درد لگن و علت ان

درد لگن و علت ان

درد لگن ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود ، اما اینکه منظور ما از درد لگن چیست، شاید متفاوت باشد.
بسیاری از بیماران درد در ناحیه باسن یا کفل را درد لگن عنوان می‌کنند. بعضی از بیماران درد جلوی ران و کشاله یا دردهای بالای زانو را تحت عنوان درد لگن عنوان می‌کنند. بعضی دردهایی که در سمت خارج ران و برجستگی خارجی استخوان لگن و بالای آن قرار گرفته را درد لگن می گویند. بعضی هم محل اتصال کمر به لگن را که در واقع مفصل ساکروایلیاک می باشد درد لگن می گویند.‌
ما در اینجا علت درد لگن را به تفکیک بررسی می کنیم
علت دردهای ناحیه لگن در پشت یا دردهای کف لگن یا باسن
شایع ترین علت دردهای ناحیه لگن در پشت تحریک عصب سیاتیک یا بیماری سیاتیک می باشد .بیماری سیاتیک بیماری است که عمدتاً توسط تحریک از دیسک های کمر به واسطه فشاری که دیسک ها بر روی عصب های کمر می اورد ایجاد میشود.

درمان درد لگن

بیماری دیگری که می‌تواند در این ناحیه مهم باشد بیماری سندروم پیریفورمیس می باشد. عضله پیریفورمیس عضله هرمی شکل در ناحیه باسن می باشد که گرفتگی شدید دارد و موجب گاز زدگی و گرفتگی در عصب کنار آن شده و موجب ایجاد دردهای ناحیه باسن و پشت میشود گاهی این دردها به ناحیه پا تیر می کشد و گاهی ممکن است فقط در ناحیه باسن باشد همچنین ممکن است درد در ناحیه کمر به صورت همزمان وجود داشته باشد یا اینکه اصلا کمردرد وجود نداشته باشد.
قسمت دیگر دردهای لگن درد های جلوی لگنی میباشد، دردهای جلوی ران عمدتاً اصلی‌ترین دردهایی هستند که تحت عنوان درد سر لگن و یا سر فمور رایج میباشد. یعنی دردهایی که عمدتاً به علت مشکلی درد سر استخوان ران یا فمور باشد، عمدتاً درد خود را به صورت درد کشاله ران و جلوی ران پا نشان می‌دهند و برخلاف آنچه که مردم فکر می‌کنند دردهای ناحیه ای که در سر فمور هست که پشت باسن انشار پیدا نمی‌کند و دردهای ناحیه باسن عمدتا منشاء ارجاعی دارند.

درد کنار لگن
هرچند کشیدگی عضلات کشاله ران هم می‌تواند عامل دیگری برای درد ناحیه لگن باشد ولی شایع ترین حالت درگیری مفصل سر ران آرتروز سرطان لگن و همچنین پاتولوژی های مرتبط با آن مانند بیماری‌های آواسکولار نکروز ایست سر استخوان ران یا پرتس می باشد.
البته توجه کنید که دردهای ناحیه جلو هم ممکن است از ناحیه کمر منشا بگیرد . درد لگن در جلوی ران صرفاً ممکن است مربوط به همان منطقه نباشد و دردهای ناحیه کمری با ریشه L3 و L4 می‌تواند به این ناحیه ارجاع پیدا کند.

دردهای ناحیه کناری لگن و جانبی لگن می تواند به چندین علت باشد. دردهای لگن با منشا کنار یا خارجی می‌تواند به دلیل تحریک به بورس یا کیسه‌ای که بین استخوان و عضلات قرار دارد و بورسیت نامیده می‌شود باشد.

درد جلو لگن

بورسیت تروکانتریک یکی از شایع ترین دلایل درد کناره خارجی پاست.‌ همچنین تحریک ریشه عصبی کمر تحت عنوان ریشه ای ۵ ، L5 می‌تواند به راحتی دردهای خود را در این نوعی نشان دهد و ممکن است همراه با کمردرد نباشد.
برای درمان درد لگن شما باید توسط یک پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و معاینه شوید و علاوه بر این کمر مفاصل زانو و کف لگن باید مورد معاینه قرار بگیرد ، گاهی کوتاهی پاها به دلیل وجود انحرافات ستون فقرات و یا بیماری های ژنتیکی و یا جابجایی و دررفتگی لگن موجب ایجاد درد لگن و همچنین دردهای ناحیه انتشاری در کمر میشود
یعنی در واقع تمام اختلالاتی که موجب ایجاد اشکالات ساختاری و یا عدم راستا در ناحیه کمر و یا لگن و زانوها و مچ پا به شود می‌تواند ، موجب تحریک در ناحیه لگن و مچ پا و همچنین درد ناحیه لگن بشود بنابراین درد ناحیه لگن یک علت ندارد که ما بتوانیم به راحتی به علت آن برسیم و بر اساس آن درمان کنیم
بنابر آنچه گفته شد اگر درد لگن به دلیل سیاتیک باشد ، باید درمان سیاتیک از ناحیه کمر انجام شود یا اگر درد لگن به دلیل آرتروز مفصل ران باشد ، باید درمان آرتروز مفصل ران از جلو ایران انجام شود یا مثلاً تزریقات تخصصی زیر سونوگرافی در ناحیه ران انجام شود یا اگر درد لگن به دلیل درگیری مفصل ساکروایلیاک باشد مفصل ساکروایلیاک تحت درمان مانیپولاسیون و یا درمان های تزریقی قرار بگیرد.
آزمایشات مرسوم ای که برای دررفتگی لگن و همچنین درد ناحیه لگن انجام می‌شود در مرحله ابتدایی عکس ناحیه لگن و همچنین تست نوار عصب و عضله پا و همچنین انجام رادیوگرافی خود ستون فقرات و یا ام ار ای کمر می باشد.
بنابراین برای درمان درد لگن باید توسط یک پزشک حاذق ابتدا معاینه شوید و آزمایشات فوق را انجام دهید و سپس بر اساس علت درمان را انجام دهید

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما