درمان خانگی دیسک گردن چیست؟

یکی از مهم ترین مواردی که موجب درد در گردن می شود، دیسک گردن می باشد. روزانه با توجه به زندگی شهری و افزایش استفاده از موبایل و کامپیوتر، دچار افزایش شیوع دیسک گردن و کاهش سن شیوع آن می باشیم.
صفحاتی که بین مهره ها قرار گرفته را دیسک می گوییم که می تواند در اثر ضربه تصادف، ورزش اشتباه و یا پائین افتادن طولانی سر (به طور مثال هنگامی که از موبایل با سر خم برای طولانی مدت استفاده می شود یا مطالعه می کنیم) باشد. این کار می تواند فشار بر روی لایه های خارجی غضروف را افزایش داده و سبب پاره شدن لایه بیرونی و نابودی دیسک گردد. این شرایط به دیسک گردن معروف است.

به خاطر داشته باشید، زمانی‌که دیسک گردن ایجاد می شود و زمانی‌که برخورد دیسک به عصب هایی که در کنار آن قرار دارد اتفاق می افتد، بیمار دچار دردهای شدید می شود که معمولاً ابتدا در ناحیه گردن، خم کردن ناحیه پشت کتف و در صورت تشدید درد، به سمت دست ها انتشار پیدا می کند. توجه کنید که دیسک گردن یکی از سخت ترین بیماری های ستون فقرات می باشد و با توجه به نزدیکی نخاع در ناحیه گردن به دیسک ها تا جایی‌که می توانید سعی کنید آن را دقیق صحیح و سریع درمان کنید.

روش های بسیاری برای درمان درد فتق دیسک گردن وجود دارد. اکثراً روش هایی را ترجیح می دهند که آسان بوده و در خانه انجام می شوند. باید بدانید هر زمان که بخواهید بیرون زدگی دیسک گردن و درد آن را درمان کنید، باید به یک پزشک مجرب و ماهر که در مورد درمان ها و کنترل عوارض آنها می داند مراجعه کنید. این کار خطرات، عوارض جانبی و دوره بهبودی پس از درمان را کاهش می دهد.

درمان خانگی برای درمان فتق دیسک گردن

می توانید از روش های زیادی برای درمان خانگی فتق دیسک گردن استفاده کنید. برخی از آنها به صورت زیر می باشند.

استراحت

اگر همانند اکثریت مردم هستید، پس زندگی پر مشغله و پرتکاپویی دارید. اما اگر مبتلا به بیماری دیسک گردن هستید و گردن درد افزایش یافته است، باید فعالیت های سخت را موقتا کم کنید. مادامی که استراحت می کنید، حالت راحتی داشته باشید، به طوری که باعث بروز کمترین درد در گردن شود. برای کمک به قرار گرفتن گردن در حالت خنثی، می توانید حوله رول شده یا بالشی را زیر گردن خود قرار دهید. با این حال، استراحت کردن به معنی ماندن در تخت و خوب شدن نمی باشد. بی حرکت بودن به مدت بیش از یک یا دو روز در واقع می تواند مضر باشد، زیرا می تواند عضلاتی که گردن را حمایت می کنند را تغییر داده و در حقیقت دردگردن را در طولانی مدت افزایش دهد. زمانی که گردن در حال درمان است، سطح فعالیت ها را تا اندازه ای که بتوانید به راحتی آنها را انجام بدهید، تنظیم کنید. همانطور که بهبود می یابید، سطح فعالیت ها را به تدریج و تا حد نرمال افزایش دهید.

استفاده از گرما / سرما

 اغلب در مواجهه با سرما / گرما دچار سردرگمی می شوند: کدام را باید استفاده کنند؟ به طور کلی، برای کاهش ورم توصیه می شود که در 24 تا 48 ساعت اول از یخ استفاده شود، سپس برای شل شدن عضلات و کم شدن سفتی آنها از گرما استفاده گردد.

در شروع درد گردن و ایجاد علائم التهاب و خصوصاً خشکی صبحگاهی، استفاده از ماساژ یخ بر ناحیه گردن توصیه می شود. مدت زمان مناسب ماساژ یخ در اولین قدم، حداقل از ده دقیقه تا یک ربع بر روی ناحیه گردن است. با این کار، میزان التهاب در این ناحیه کاهش می یابد. همچنین اولین کاری که مردم در این لحظه برای درمان دیسک گردن خود به نظرشان می آید، گذاشتن حوله گرم بر روی کتف و گردن می باشد. با این کار، هرچند یک آرامش موقتی را تجربه می کنند اما با توجه به افزایش میزان التهاب و شعله ور شدن التهاب در این ناحیه، مشکل را دو چندان می کنند.

در بیماری دیسک گردن، در واقع نه گرما و نه سرما به اندازه کافی به عمق نفوذ نمی کنند تا التهاب را رفع کنند. بنابراین از هر کدام که حال شما را بهتر می کند استفاده کنید. صرف نظر از انتخاب شما، فقط برای 20 دقیقه در هر دفعه گرما یا سرما را نگه دارید، سپس به مدت حداقل 40 دقیقه گردن را آزاد بگذارید. یخ یا پک گرمایشی را در حوله بپیچید، هرگز به صورت مستقیم آن را روی پوست قرار ندهید، زیرا ممکن است دچار سوختگی بدی شوید.

حالت بدنی مناسب

حالت بدنی نامناسب علت اصلی فتق دیسک گردن و گردن درد است. در مورد حالت بدنی خود در هر زمان که می نشینید، می ایستید یا چیزی را بلند می کنید دقت کنید. همیشه سعی کنید سر و گردن را صاف نگه دارید و حتماً از کمر نیز حمایت کنید. وقتی پشت میز می نشینید، مثلاً رایانه باید در سطح چشم و صندلی باید درست پشت کمر قرار گیرد. (به عبارت دیگر، به صفحه یارانه نچسبید). موس کامپیوتر باید به قدری پایین باشد که مداوم نیاز به کشیدن خود برای رسیدن به آن نداشته باشید. وقتی چیزی را بلند می کنید، به سمت جلو خم نشوید. در عوض، زانوها را خم کرده و کمر را صاف نگه دارید تا از درد پایین کمر نیز پیشگیری کنید.

استفاده از ارتوزها

می توان از گردنبندهای مناسب در درمان خانگی دیسک گردن استفاده کرد. برای کارهای راحت زندگی، مانند تمیزکاری، پخت و پز و نشستن پشت میز، استفاده از گردنبندهای ابری نرم برای هفته اول به صورت مداوم کفایت می کند. اما برای رانندگی یا انجام کارهای فیزیکی سنگین تر، توصیه ما استفاده از گردنبندهای سخت می باشد. گردن بندهایی که به صورت سفت گردن را گرفته و مانع تکان خوردن آن در تکانه ها و حرکات فیزیکی می شود.

استفاده از روغن های گیاهی

 استفاده از روغن های گرم نیز می تواند در درمان دیسک گردن مؤثر باشد. یکی از بهترین روغن هایی که شما می توانید استفاده کنید، ترکیب روغن سیاه دانه و روغن زیتون است که باید به آرامی در مسیر عضلات گرفته شده بر روی گردن در شرایطی که روی زمین دراز کشیده اید، استفاده گردد. ماساژ را باید فرد دیگری برای شما اعمال کند.

استفاده از پمادها

 استفاده از پمادهای حاوی مانتول یا آرنیکا و پمادهای حاوی سالیسیلات می توانند در کاهش درد شما کمک کننده باشد. ‌توصیه می شود این نوع پمادها به گونه ای استفاده شود که میزانی از آن به بدن جذب شود مثلاً حداقل به مدت ده دقیقه بر روی گردن ماساژ داده شود.

داروها

دو نوع دارو برای درمان دیسک گردن توصیه می شود که فرد می تواند بدون نسخه از داروخانه ها تهیه کند. یکی از آنها، داروهای ضدالتهاب مانند ناپروکسن، ادویل و دیکلوفناک می باشد که با دوز دقیق ضدالتهاب باید استفاده شود. ناپروکسن دارای دوز التهابی یک گرم در روز می باشد. بنابراین برای افراد بالای سیزده سال باید یک قرص ناپروکسن پانصد میلی گرم در صبح و یک قرص ناپروکسن ۵۰۰ میلی گرم در شب جهت کاهش التهاب دیسک گردن استفاده شود.

در بین داروهای شل کننده عضلانی که می توانید از داروخانه تهیه کنید، باکلوفن و تیزانیدین داروهای مناسبی می باشند. دوز داروی باکلوفن ده میلی‌گرم در شب و قرص تیزاتیدین چهار میلی گرم می باشد. باید توجه داشته باشید که این داروها ممکن است خواب آوری زیادی داشته باشند. توصیه می کنیم از دوزهای کمتر شروع کنید و کم کم دوز آن را بالا ببرید.

قرص متاکاربامول معمولاً تأثیر زیادی در کاهش اسپاسم ندارد، اما آمپول آن در کاهش اسپاسم می تواند مؤثر باشد.

ورزش های گردن برای تسکین درد

ورزش هایی مانند چرخش گردن به سمت چپ و راست و یا بالا انداختن شانه و ورزش هایی که موجب چرخش شانه به سمت خارج می شود و ورزش هایی که موجب آوردن کتف و نزدیک کردن کتف هم می باشد می تواند به صورت بی خطر برای کمک به درمان خانگی دیسک گردن برای شما انجام شود.

پزشکان این ورزش ها را برای تسکین گردن درد ناشی از فتق دیسک گردن توصیه می کنند.

کشش گردن

1.به پشت روی تخت بخوابید. انتهای گردن را در یک خط با لبه میز قرار دهید.

2.به آرامی سر را به سمت پشت پایین بیاورید. بگذارید آویزان بماند. اگر این کار درد را بدتر کرد یا درد به دست ها منتقل شد، ادامه ندهید.

3.این حالت را به مدت 1 دقیقه نگه دارید و سپس یک دقیقه استراحت کنید، 5 تا 15 بار این حرکت را تکرار کنید.

کشش گردن با بلند کردن سر

1.روی تخت به شکم بخوابید و دست ها را در کنار خود قرار دهید و سر را آویزان بگذارید.

2.به آرامی سر را بالا بیاورید، گردن را برخلاف نیروی جاذبه کشش دهید.

3.این حالت را به مدت 5 تا 10 ثانیه نگه دارید. 15 تا 20 بار این حرکت را تکرار کنید.

انقباض گردن (خم کردن چانه روی گردن)

1.روی تخت به پشت دراز بکشید، سر روی تخت باشد و دست ها در کنار بدن قرار گیرد.

2.چانه را به سمت قفسه سینه بیاورید، با این حرکت غبغب بسازید.

3.این حالت را به مدت 5 تا 10 ثانیه نگه دارید و 15 تا 20 بار تکرار کنید.

انقباض شانه

1.در مقابل یک دیوار بنشینید یا بایستید. دست ها را کنار بدن قرار دهید.

2.آرنج را تا 90 درجه خم کنید.

3.شانه ها را پایین و بالا بیاورید و پشت بازوها را به دیوار فشار دهید. تیغه شانه ها را به هم نزدیک کنید.

ورزش ثابت ایزومتریک

1.صاف بنشینید و شانه ها را شل کنید. دست خود را روی پیشانی قرار دهید.

2. بدون تکان دادن سر، آن را به دست خود فشار دهید.

3.این حالت را به مدت 5 تا 15 ثانیه نگه دارید و 15 بار تکرار کنید.

حرکات کششی گردن برای تسکین درد

حرکات کششی ممکن است به رفع درد دیسک بیرون زده یا فتق شده کمک کند. فقط به یاد داشته باشید که حرکت کششی نباید درد را افزایش دهد. اگر درد افزایش یافت، سریعاً حرکت را متوقف کنید.

مثلاً اگر حرکت کششی باعث انتشار درد به شانه و بازوها شد، آن را انجام ندهید. هدف حرکات کششی تسکین درد است نه افزایش آن.

خم کردن گردن به طرفین

1.صاف بنشینید و شانه ها را شل کنید.

2.به آرامی سر را به یک سمت کج کنید، انگار می خواهید گوش خود را با شانه لمس کنید.

3. این حالت را به مدت 30 ثانیه نگه دارید سپس استراحت کنید. این حرکت را 3 تا 5 بار در روز تکرار کنید.

حرکت کششی گردن

1.صاف بنشینید و شانه ها را شل کنید.

2.صندلی که روی آن نشستید را با دست چپ بگیرید و بگذارید تیغه شانه به پایین حرکت کند.

3.به آرامی گوش راست را به سمت شانه راست ببرید و کم کم به پشت حرکت دهید.

4.این حالت را تا 30 ثانیه نگه دارید، استراحت کنید. این حرکت را 3 تا 5 بار در روز انجام دهید.

چرخش گردن

1. صاف بنشینید و شانه ها را شل کنید.

2.به آرامی سر را به یک طرف بچرخانید. گردن را به سمت عقب نچرخانید و از پیچ دادن گردن اجتناب کنید.

3.به آرامی سر را به سمت دیگر بچرخانید.

4.هر حالت را به مدت 30 ثانیه نگه دارید و 3 تا 5 بار در روز تکرار کنید.

ورزش هایی که باید از آنها اجتناب کرد

پزشکان توصیه می کنند که از ورزش های شدید در زمان ترمیم فتق دیسک اجتناب کنید.

هرگاه درد شما با استفاده از روش های گفته شده کاهش پیدا کرد، کم کم می توانید از ورزش های ساده جهت کاهش درد خود بهره بگیرید. ورزش هایی مانند دویدن، وزنه بلند کردن یا هر چیزی که شامل حرکات تند باشد، می تواند به شدت درد شما را افزایش داده و بهبودی را به تعویق بیندازد. حتی ممکن است باعث بروز مشکلاتی در تمام عمر گردد.

باز هم امکان شرکت در بسیاری از فعالیت های معمول خود را دارید. باید فعالیت های سخت را تغییر دهید و گردن را در حالتی بدون درد قرار دهید.

ورزش آرام برای روند درمان مفید است. زیرا باعث ایجاد موارد زیر می شود:

  • افزایش جریان خون در ستون فقرات
  • کاهش فشار
  • حفظ استحکام

انقباض گردن

یک وسیله پزشکی به سر بسته می شود که برای بالا بردن و کش دادن به ستون فقرات گردنی استفاده می گردد. هدف از این کار کاهش فشار روی دیسک ها و ریشه اعصاب است. در طی کشش / انبساط برخی حس رفع درد را دارند ولی همه اینگونه نیستند. اگر کشش باعث رفع درد شد، برخی بیماران ممکن است دستگاه های خانگی را برای انجام درمان در خانه انتخاب کنند.

ماساژ درمانی

ماساژ آرام با شل کردن عضلات، افزایش جریان خون و تقویت شل کنندگی بافت ها، ممکن است به تسکین درد کمک کنند. اگر ماساژ درد را بدتر کرد، سریعاً آن را متوقف کنید.

تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست(PENS)

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست یعنی با استفاده از سوزن های کوچکی که در پوست نفوذ می کنند، تحریک الکتریکی ایجاد می گردد. همانند TENS، سیم های کوچکی به تحریک کننده الکتریکی وصل می گردد. تفاوت اصلی این است که سوزن ها جریان را نزدیک به اعصاب و عضلات زیر پوست می رسانند و باعث می شوند اعصاب نسبت به درد کمتر حساس شود. PENS درمانی، احتمالاً توسط پزشک یا فیزیوتراپ انجام شود، اما می تواند در خانه نیز انجام گیرد.

هرچند برخی بلافاصله بهبود فتق دیسک گردنی را حس می کنند، اما چند جلسه درمانی نیاز می باشد. جلسه درمانی معمولاً حدود نیم ساعت طول می کشد. رفع اسپاسم عضله با PENS ممکن است امکان تحرک بیشتر را دهد که منجر به عملکرد فیزیکی بهتر می گردد.

تغییرات قابل توجهی در طول مدت درمان با PENS برای رفع درد مشاهده می گردد. این درمان اثر طولانی مدتی را برای اکثر بیماران دارد، اما بقیه بیماران نیاز به تکرار درمان نیز دارند.

طب سوزنی

طب سوزنی به طور عمده به عنوان گزینه درمانی غیرمرسوم برای گردن درد ناشی از فتق دیسک گردن شناخته می شود. هرچند طب سوزنی اولین درمان در نظر گرفته شده برای گردن درد نیست، اما تعداد بیماران، همچنین پزشکان و متخصصان دیگری که به منظور کاهش درد گردن شروع به استفاده از این درمان کرده اند افزایش یافته است. اعتقاد بر این است که طب سوزنی به روش های زیر عمل می کند:

رها سازی پپتیدهای اپوئیدی

اپوئید ماده ای است که به طور معمول در مغز ایجاد می گردد و اثر تسکین دهنده درد را دارد. رهاسازی این اپوئیدها نقش مهمی در کاهش درد دارند. شواهد قابل توجهی برای حمایت از اینکه طب سوزنی سیستم عصب مرکزی را تحریک می کند تا این مواد شیمیایی را رها کنند وجود دارد.

تغییر در ترشح انتقال دهنده ها و هورمون های عصبی

گفته می شود که طب سوزنی هیپوتالاموس و غده هیپوفیز را فعال می کند. بنابراین ترشح این مواد تغییر داده می شود. این مواد شیمیایی خاص نقش مهمی در حس درد و همچنین فعالیت اندام ها دارند. شواهد ثابت کرده اند که طب سوزنی این ترشحات را به صورتی تغییر می دهد که درد کاهش یابد. اسناد نشان می دهند که طب سوزنی تأثیر مثبتی روی عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد.

تحریک نقاط الکترومغناطیسی روی بدن

2000 نقطه از بدن وجود دارد که طب سنتی روی آنها تمرکز می کند و به نظر می رسد که هدایت کننده های مهم سیگنال های الکترومغناطیسی هستند. اعتقاد بر این است که تحریک این نواحی جریان اندورفین که مسکن طبیعی بدن است را آغاز می کند.

سؤالات پر تکرار

چگونه فتق دیسک گردن را به طور طبیعی درمان کنید؟

درمان های مرسوم بدون جراحی در اولین قدم برای بهبود استفاده می شوند و ممکن است شامل استراحت، ماساژ، فیزیوتراپی، ورزش های خانگی، آب درمانی، کایروپرکتی و کنترل درد شوند. بیش از 95% مردم دست درد ناشی از بیرون زدگی دیسک گردن را دارند که در عرض 6 هفته بهبود یافته و به زندگی عادی خود باز می گردند.

آیا فتق دیسک گردن می تواند به خودی خود خوب شود؟

خبر خوب این است که در بیش از 90%، درد فتق دیسک در عرض شش ماه خود به خود خوب می شود. در ابتدا، پزشک احتمالاً پیشنهاد استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه و کاهش فعالیت هایی که باعث درد یا آزردگی می شوند را می دهد.

چه ویتامین هایی به رفع فتق دیسک کمک می کنند؟

ویتامین هایی که برای رفع فتق دیسک مرتباً پیشنهاد می شوند عبارتند از:

  • ویتامین C: سیستم ایمنی را تقویت کرده و مانند داروی ضدالتهابی عمل می کند.
  • ویتامین D: جذب کلسیم را بهبود می بخشد.
  • ویتامین E: سیستم ایمنی را تقویت کرده و درد عضلانی را کاهش می دهد.
  • ویتامین K: به پیوند بین کلسیم و دیسک ها کمک می کند.

چگونه می توانم درد گردن را در خانه کم کنم؟

1.در روزهای ابتدایی از یخ استفاده کنید.

2.مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.

3.چند روز ورزش، فعالیت هایی که علائم را تشدید کند و بلند کردن اجسام سنگین را انجام ندهید.

4.هر روز ورزش گردن انجام دهید.

5.حالت مناسب بدنی را تمرین کنید.

چه اتفاقی می افتد اگر فتق دیسک گردنی درمان نشود؟

وقتی دیسک بیرون زده فشار زیادی روی عصب بیاورد، می تواند با متوقف کردن پالس های عصبی، منجر به آسیب زیادی گردد. اعصاب فشرده شده می تواند منجر به بیماری مهمی مانند از دست رفتن حس در اندام های تحتانی یا حتی از دست دادن کنترل روده شود.

آیا متخصص کایروپرکتی می تواند فتق دیسک گردن را درمان کند؟

خوشبختانه، کایروپرکتی می تواند به درمان علائم پارگی و فتق دیسک کمک کند.

آیا گرما برای دیسک بیرون زده گردن خوب است؟

در کل، در 24 تا 48 ساعت اول بعد از صدمه به منظور کاهش ورم، استفاده از یخ توصیه می شود، سپس با گرما عضلات را شل کرده و سفتی آنها را بهبود می بخشند.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما