درد بعد از جراحی دیسک کمر و علت اصلی آن

علت درد بعد از جراحی دیسک کمر

این درد علل متفاوتی دارد و چنانچه مراقبتهای بعد از عمل دیسک کمر رعایت شده باشد ، بر اساس یکی از دسته بندی ها از لحاظ زمانی می توان آنرا بصورت  های زیر طبقه بندی  کرد:

 اگر بیمار درست  بعد از عمل به   علت دیسک کمر  درد دارد

۱.  ممکن است اشکالات تشخیص وجود داشته باشد:

مثلا ممکن است عصب سیاتیک در تعداد زیادی از افراد از بین عضله ای به نام عضله پریفورمیس  عبور می کند و درگیری و اسپاسم  ان  علائم شبیه به   علائم دیسک کمر را ایجاد می کند . عدم توجه به این سندرم به راحتی می تواند موجب  جراحی غیر ضروری  دیسک کمر و عدم بهبود بیمار شود.

۲. صدمات ناخوداگاه بعد از جراحی دیسک کمر

۳. آسیب قبلی و غیر قابل برگشت عصب از قبل

بیمار  دیسک کمر  انقدر دیر مراجعه کرده که   دیسک کمر  آسیب زیادی به ریشه  اعصاب زده .انجام نوار عصب و عضله در این زمینه بسیار شاخص می باشد.

۲.درد  بلافاصله بعد از عمل ديسك كمر  کم می شود ولی  بعد از چند هفته دوباره پیدا شود

عفونت یا چسبندگی دیسک بعد عمل از علایم اصلی هستند.

۳.درد چند ماه بعد  از عمل دیسک ایجاد شود

دیسک کمر در یک سطح دیگر ممکن است باشد و عمل دیسک کمر قبلی روی ان تمرکز نکرده یا اصلا قبلا در این سطح بیرون زدگی دیسک کمر نداشته ایم.

التهاب در  ریشه های کمری دستکاری شده به راحتی علایم قبلی را تقلید می کند.

علت دیسک کمر و روش های درمان آن

۴.چند سال بعد عمل دیسک دوباره علایم ایجاد می شود

درگیری چند دیسک کمری که منجر به تنگی کانال نخاعی شود.و یا جابجائی یا لیزخوردگی در مهره های دیسک کمر در یک سطح دیگر ممکن است باشد و عمل دیسک کمر قبلی روی ان تمرکز نکرده یا اصلا قبلا در این سطح بیرون زدگی دیسک کمر نداشتیم

انواع ورزش بعداز عمل فتق دیسک کمر به چه نحوی است (مراقبت بعد از عمل دیسک کمر)

ورزشهای تخصصی و مهم  بعد از عمل جراحی دیسک کمر بسیار واجب و تخصصی است و فقط زیر نظر پزشک متخصص طب فیزیکی انجام می شود ودر غیر اینصورت  ممکن است سبب آسیب دیسک شود. عدم انجام ورزش باعث کمک به  ایجاد چسبندگی و عدم بهبودی  دایم بعد از عمل دیسک کمر می شود.

تکنیک های جدید درمان تکمیلی در درمان درد بعد عمل دیسک کمر

انجام روش های طب سوزنی الکترونیکی با رویکرد استفاده از منافع طب سوزنی به همراه پولاریتی درمانی کمک می کند بسیای از چسبندگی های مرتبط با عمل جراحی باز شود. علاوه بر آن بسیاری از شاخه های ریشه عصب سیاتیک با افزایش شاخه سازی و آزاد سازی از بین بافت های سفت شده موجبات رهایی تدریجی بیمار دیسک کمر بدون عارضه و عمل جراحی مجددرا فراهم می سازد.

انجام ازن درمانی یا اوزون تراپی یکی از روش های جدیدی است که برای درمان بیماران بعد و قبل ازجراحی دیسک کمر استفاده می شود. در این روش گاز ازن بر اساس معاینات بالینی ، ام ار ای بیمار و تست عصب و عضله در بافت آسیب دیده و مسیر عصب درگیر تزریق می شود و انرژی آزاد شده ناشی از افر آیند  تبدیل گاز ازن به اکسیژن در بافت موجب ترمیم بافت آسیب دیده و چسبندگی می شود و رضایت تعداد زیادی از بیماران را در بر دارد. اوزن درمانی در20 درصد بیماران پاسخ ایجاد نمی کند اما حسن آن به این است که عارضه ای ندارد.

نسل جدید لیزرهای پرتوان اگر با دوز و شرایط مناسب به کار برده شوند با بالا بردن غذای سلول و تحریک میتوکندری سبب ترمیم بسیاری از ضایعات بعد از عمل جراحی می شوند.

تلفن تماس کیلنیک پیشگام: 02166576991

جهت رزرو نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما