درد مچ پا

درد مچ پا

علت درد مچ پا
علت درد مچ پا هنگام راه رفتن با علت درد مچ پا هنگام خواب متفاوت است .به دلیل آنکه مچ پا یک ساختار استخوانی و به همراه بافت نرم می باشد و  شامل اجزای بسیار زیادی است صدمه هر کدام می تواند موجب درد مچ پا شود.  استخوانهای مچ پا شامل دو استخوان انتهایی صاف ساق پا به نام تیبیا و فیبولا  و یک استخوان به نام تالوس در مچ پا می‌باشد ، که از اختلاف حرکت و مشکل در این مفصل می تواند به راحتی کل مچ پا را در بر بگیرد و جهات حرکت پا را محدود کند. از یک طرف دیگر التهاب در کیسه های اطراف مچ به نام بورس و یا تاندون های اطراف مچ پا هم در همان محدوده ی کوچک مچ پا میتواند موجب ایجاد درد شود.

                   C بورسیت مچ پا و درمان ان
شکستگی های ریز در مچ پا  و از همه شایع تر پیچ خوردگی مچ پا میتواند موجب یک درد مزمن طولانی مدت در مچ پا شود که بیمار اصلاً نتواند آن را به درد مچ پا ناشی از پیچ خوردگی نسبت دهد. بعضی از این بیماران اصلا پیچ خوردگی مچ پا را به یاد نمی اورند. 

                          پیچ خوردگی مچ پا و درمان ان
از علل دیگر درد مچ پا درگیری عصب سیاتیک می باشد کسانی که به دنبال درد مچ پا درد لگن هم دارند یا سابقه کمر درد دارند یا تورم مچ پا و تورم در سمت خارجی قوزک پا دارند باید به دنبال تحریک اثر سیاتیک و درد دیسک کمر قدیمی یا جدید خود باشند و با درمان آنها موجب درمان درد مچ پا شوند.

                            درد و تورم مچ پا
بیماری دیگری که می تواند موجب درد مچ پا شود بیماری هاگلاند می باشد همانند خار پاشنه که در کف پا وجود دارد خار استخوانی ممکن است در پشت پا هم به وجود بیاید و موجب ایجاد دردهای فراوان و حالت بد شکل در مچ پا و پشت پا شود و موجب ایجاد دردهای طولانی مدتی می‌شود که با راه رفتن بسیار تشدید می‌شود و به آن هاگلند می گویند.
سندروم تونل تارس یا بیماری که گیر افتادن عصب در مچ پا میشه می تواند موجب ایجاد درد مچ پا به همراه خواب رفتگی در پا شود البته توجه کنید شایع ترین علت خواب رفتگی در مچ پا و کف پا و روی پا تحریک عصب ها از ناحیه ستون فقرات مانند دیسک کمر و سیاتیک می باشد ، اما سندروم تونل تارس هم می تواند موجب ایجاد درد مچ پا به همراه خواب رفتگی بشود.

                     سندرم تونل تارس
از علل دیگر درد مچ پا می توان به بورسیت و تاندونیت آشیل اشاره کرد . معمولاً این دردها در پشت ناحیه مچ پا و پایین ترین ناحیه ساق پا می باشد و با دست زدن بسیار دردناک می باشد و حرکات بیمار ممکن است آنها را تشدید کند.
نوروپاتی و بخصوص نوروپاتی دیابتی و بیماری که اعصاب محیطی را در اثر دیابت و یا سایر علل دیگر ناشناخته تحت تاثیر قرار داده و اعصاب بدن را ضعیف می‌کند ،  می‌تواند موجب کاهش حس در مچ پا شده و بنابراین مچ پا در معرض صدمات قرار می گیرد و آسیب‌های می‌بیند که ممکن است ما متوجه آن نباشیم . یعنی ضرباتی ریز به مچ پا وارد می‌شود اما بیماران دارای نوروپاتی مانند دیابت انرا احساس  نمی کنند و به تدریج این ضربات ریز  به صورت درد مچ پا خود را نشان میدهد
نقرس بیماری دیگری است که به طور  شایع  شصت پا را در بر می‌گیرد اما مچ پا دومین و سوم محل شایع برای نقرس می باشد این درد به صورت ناگهانی شدید می باشد به گونه ای که اصلاً نمی توان به آن دست زد و بیمار معمولاً سابقه نقرس را ذکر می‌کند ، این بیماری بیشتر در آقایان خود را نشان می‌دهد و در خانم‌ها هم می‌توانند بعد از سنین یائسگی خود را نشان دهد.

درد قوزک پا
شاید تعجب کنید اگر بگوییم شایع‌ترین علت درد قوزک پا دیسک کمر و درگیری عصب سیاتیک می باشد و جالب‌تر آنکه بیشتر بیماران در این مرحله یا سابقه دیسک کمر را دارند و در حال حاضر دردی از ناحیه کمر خود ندارند یا درد کمر آنها بسیار کم می باشد اما شایع‌ترین علت درد قوزک پا به جز بیماری های ناشی از ضربه و صدماتی که ناشی از چرخش موجب می باشد درگیری عصب سیاتیک و دیسک کمر می باشد

درد قرینه مچ پا
درد قرینه مچ پا می تواند علل بسیار محدودتر را به ما نشان دهد.

                       درد قرینه مچ پا

درد قرینه مفصل مچ پا عمدتاً ناشی از درگیری ستون فقرات و درگیری ریشه های عصب کمری در اثر دیسک کمر و سیاتیک می باشد هرچند ممکن است همزمان با درد مچ پا بیمار دارای درگیری و در خود ناحیه کمر نباشد .   از علت دیگر درد مفصل مچ پا به صورت قرینه می توان بیماری های روماتیسمی را نام برد بیماری‌هایی مانند روماتوئید آرتریت روی و گاهی پسوریازیس یا بیماری صدف  می تواند درد قرینه مچ پا بدهد.
التهاب مفصل مچ پا

التهاب مفصل مچ پا در واقع نوعی آرتریت محسوب می شود شایع ترین علت آرتریت همان استئوآرتریت یا آرتروز مفصل مچ پا می باشد. این بیماری معمولاً در سنین بالای ۵۰ سال دیده می‌شود و به صورت دردهایی همراه با خشکی صبحگاهی خود را نشان می دهد که با راه رفتن زیاد تشدید می شود.

ورم مچ پا همراه با درد
ورم مچ پا میتواند ناشی از علل متفاوتی باشد از جمله بیماری‌های روماتیسمی مثل روماتوئید ارترویید یا پیچ خوردگی مچ پا که هنوز تاندون های و لیگامان های اطراف مچ  پارگی دارند و با  راه رفتن روی آن تشدید می‌شود. همچنین فشار بر روی عروق و اعصاب از جمله عصب سیاتیک و عروق کنار آن تورم مچ پا به راحتی دیده می‌شود و همچنین بیماری‌های مفصلی دیگری مانند نقرس یا بیماری‌هایی که موجب ایجاد ضبط در عصب های مچ پا شوند می توانند ایجاد تورم در مچ پا بکنند. باید به نوعی گفت اغلب علل درد مچ پا موجب ورم مچ پا هم می شوند.‌

درمان درد مچ پا

درمان درد مچ پا سمت چپ با راست تفاوت چندانی ندارد اما انچه موجب درمان مناسب مچ پا می شود ، تشخیص صحیح علت درد مچ پا می باشد . 

                    درمام درد مچ پا
 در صورتی که علت درد مچ پا ناشی از پیچ خوردگی مچ پا و پارگی رباط های کنار آن باشد انجام فیزیوتراپی و همچنین prp مچ پا می تواند کمک کننده باشد. پی  ار پی مچ پا به نوعی استفاده از فاکتورهای رشد خون بیمار در درمان می باشد .
در صورتی که علت درد مچ پا تورم عصب سیاتیک و درگیری دیسک کمر باشد استفاده از روش‌های غیر جراحی ، مانند دکامپرشن و لیزر درمانی و پلاسما بر روی ناحیه کمر و مچ پا میتواند موجب کاهش تورم و درد مچ پا بشود. همچنین تزریقات ستون فقرات مانند پرولوتراپی و ازن درمانی می تواند کمک کننده باشد. 
در صورتیکه بورسیت یا تاندونیت علت اصلی تورم مچ پا و درد ما  باشد ، استفاده از فیزیوتراپی ، طب سوزنی و همچنین تزریقات تخصصی زیر گاید سونوگرافی بهترین راه درمان این بیماری می باشد.
درمان سندروم تونل تارس، آزادسازی عصب از ناحیه خروجی از روی مچ پا می باشد که اغلب با مانورهای دستی کایروپراکتیک و مانیپولاسیون و همچنین طب سوزنی و تزریق در زیر لیگامان گرفتار امکان پذیر است در صورت عدم پاسخ نیاز به درمان جراحی میباشد.
درمان تورم مچ پا در اثر نوروپاتی به بهترین شکل با استفاده از کفش های مناسب و کفش های مولدد (ساختنی بر اساس قالب پای بیمار ) امکان‌پذیر است. کفش هایی که توسط سیستم های ارتوپدی فنی با توجه به شرایط فرد از جنس خاصی تهیه می شود، امکان ضربه از روی پا را بر می‌دارد و همچنین استفاده از فیزیوتراپی های تخصصی مانند لیزر درمانی و مگنت می‌تواند به بیمار کمک کند.