درمان آرتروز گردن با طب سوزنی: مزایا، قیمت و مراقبت های بعد آن

آرتروز گردن، میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان درگیرکرده‌است. این حالت، مشکل متداولی است که باعث درد و التهاب مفاصل‌می‌شود. آرتروز گردن می‌تواند تأثیرات منفی زیادی در توانایی عملکرد عادی روزانه‌ی فرد داشته‌باشد. این وضعیت شامل دامنه‌ی وسیعی از علائم است که از ناراحتی خفیف تا درد طاقت‌فرسا را دربرمی‌گیرد.

طب سوزنی(آکوپانکچر) درمانی قدیمی است که ریشه در طب سنتی چینی(TCM) دارد. این کار شامل فروکردن سوزن‌های بسیار ظریف استنلس استیل (فولاد ضدزنگ) در نواحی خاصی از بدن است. قبل از درمان، فرد توسط پزشک معتبر معاینه‌می‌شود؛ سپس یک متخصص طب سوزنی، سوزن‌ها را باتوجه به مشکل خاص هر فرد، در نواحی خاصی از بدن فرومی‌کند. تحقیقات نشان‌داده که طب سوزنی می‌تواند آرتروز گردن را در برخی از افراد درمان‌کند. بااین‌حال، در برخی از افراد نیز ممکن‌است با خطرات و عوارض جانبی همراه‌باشد.

در این مقاله، با مزایا و روند طب سوزنی آرتروز گردن آشنا خواهیدشد. توجه‌داشته‌باشید که هروقت بخواهید آرتروز گردن را درمان‌کنید، باید به یک پزشک ماهر و مجرب مراجعه‌کنید که دلایل و درمان‌های مشکل شما را می‌داند. این امر باعث کاهش احتمال خطر و عوارض جانبی و همچنین کاهش طول دوره‌ی بهبودی خواهدشد.

تأثیر طب سوزنی برای آرتروز گردن

طب سوزنی درمانی مؤثر برای آرتروز گردن است. برخی تحقیقات نشان‌داده‌اند که طب سوزنی می‌تواند باعث بهبود عملکرد گردن و کاهش درد شود؛ اما ظاهراً این نتایج ماندگار نیستند. همچنین تحقیقاتی وجوددارد که نشان‌می‌دهد طب سوزنی می‌تواند میزان استرس را کاهش‌دهد که می‌تواند در برخی افراد نقش مهمی در کاهش گردن‌درد داشته‌باشد.

بسیاری از افرادی که برای آرتروز گردن تحت درمان با طب سوزنی قرارمی‌گیرند، گفته‌اند که کیفیت زندگی‌شان بهبودیافته‌است. مزایای اصلی این درمان عبارتند از:

 • درمان استرس، با تحریک تولید اندورفین و اکسی‌توسین
 • افزایش حس سلامتی با رهاسازی سروتونین
 • تسکین درد، چون طب سوزنی باعث تحریک بافت‌های عصبی برای مسدودکردن سیگنال‌های درد می‌شود.
 • تحریک اعصاب عضلات و بافت‌های دیگر بدن که منجربه تولید اندورفین (مسکن طبیعی) خواهدشد.
 • تغییر پردازش درد در مغز و نخاع
 • کاهش التهاب
 • کاهش خشکی عضلات و بهبود تحرک مفاصل به‌دلیل بهبود گردش خون که باعث کاهش تورم خواهدشد.
 • تسکین فعالیت عصبی سمپاتیک به‌منظور افزایش آرامش و کاهش تنش

طب سوزنی برای آرتروز گردن چه کار خواهدکرد؟

هدف اصلی روش‌های طب سوزنی، تسکین درد است و این امر دلیلی برای مؤثربودن این روش‌ها برای افرادی که از آرتروز گردن مزمن رنج‌می‌برند، است. طب سوزنی، علاوه‌بر بهبود عملکرد کلی گردن، باعث کاهش میزان استرس می‌شود که این امر در برخی موارد نقش مهمی دارد. طب سوزنی به ریشه‌ی مشکل (که در این مورد، درد است) توجه‌دارد و عوامل زمینه‌ای آرتروز را شناسایی‌می‌کند. گردن‌درد معمولاً نشانه‌ی مشکلی اساسی است و به همین دلیل، پزشک ستون فقرات را معاینه‌خواهدکرد تا هرگونه بیرون‌زدگی دیسک، آسیب، مفصل آسیب‌دیده و مشکلات دیگر را شناسایی‌کند.

اگرچه تعیین دلیل اصلی درد چالش‌برانگیزاست، اما متخصصین معتبر طب سوزنی، معاینات دقیقی انجام‌می‌دهند و ریشه‌ی مشکل شما را می‌یابند. شاید تعجب‌کنید که ببینید آرتروز گردنتان با فروکردن سوزن در ناحیه‌ی شکمی به‌جای ناحیه‌ی دردناک، درمان‌خواهدشد؛ دلیل مؤثربودن این روش این‌ است که باعث کاهش التهاب می‌شود و انرژی چی (qi) و ینگ (yang) را تقویت‌می‌کند.

برای نتیجه‌گیری بهتر، معمولاً طب سوزنی با تحریک الکتریکی یا روش‌های دیگری که در طب سنتی چینی ریشه‌دارند، مانند: ماکسی‌باسشن (فتیله‌گذاری)، کاپینگ (بادکش‌درمانی)، ماساژ گواشا و درمان‌های گیاهی، تلفیق‌می‌شود.

طب سوزنی بهینه برای آرتروز گردن

برنامه‌ی درمانی آرتروز گردن، شامل طب سوزنی سنتی است. 9 نقطه برای آرتروز گردن انتخاب‌می‌شود که انتخاب آن‌ها به توصیه و توافق متخصص طب سوزنی بستگی‌دارد. اسامی یا کدها و محل نقاط انجام‌دادن طب سوزنی، براساس استانداردهای سازمان بهداشت جهانی (WHO) عبارتند از: جیان‌ژونگ‌شو (Jianzhongshu ،S115، دوجانبه)، داژوای (Dazhui ،GV14)، ژونگ‌ژو (Zhongzhu، TE3، دوجانبه) و هواتوجیاجی (Huatuojiaji، نقطه‌ی اضافی، چهار نقطه‌ی دو جفتی، دوجانبه). نقاط هواتوجیاجی (Huatuojiaji) نقاطی برای طب سوزنی سنتی چینی است و در فهرست استاندارد سازمان بهداشت جهانی (WHO) وجودندارد. برای پیداکردن این چهار نقطه، متخصص طب سنتی باید سطح واکنش مثبت گردنی را با لمس‌کردن ناحیه‌ای در 12.5 میلی‌متری ستون فقرات گردنی فرد، بیابد. درصورت یافتن هرگونه نقطه‌ی حساس، سطح مهره‌ی گردنی مربوطه، به‌عنوان سطح واکنش مثبت گردنی درنظرگرفته‌خواهدشد. 4نقطه‌ی هواتوجیاجی Huatuojiaji در بالا (هواتوجیاجی Huatuojiaji بالایی) و پایین (هواتوجیاجی Huatuojiaji پایینی) به‌صورت دوجانبه در ناحیه‌ی سطح واکنش مثبت گردنی و 12.5میلی‌متر به‌شکل افقی، دورتر از مهره‌ی گردنی مربوطه، قراردارند. درصورتی که فقط یک سطح واکنش مثبت گردنی شناسایی‌شود، پزشک یک جفتنقطه‌ی هواتوجیاجی Huatuojiaji را درناحیه‌ی سطح واکنش مثبت گردنی و جفت دیگر را در مهره‌ی گردنی مجاور جفت اول انتخاب‌می‌کند.

سوزن‌های یکبارمصرف اسنلس استیل (0.3میلی‌متر در 40میلی‌متر)، در بافت عضلانی نقاط طب سوزنی (به عمق 20میلی‌متر) با استفاده از روش هدایت با لوله، فروبرده‌می‌شود؛ سوزن‌های فروبرده‌شده، با دست دستکاری می‌شود تا زمانی‌که فرد احساس بی‌حسی یا سایر حس‌های طب سوزنی (به‌نام دچی de qi) را تجربه‌کند و سپس سوزن‌ها به‌مدت 20دقیقه در جای خود خواهدماند.

به‌دنبال این طب سوزنی سنتی، بیماران با سوزن‌درمانی (نیدل تراپی) پوستی درمان‌خواهندشد. دو نقطه جایگزین وجوددارد که عبارتند از:

1) هواتوجیاجی Huatuojiaji بالایی (دوجانبه) و داژوای (Dazhu GV14)

2) هواتوجیاجی “Huatuojiaji” پایینی (دوجانبه) و جیان‌ژونگ‌شو Jianzhongshu (S115، دوجانبه). سوزن‌های پوستی یکبارمصرف استنلس استیل (0.22میلی‌متر در 5میلی‌متر)، داخل پوست و بافت پوستی با زاویه‌ی 15 درجه نسبت به سطح، فروبرده‌می‌شود. جهت فروبردن سوزن در داژوای (Dazhui GV14)، به موازات ستون فقرات است و در هواتوجیاجی و جیان‌ژونگ‌شو (Jianzhongshu S115)، عمود بر ستون فقرات است. سوزن‌ها با چسب فیکس‌می‌شود و ته آنها بیرون از پوست قرارمی‌گیرد و تا جلسه‌ی بعدی درمان در جای خود خواهدماند.

عوارض جانبی طب سوزنی برای آرتروز گردن

طرفداران این روش، عقیده‌دارند که طب سوزنی درمانی ملایم است و در اکثر افراد، درصورت انجام‌شدن توسط متخصص معتبر، درد کمی دارد و یا بدون درد خواهدبود. بااین‌حال، در موارد نادری، برخی افراد ممکن‌است عوارض جانبی خفیف و کوتاه‌مدتی را تجربه‌کنند که عبارتند از:

 • خونریزی، کبودی و درد در محل سوزن‌ها
 • سرگیجه
 • تهوع
 • سرگیجه یا بیهوشی
 • بدترشدن علائم موجود

درصورت تغییر یا تشدید علائم بعد از طب سوزنی، متخصص طب سوزنی اعتقاد دارد که این کار باعث بازشدن انسدادهای جریان چی (qi) که قبلاً آشکارنبوده، شده‌است. در چنین مواردی، فرد نیازمند درمان‌های بعدی خواهد بود تا علائم جدید را درمان‌کند.

خطرات طب سوزنی برای آرتروز گردن

تنها متخصصین ماهر باید طب سوزنی را انجام‌دهند.

اگر کسی طب سوزنی را اشتباه انجام‌دهد، خطراتی خواهدداشت، ازجمله:

 • عفونت در اثر استفاده از سوزن غیراستریل
 • سوراخ‌شدن اعضای بدن
 • مشکلات ریه
 • آسیب به سیستم عصبی مرکزی

اما تنها تعداد کمی از افراد این عوارض را گزارش‌داده‌اند و عمدتاً طب سوزنی درمانی ایمن است.

هزینه‌ طب سوزنی برای آرتروز گردن

هزینه‌ طب سوزنی برای آرتروز گردن، به هزینه‌ی پزشک، هزینه‌ی بیمار، تعداد جلسات طب سوزنی، موقعیت جغرافیایی و میزان درد بستگی‌دارد. باید بدانید که جلسه‌ی اول که شامل معاینه است، ممکن‌است گران‌تر از بقیه‌ی جلسات بعدی باشد. تحت‌پوشش‌بیمه قرارداشتن یا نداشتن هزینه‌های طب سوزنی، به شرکت بیمه‌ی شما و مشکلی که برای آن طب سوزنی انجام‌داده‌اید، بستگی‌دارد.

خلاصه

اگرچه طب سوزنی نمی‌تواند آرتروز گردن را درمان‌کند ولی می‌تواند در کنار درمان‌های دارویی، برای کنترل درد و سایر علائم آرتروز گردن استفاده‌شود. برای مشخص‌شدن نحوه‌ عملکرد درمانی طب سوزنی و تأثیر کلی این درمان، تحقیقات بیشتری لازم‌است. چون خطرات طب سوزنی جزئی هستند، طب سوزنی می‌تواند برای بسیاری از افراد یک درمان جایگزین باشد.

سؤالات متداول

برای آرتروز گردن چند جلسه طب سوزنی لازم‌است؟

تعداد جلسات، به مشکل و شدت آن بستگی‌دارد. معمولاً 6 الی 8 جلسه درمان لازم‌است.

آیا طب سوزنی برای آرتروز گردن مفیداست؟

اگرچه بیماران گفته‌اند که طب سوزنی برایشان مؤثربوده‌است، اکثر تحقیقات هم نشان‌داده‌اند که طب سوزنی باعث تسکین درد و خشکی ناشی از آرتروز گردن می‌شود.

سوزن‌های طب سوزنی برای آرتروز گردن در کجا قرارخواهدگرفت؟

جیان جینگ Jian Jing در عضلات شانه، در وسط فاصله‌ی گردن تا محل شروع بازوها، قراردارد. این نقطه، در تحقیقات طب سوزنی دارای نتیجه‌ مثبت برای سردرد و گرفتگی عضلات، استفاده‌شده‌است. همچنین جیان جینگ Jian Jing می‌تواند درد و تورم ناشی از خشکی گردن را نیز درمان‌کند.

چرا بعد از طب سوزنی گردنم دردمی‌کند؟

بعد از طب سوزنی، با بیدارشدن حس بدن فرد، ممکن‌است گرفتگی خفیف بالای کمر و گردن بروز یابد. خبر خوب درباره‌ این عارضه‌ جانبی این است که این مورد، نشانه‌ی وقوع اتفاقاتی است. در طب سوزنی، این مورد نشانه‌ی این است که هدف اولیه حاصل‌شده‌است.

ماندگاری نتایج طب سوزنی برای آرتروز گردن چقدر است؟

طب سوزنی درست، می‌تواند درد مزمن را در گردن و شانه‌ها و سردرد مربوط به آنها را کاهش‌دهد. ماندگاری این اثر 3سال خواهدبود.

آیا بعد از طب سوزنی می‌توان دوش‌گرفت؟

12-24 ساعت بعد از طب سوزنی، ماساژ، کاپینگ (بادکش‌کردن) و انواع دیگر کارهای بدنی، نباید به حمام یا استخر بروید. این کار باعث عدم ایجاد اختلال در این درمان خواهدشد.

بعد از طب سوزنی برای آرتروز گردن از چه کارهایی باید اجتناب‌کرد؟

 • فعالیت زیاد نداشته‌باشید؛ به‌عبارتی توصیه‌ی متخصصین این است که بعد از طب سوزنی استراحت‌کنید.
 • قهوه و الکل مصرف‌نکنید.
 • از یخ و سرما دوری‌کنید.
 • از خوردن غذاهای فست‌فودی و تنقلات خودداری‌کنید.
 • کارهای پراسترس انجام‌ندهید.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما