درمان کشیدگی تاندون انگشت شست دست و بیماری دوکروین چیست

 التهاب و ورم تاندون شست یا توسینویت دوکروین

 علت تنوسینوویت دوکروین  چیست

تنوسینوویت دوکروین  یک بیماری دردناک است که روی تاندون های مچ دست شما تأثیر می گذارد.  این اتفاق زمانی رخ می دهد که 2 تاندون اطراف پایه انگشت شست شما متورم شود.  تورم باعث التهاب غلافها (پوسته ها) پوشاننده تاندون ها می شود.  این باعث فشار بر اعصاب اطراف می شود و باعث درد و بی حسی می شود.

علایم تنوسینوویت  دوکروین چیست

علامت  دوکرون درد یا حساسیت به لمس در قسمت شست شما است.  همچنین ممکن است با بالا رفتن بازو احساس درد کنید.  درد ممکن است به آرامی ایجاد شود یا به طور ناگهانی ظاهر شود.  ممکن است هنگام استفاده از دست ، شست یا مچ دست بدتر شود.

علائم دیگر عبارتند از:

نزدیک به پایه شست ورم کنید.

بی حسی پشت انگشت شست و انگشت اشاره

هنگامی که انگشت شست خود را حرکت می دهید یک احساس “گیرنده” یا “چسبنده” است که ممکن است با انگشت ماشه ای اشتباه شود .

صدای جیر جیر هنگام حرکت تاندون ها در داخل غلاف های متورم.

علت  بیماری دوکرون و تورم تاندون انگشت شست چیست

شایعترین علت تنوسینوویت دوکرون استفاده بیش از حد از مچ دست است.  حرکات تکراری روز به روز باعث تحریک و درد می شود.  یکی از حرکات رایج که باعث آن می شود ، بلند کردن کودک روی صندلی ماشین است.  مورد دیگر بلند کردن کیسه های مواد غذایی سنگین توسط دسته است.  از علل دیگر می توان به آسیب مستقیم مچ دست یا آرتروز التهابی اشاره کرد.

چه افراد به بیماری تنوسینوبت دوکرون مستعدتر هستند

زنان بیش از مردان

سن بیشتر از ۴۰ سال

سرگرمی یا شغل شما شامل حرکات تکراری دست و مچ دست است.  این یک علت بسیار شایع است. حتی کسانی که زیاد با موبایل تایپ می کنند.‌

شما مچ دست خود را زخمی کرده اید.  بافت اسکار می تواند حرکت تاندون های شما را محدود کند.

حاملگی احتمال ابتلا به دوکردن را بیشتر می کند.  تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند باعث آن شود.

شما آرتروز دست داشته باشید به دوکرون مستعدتر هستید .

تشخیص تاندونیت دوکرون چگونه است

برای تشخیص تاندونیت دوکرن ، پزشک ممکن است یک آزمایش ساده انجام دهد.  این آزمایش Finkelstein نامیده می شود.  ابتدا انگشت شست خود را خم می کنید تا در کف دست قرار گیرد.  سپس یک مشت می کنید ، انگشتان خود را روی انگشت شست می بندید.  آخر اینکه ، شما مچ دست خود را به سمت انگشت کوچک خود خم می کنید.  اگر در ناحیه انگشت شست خود حساسیت یا درد دارید ، احتمالاً دچار تنوسینوویت دوکرون هستید.

برای تشخیص بیماری معمولاً به آزمایش های دیگر مانند اشعه ایکس نیاز نیست.

آیا می توان از تنوسینویت دوکرون  پیشگیری یا اجتناب کرد

بهترین راه برای جلوگیری از دوکرون اجتناب از حرکات تکراری است.  اقدامات خود را تغییر دهید تا از استرس مچ دستان خود بکاهید.  اگر از مچ دستان خود استفاده می کنید ، مرتباً استراحت کنید.  در صورت لزوم بر روی انگشت شست و مچ دستبند یا آتل بپوشید.

روال تمرینی را که توسط پزشک متخصص طب فیزیکی  یا فیزیوتراپیست پیشنهاد شده است دنبال کنید.  در مورد فعالیت هایی که باعث درد ، بی حسی یا تورم می شود حتماً به پزشکتان توضیح دهید.

درمان تنوسینوویت دوکرون

درمان تنوسینویت دوکرون بر کاهش درد و تورم متمرکز است.  این علایم شامل

استفاده از گرما یا یخ در منطقه آسیب دیده.

مصرف داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID).  این موارد شامل ایبوپروفن ، سلکسیب ، دیکلوفناک ، ایندومتاسین یا ناپروکسن  است.

پرهیز از فعالیتهایی که باعث درد و تورم می شوند.  به خصوص از مواردی که حرکات مکرر دست و مچ دست دارند اجتناب کنید.

پوشیدن آتل thumb spika به مدت 24 ساعت در روز به مدت 4 تا 6 هفته برای استراحت به انگشت شست و مچ دست خود.
لیزر پرتوان
طب سوزنی برای درمان بیماری دکرون

تزریق استروئید یا بی حس کننده موضعی (داروی بی حس کننده) در غلاف تاندون.  این تزریق ها بسیار موثرو بطور منظم مورد استفاده قرار می گیرند.

پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی  نحوه تغییر روش حرکت را به شما نشان دهد.  این می تواند از استرس مچ دست شما بکاهد.  وی همچنین می تواند تمریناتی را برای تقویت عضلات به شما آموزش دهد.

بیشتر افراد پس از 4 تا 6 هفته درمان متوجه بهبود می شوند.  آنها پس از برطرف شدن تورم قادر به استفاده از دست و مچ خود بدون درد هستند.

آیا بیماری دوکرون جراحی می خواهد

اگر مورد شما شدید است یا اگر سایر درمان ها درد شما را تسکین نمی دهند ، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.  در طی جراحی سرپایی ، جراح یک برش کوچک در غلاف اطراف تاندون های متورم ایجاد می کند.  این فضای بیشتری برای حرکت تاندون ها فراهم می کند. این جراحی در ۹۹ درصد افراد نیاز نیست و اغلب بیماران با اقدامات طب فیزیکی مانند لیزر پرتوان ، طب سوزنی ، فیزیوتراپی و تزریقات تخصصی و اسپلینت تامب اسپایکا پاسخ می دهند .

پس از جراحی ، برای تقویت مچ دست و انگشت هم حتما باید فیزیوتراپی صورت گیرد .

زندگی با بیماری دوکرون

تاندونتت دوکروین یک بیماری موقتی است.  به طور کلی به درمان پاسخ خوبی می دهد.  درمان تاندونیت دوکروین بسیار مهم است.  اگر این شرایط درمان نشود ، می تواند حرکت شما را برای همیشه محدود کند یا باعث ترکیدن غلاف تاندون شود.  پس از بهتر شدن علائم ، برای جلوگیری از تکرار بیماری تلاش کنید.

سوالاتی که می توانید از پزشک خود بپرسید و ما نیز در قسمت پرسش و پاسخ سایتمان به شما جواب می دهیم ؟

علت احتمالی درد تاندونیت شست دست چیست؟

بهترین گزینه درمان درد انگشت شست دست چیست ؟

چه زمانی می توانم به فعالیت خود (شغل ، ورزش و …) برگردم؟

آیا ممکن است علائم  دکوروین برگردند؟

چه نوع تمریناتی برای تقویت انگشت شست در بیماری دکوروین باید انجام دهم ؟
درمان سنتی بیماری دکرون چیست  ؟
این سوالات را می توانید از قسمت پرسش و پاسخ سایت از پزشکان  ما بپرسید.‌

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما