسبتاً جدید برای ترمیم صدمات اسکلتی و عضلانی می باشد و می تواند در مورد التهاب تاندون آشیل و همچنین بورسیت آشیل به ما کمک کند که هم تورم کمتر شود . ازن هم یک روش سالم و بدون ضرر و با اکسیژن درمانی و استفاده از یک روش بسیار بسیار ایمن است تا بتوانیم ترمیم در منطقه اشیل پا را افزایش دهیم.

طب سوزنی برای درمان مچ پا و کوتاهی تادون اشیل

طب سوزنی به صورت استفاده از روش‌های دکترتان و دکتر تانگ،  می‌تواند به کاهش دراماتیک درد ما کمک کند تا بتوانیم سریعتر وارد فعالیت‌های توانبخشی شویم

لیزردرمانی برای درمان فیزیوتراپی اشیل پا

استفاده از لیزر درمانی می تواند در درمان  صدمات تاندون آشیل و التهابات خصوصاً در منطقه مرحله حاد بسیار کمک کننده باشد همچنین لیزر با افزایش ماده تغذیه سلول به نام ATP موجب افزایش میزان ترمیم در تاندون آشیل می شود.
توجه داشته باشید که بسیاری از بیماران که دارای مشکلات اشیل و دردپاشنه  می‌شوند ، همزمان دارای مشکلات ستون فقرات کمری بخصوص دیسک  کمر و سیاتیک می باشند که این یافته را می‌توان در تست نوار عصب و عضله و یا ام آر آی کمری دید. در این شرایط حتماً باید مشکلات همزمان با هم درمان شود در غیر این صورت  درمان تاندونیت آشیل و درمان کشیدگی و پارگی تاندون آشیل جواب خوبی نمی دهد.

جراحی تاندون اشیل

یک درصد، بیمارانی که از این روش های درمانی بهره مند نمی شوند ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند که باید توسط فوق تخصص تاندون اشیل و مچ پا صورت بگیرد.کفش مخصوص بعد از عمل اشیل پا بسیار در راه رفتن به موقع و کاهش ناتوانی بعد از جراحی شما نقش دارد. این کفش در مرکز ارتوپدی فنی کیلنیک پیشگام طراحی و ساخته می شود.

تقویت اشیل پا

متخصص طب فیزکی و یا فیزیوتراپیست شما، در درمان اسیب دیدگی رباط پشت پا شما حتما برنامه تقویت اشیل را که مبتنی عمدتا بر وزن بدن است، می گنجاند.

پیشگیری از آسیب تاندون آشیل

از آنجا که عدم انعطاف پذیری دلیل اصلی آسیب دیدگی است ، کشش مناسب در قسمت پایینی پا اساسی ترین راه برای جلوگیری از کشیدگی یا پارگی تاندون آشیل است.  همانطور که در مورد بسیاری از آسیب های دیگر نیز وجود دارد ، مهم است که در روند بهبودی و توانبخشی تا حد ممکن تناسب اندام داشته باشید.

لطفا لطفا و باز هم لطفا قبل از ورزش بدن خود را گرم کنید و در گرم کردن کشش عضلات پشت پا و ساق داشته باشید.

اگر این فعالیت ورزشی دردی ایجاد شود (که نشان دهنده احتمال آسیب دیدگی مجدد است)، شنا و سایر تمرینات غیر ضربه ای از جمله دوچرخه سواری بهتر است.  تا زمانی که یک متخصص طب فیزیکی  توانبخشی توصیه نکند که بهبود کافی حاصل درتاندون اشیل شما  شده است ، باید از فعالیت شدید اجتناب کرد.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما