درمان استیوپاتی و دستی دیسک کمر

استفاده از روش‌های استئوپاتی و درمان فعال جهت درمان دیسک کمر

خبر بسیار خوب این است که عمده دیسک های کمر بدون جراحی بهبود پیدا می‌کنند. انجام درمانهای فعال توانبخشی و استفاده از درمانهای دستی یا درمان های جایگزین می مانند طب سوزنی و فیزیوتراپی و ازن تراپی یا استفاده از لیزر و تخت دکامپرشن می‌تواند در درمان دیسک کمر  تا ۹۰ درصد موثر باشد.

آناتومی دیسک کمر

همانگونه که می دانیم دیسک بین‌مهره‌ای در واقع غضروفی است که خاصیت ارتجاعی و انعطاف بین مهره ها قرار گرفته است.

دیسک کمر یک بافت بسیار قوی  می باشد و یک خاصیت اسفنجی دارد و حالت بالشتکی برای ستون فقرات ایجاد می‌کند .قسمت بیرونی آن یک لایه کلاژنی و یک لایه سفت قرار گرفته که از هسته مرکزی محافظت می کند. در هنگام تولد قسمت مرکزی ۸۰ درصد آن را آب تشکیل می دهد اما با افزایش سن این میزان آب کم می شودو زمینه برای بیماری های دیسک کمر و دیسک گردن ایجاد می شود.
زمانی که دیسک کمر سالم میباشد یعنی پر آب است و مانند یک تایر دوچرخه پرباد می‌باشد که کاملاً خاصیت الاستیک و خاصیت بالا و پایین شدن راحت دارد.

چه کنیم دیسک کمر نگیریم

بسیاری بر این عقیده اند که برای محافظت از دیسک باید حرکت مناسب داشت باید در حالت مناسب قرار گرفت،نشست ، ایستاد و خوابید.

پوستر مناسب بسیار مهم ا البته باید ست و میزان کافی آب بنوشید .بنابر این در عقیده است که در علم استیوپاتی نوشیدن مقدار زیاد آب برای جلوگیری از دیسک کمر بسیار مهم می باشد . دلیل اینکه حرکت و پوست چرب بسیار مهم می باشد این است که دیسک ها کمک می کنند برای حمایت از فشار اگر آنها حرکت نکنند یک فشار ثابت روی آنها باشد ، قسمت هسته مرکزی دیسک کمر در طول زمان به لایه خارجی فشار آورده و این لایه را پاره می کند.

دیسک ها آب را از اطراف خارج جذب کرده در شرایطی که تحت فشار باشند نتوانند آب جذب کنند و بدون جذب آب ممکن است خاصیت ملیت و انعطاف خود را از دست بدهند تعریف شوند .
مادر در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام در مورد دیسک کمر به بیماران توضیحات زیادی می دهیم.
نشستن طولانی و حالت بی حالی و شل بودن موجب می‌شود که دیسک های ما از حالت طبیعی خارج شوند. به این دلیل که زمانی که ما می‌نشینیم و حالت لمیده داریم و ستون فقرات حالت انحنا پیدا می کند فشار بسیار زیادی بر روی دیسک ها می آید نشستن و حالت بد نشستن موجب می شود که فشار از سمت جلوی دیسک ها به سمت پشت دیسک کمر منتقل شده و همان جاست که دیسک ضعیف‌تر است و می‌تواند به راحتی پاره شود.

فشار بر دیسک کمر به تدریج می‌افتد اما فرد در یک لحظه آن را حس میکند بر روی دیسک کمر به جز حالت بد نشستن و طولانی نشستن ممکن است در حالتی که فشار بر روی کل بدن می باشد هم ایجاد شود زمانی که عضلات اطراف ستون فقرات ما ضعیف باشد.
از نظر ما نوشیدن فراوان آب به دلیل آنکه عمده در قسمت دیسک از کلاژن یعنی ماده آبی تشکیل شده بسیار مهم است و مرطوب نگه داشتن دیسک بسیار مهم می باشد نوشیدن حداقل ۲ لیتر آب در روز و مرطوب نگه داشتن پوست کمک می کند دیسک آب بهتری جذب کند.
زمانی که دیواره دیسک کمر پاره شد و ماده داخلی به سمت بیرون آمد اگر واکنش التهابی شدید ایجاد کند فرد در همان لحظه درد دیسک کمر را تجربه خواهد کرد ولی در غیر این صورت ممکن است مدت ها بعد از درد دیسک کمر را حس کند.
ما با تست نوار عصب و عضله می توانیم فشاری که دیسک کمر بر روی عصب می آورید چه کنیم ثبت و عضله در واقع نوار عصب و عضله می‌باشد که از طریق پاها انجام شده و فشار بر روی دیسک های کمر در قسمت های شایع بیرون زدگی را چک میکند .همانگونه که می دانیم حالت شایع این حالت فشار دیسک کمر بر روی عصب ها را سیاتیک می نامیم.

التهاب اطراف دیسک کمر

التهاب اولیه که ناشی از فرایند بیرون زدگی دیسک می باشد کلاً چیز بدی نیست به دلیل اینکه برای این فرایند طبیعی ترمیم شروعش با التهاب است اما اگر بخواهد درد باقی بماند خود التهاب و دردسیکل معیوب  میشود.  بنابراین ما باید بعد از چند روز حتماً التهاب اطراف دیسک را کم کنیم و سکل معیوب التهاب و درد را بشکنیم و به همین دلیل هم از دارو استفاده می‌کنیم هم از لیزر درمانی.
توجه کنید که دیسک کمر ممکن است به طور شایع تر بعد از اینکه ضعیف شد در اثر یک افتادن یا ضربه و یا یک چرخش اشتباه از کمر و یا خم شدن اشتباه از کمر یا حالت بد قرارگیری و بلند کردن اجسام دچار پارگی شود.

درمان اصلی دیسک کمر بر چه اصولی مستقر است

درمان اصلی دیسک کمر برداشته شدن فشار دیسک و کاهش التهاب بر روی عصب هایی است که در را های متفاوتی برای درمان و رسیدن به این هدف وجود دارد.
اما در دیدگاه جامع تر قطع کرد که حتی قسمت های پایین تر بیا بالاتر که موجب حرکت اشتباه کمر شود می تواند منجر به ایجاد دیسک شود مثلا اگر جابجایی کوچک در لگن وجود داشته باشد نمی‌تواند حرکت مثبت داشته باشد و بنابراین دیسک تشدید می شود.

فلسفه درمان های دستی دیسک کمر یا جا اندازی دیسک کمر چیست

هیچ گاه ما از اصطلاح عوام فریبانه و ساده انگارانه جااندازی دیسک کمر حمایت نمی کنیم .بلکه ما با باز گردادن حرکت به سگمان های بی حرکت ستون فقرات دیسک کمر و یا دیسک گردن گرفتار و عصب درگیر شده را آزاد می کنیم. دیسک کمر معمولاً در مهره L4 و L5 و همچنین L5و S1 ایجاد می شود.

ایجاد حرکت سگمان های نخاعی و سگمان های اطراف ستون فقرات بسیار مهم می باشد .اگر به دلیل درد و برای مدتی طولانی سگمان های پایین کمر حرکت نکنند ستون فقرات بسیار سفت شده و برداشته شدن فشار از روی دیسک کمر به نوعی ناممکن می شود بنابراین درمان زودهنگام دیسک کمر توصیه میشود.
درمانهای دستی در ناحیه ستون فقرات یا استفاده از روشهای استئوپاتی، مانوال تراپی و به نوعی کایروپراکتیک دیسک کمک می‌کند که قسمت های بی حرکت نخاعی حرکتش کرده و فشار و کم شده و حرکت به ستون فقرات بازگردد.

آِیا دیسک کمر با درد شدید را باید حتما جراحی کرد

توجه کنید که شدت درد به معنی جراحی نیست یعنی ممکن است کسی درد زیاد داشته باشد اما با درمان های غیر جراحی درمان بسیار مناسبی بگیرد کم نبودند بیمارانی که با ویلچر یا پتو در کلینیک حاضر شدند و روزهای آخر با پای خودشان رانندگی کرده و به منزل رفته اند.

اما در صورتیکه درد غیر قابل تحمل بعد از چند جلسه درمان های توانبخشی درست پاسخ ندهد و بیش از ۲ ماه باقی بماند یا بی اختیاری مدفوع یا بی اختیاری ادرار یا ضعف پیشرونده عصبی به وجود آید جراحی دیسک کمر باید صورت بگیرد

جهت رزرو نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما