درمان درد کف لگن با اوزون تراپی

درد لگن دلایل زیادی دارد. یکی از عللی که کمتر مورد بحث قرار گرفته است، درد ناشی از کف لگن است. این درد در عضلات کف لگن به علت ضعف، گرفتگی یا عدم هماهنگی عضلات می باشد. این درد ممکن است در قسمت پایینی شکم، لگن، واژن، ناحیه خارجی واژن، راست روده یا مثانه احساس شود. این درد ممکن است به طور مداوم، متناوب یا با فعالیت های خاصی مانند ورزش، نشستن طولانی مدت یا فعالیت جنسی به وجود بیاید. این حس نیز اغلب به صورت درد، سنگینی یا سوزش توصیف می شود و در کل با داروها و ورزش درمان می شود. خوشبختانه روش جدیدی وجود دارد که نتایج چشمگیری را نشان داده است. اوزون تراپی با تحریک پروتئین سازی و فعالیت ضد باکتریایی می تواند درد را بهبود بخشد. لازم به ذکر است که این کار باید توسط پزشک مجرب و با تجربه انجام شود.

مزایای اوزون تراپی در درمان دردهای کف لگن

اوزون تراپی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و می تواند به بهبود بسیاری از بیماری ها کمک کند. اوزون درمانی ممکن است:

 • به بدن در مبارزه علیه عفونت کمک کنید.
 • ترمیم زخم را بهبود بخشد.
 • عوارض مرتبط به دیابت را کاهش دهد.
 • از بازسازی طبیعی بدن حمایت کند.
 • دردی مانند آرتروز را درمان کند.
 • به منظور جذب و انتقال اکسیژن بیشتر به کل بدن، ظرفیت خون را افزایش دهد و به طور کلی گردش خون و عملکرد سلولی را بهبود بخشد.
 • سیستم دفاعی بدن را تحریک کند
 • آنزیم های سلولی آنتی اکسیدانی را تحریک کند
 • رادیکال های آزاد که مسئول پیری سلولی هستند و فرآیندهای تحلیل رونده بدن را از بین می برد.
 • واسطه های عصبی – شیمیایی احساس درد را خنثی می کند.
 • متابولیسم و ​​حذف واسطه های التهابی را آسان می کند

اوزون تراپی ممکن است بیمارانی که با اختلال سیستم ایمنی مانند نقص ایمنی انسانی (HIV) مبارزه می کنند را حمایت کند.

اوزون چگونه برای دردهای کف لگن عمل می کند؟

اوزون تراپی با بهبود مصرف اکسیژن در ناحیه ای موضعی از بافت همبند آسیب دیده، ترمیم و بازسازی بافت را تسهیل می کند و در نتیجه بهبودی و بازیابی عملکرد کامل بافت را آسان می کند. اوزون به عنوان یک عامل اکسید کننده، تولید و رهاسازی فاکتور رشد را تحریک کرده، گیرنده های غشایی را فعال می کند و در تأثیر عوامل مختلف رشد وساطت می کند. گردش فیبروبلاست ها ی خون را به منظور ترمیم بافت آسیب دیده بهبود می بخشد. این سلول ها کلاژن و غضروفی که بدن برای تقویت و سفت کردن بافت های آسیب دیده نیاز دارد را سنتز می کنند. این کار ناحیه آسیب دیده را تثبیت کرده و علت درد را رفع می کند. نتیجه این کار این است که بافت‌ها هر چه برای بهبودی نیاز دارند را دریافت کرده، گردش خون در ناحیه دوباره برقرار شده و حس درد از بین می ‌رود.

آماده شدن برای اوزون تراپی

قبل از جلسه درمانی باید مقدار زیادی آب بنوشید و میان وعده یا وعده غذایی میل کنید. 12 ساعت قبل از درمان باید از مصرف هر گونه ویتامین یا مواد معدنی پرهیز کنید. وقتی به مطب می رسید، پرستار از شما خون می گیرد و با گاز اوزون مخلوط می کند. سپس این محلول دوباره به بدن تزریق می شود. درمان حدود 60 دقیقه زمان می برد.

روش اوزون تراپی دردهای کف لگن

این درمان در مطب انجام می شود. روشی که پزشک برای انجام اوزون تراپی استفاده می کند ممکن است به نیاز اصلی درمانی شما بستگی داشته باشد. برای شروع، پزشک ابتدا از بازوی شما نمونه خون (100-150 میلی لیتر) می گیرد و سپس آن را با گاز اوزون مخلوط می کند. درمان ها سریع، موثر و اقتصادی می باشند. اگر زخم یا بافت آسیب دیده  دارید یا احساس درد می کنید، به منظور تقویت قدرت ایمنی بدن و تحریک روند ترمیم، احتمالا پزشک خون غنی شده با اوزون را مستقیماً به ناحیه آسیب دیده تزریق کند. برای سلامت عمومی، پزشک ممکن است فقط خون تیمار شده را به عضله تزریق کند. پزشک دستورالعمل‌ های خاصی را در مورد فعالیت‌های پس از اوزون‌ تراپی و در صورت نیازدر دور نقاهت ارائه می دهد. برای اینکه بیشترین بهره را از اوزون تراپی ببرید، ممکن است به بیش از یک جلسه درمانی نیاز داشته باشید. بسته به بیماری تحت درمان، تعداد جلسات درمانی از نظر کمیت و مدت زمان متفاوت خواهد بود. درمان های انجام شده عوارض جانبی ندارند. پزشک در جلسه مشاوره اولیه نیازهای درمانی شما را مشخص می کند.

بهبودی از درمان اوزون تراپی دردهای کف لگن

پس از درمان و ترخیص از بیمارستان، گزارش‌ها حاکی از آن است که شرکت‌ کنندگان در این آزمایشات عموماً عوارض پایداری را نداشته اند. به شرکت کنندگان اجازه داده شد تا پس از یک هفته فعالیت‌ هایی مانند بازگشت به محل کار یا فیزیوتراپی را دوباره انجام دهند.

به طور کامل مدت زمان تاثیر اوزون تراپی بر روی  ستون فقرات مشخص نیست. در حقیقت، باید به این نکته توجه کرد که کمردرد به دلیل مسائلی مانند تغییر وزن و فعالیت بدن می‌تواند به مرور زمان برطرف شود. به همین دلیل کارشناسان در مورد این که نتایج مثبت گزارش شده در نتیجه درمان است یا به دلیل بهبود خود به خودی کمردرد می باشد، مطمئن نیستند.

خطرات و عوارض جانبی اوزون تراپی برای دردهای کف لگن

مانند تمام درمان های داخل وریدی، احتمال کبودی، درد یا التهاب در محل تزریق وجود دارد. برخی از بیماران نیز ممکن است در طول درمان دچار سرگیجه شوند. پس از درمان، ممکن است خستگی، دردهای عضلانی یا علائم خفیفی شبیه آنفولانزا ایجاد گردد.

پرسش و پاسخ

آیا اوزون تراپی به دردهای کف لگن کمک می کند؟

درمان اکسیژن – اوزون در تسکین کمردرد حاد و مزمن، درد کف لگن و سیاتیک بسیار موثر است. این درمان را می توان به عنوان اولین گزینه به جای استروئیدهای اپیدورال تجویز کرد.

آیا اوزون تراپی، درمانی ضد التهابی است؟

اوزون تراپی به طور موثر التهاب را در درد کف لگن، حداقل تا حدی، از طریق وساطت در کاهش سیتوکاین های پیش التهابی کم می کند.

چه کسانی نباید اوزون تراپی را انجام دهند؟

مبتلایان به HIV یا سایر بیماری های عفونی، بیماری های قلبی، سرطان ها، بیماری های پوستی یا بسیاری از بیماری های دیگر نباید این درمان را انجام دهند.

چند دوره اوزون تراپی ممکن است داشته باشید؟

هیچ محدودیتی وجود ندارد، اما اگر به بیش از 3 دوره در سال نیاز داشتید، ممکن است مجبور شوید مناسب بودن این درمان را دوباره بررسی کنید.

مقدار موفقیت اوزون تراپی برای دردهای کف لگن چقدر است؟

حدود 80 درصد از بیماران حداقل 50 درصد بهبود علائم را دارند.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما