جدیدترین روش درمان دیسک کمر در طب نوین چیست

جدیدترین روش درمان دیسک کمر

درمان های دیسک کمر بسیار بسیار متعدد است درمانهای دیسک کمر از روشهای سنتی مانند جااندازی دیسک کمر گرفته تا انجام روشهای فیزیوتراپی دیسک کمر و همچنین جراحی باز ۳۰۲۰ کمر از بازه قدیم و بسیار طولانی مدت در علم وجود داشته است.

درمان دیسک کمر با طب سنتی

درمان دیسک کمر با طب سنتی مانند روش‌هایی مثل حجامت کمر و همچنین استفاده از ماساژ درمانی و استفاده از انواع روغن های گیاهی برای درمان دیسک کمر و همچنین کشش های سنتی در دیسک کمر از بازی طولانی در ایران رایج بوده است چند تعدادی از بیماران به این نوع درمان‌دیسک‌کمر پاسخ می دهند اما کم نیستند بیمارانی که به این روش ها از جمله روش های سنتی و یا روش هایی فیزیوتراپی جواب نمی دهند و به درمان جراحی باز دیسک کمر می انجامند.

جدیدترین روش های طب فیزیکی در درمان دیسک کمر

باید دانست که روش های بسیار بسیار جدید در درمان‌ دیسک‌کمر آمده است پیشرفت بسیار زیاد در روش درمان های طب فیزیکی مانند استفاده از تکنیک‌های دکامپرشن و همچنین استفاده از ازن درمانی در درمان دیسک کمر تحول ایجاد کرده است.

همچنین استفاده از ورزش های درمانی جدید و استفاده از روش‌های بیوفیدبک کمک می‌کند بیمار به طریقه درست ورزش را انجام دهد برای بسیاری از بیماران و مثمر ثمر بوده است.
بسیار بسیار پیشرفت کرده و جدیدترین انواع تخت کشش که تحت عنوان تخت‌های دکامپرشن نامیده می شود موجب می شود که در داخل دیس خلاء ایجاد شده و با ایجاد واکیوم منو منا ۲۰۱۹ شده و فشار از روی دیسک برداشته شود.
همچنین استفاده از روش های طب سوزنی مانند روش از دکترتان در درمان دیسک کمر با کمک طب سوزنی تحولی ایجاد کرده است.

دوران یا تزریقات مستقیم اپیدورال نیز درد بیمار را بسیار می‌تواند کاهش دهد و بیمارانی که به صورت ناگهانی و در تخت افتاده اند و رویارویی ویلچر نشسته اند بعد از انجام تزریق به صورت ناگهانی دردشان کاهش پیدا می‌کند.

روش های مداخله ای درد در درمان دیسک کمر

استفاده از روش های درمان جراحی بسته کمر یعنی استفاده از لیزر درمانی و روش‌های اندوسکوپیک دیسک کمر به عنوان یکی از پیشرفته ترین درمان های دیسک کمر در حال حاضر مطرح می‌باشد البته توصیه می‌شود این روش‌ها در بیماران استفاده شود که به سایر روش‌های دیگر درمان دیسک کمر و درمان سیاتیک پاسخ نداده اند.

بیمارانی که در تست نوار عصب و عضله ی آنها روی غلاف ریشه عصب وجود دارد و یا علائم بی اختیاری ادرار مدفوع و یا گاز را دارند توصیه به انجام هیچ روشی جز جراحی باز نمی‌کنیم اما ۹۵ درصد بیماران این علائم را ندارند و بهتر است که از روش های مدرن و جدید و به صورت ترکیبی دیسک کمر استفاده کنند.
با تجربه در درمان دیسک کمر توصیه ما به بیمارانی که از روش‌های برای درمان دیسک کمر سوال می کنند استفاده از ترکیب روش های درمانی می باشد معنی استفاده از روشهای استئوپاتی در کنار دکامپرشن درمانی و طب سوزنی و فیزیوتراپی و ورزش های تخصصی و استفاده از تزریقات اوزون درمانی و پرو تراپی بهترین روش های کلینیکی و غیر اتاق عملی درمان دیسک می باشد .
95 درصد بیماران مبتلا به دیسک کمر به این روش ها پاسخ مناسب می دهند اما در صورتی که بیماری به این روشها پاسخ ندهد،  توصیه ما استفاده از روش‌های اقدامات مداخله‌ای درد مانند لیزر داخل دیسک و یا استفاده از آن درمان داخل دیسک یا روش اسپاین جت یا برداشتن قطعه‌ای از دیسک توسط یک سوزن و بدون جراحی باز میباشد . این روش ها هم بدون عارضه نیست اما عوارض آنها از جراحی باز کمتر میباشد.

جراحی دیسک کمر

توجه  کنید که معنی ماده ازر وش های درمان غیر جراحی در دیسک کمر استفاده از جراحی در درمان دیسک کمر نیست ۱۵ درصد دیسک های کمر در نهایت نیاز به درمان جراحی دارند و درمان جراحی جایگاه خاص خود را در درمان دیسک کمر دارد.
خصوصاً برای بیمارانی که دچار بی اختیاری ادرار شده اند یا افتادگی مچ پا دارند یا درمات های غیر جراحی جواب مثبت نداده‌اند درمان دیسک کمر میشود.

توجه کنید که کلیه درمان‌های دیسک کمر اعم از جراحی و غیر جراحی احتمال بازگشت دارد ،بنابراین برای درمان درد دیسک کمر و پایدار ماندن درمان دیسک کمر شما باید در نهایت رعایت ارگونومی و انجام ورزش‌های منظم را در کل زندگی خود مد نظر بگیرید.

در صورتی که ورزش های منظم دیسک کمر را انجام دهید درمان‌های شما اعم از جراحی یا غیرجراحی پایدار و طولانی مدت باقی خواهد بود و در غیر این صورت در هر دو حالت دیسک کمر شما و علائم دیسک کمر مجدداً بازگشت خواهد کرد . این روش ها هم برای درمان دیسک کمر و سیاتیک و هم برای درمان دیسک گردن استفاده می شود.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما