تست نوار عصب و عضله و کاربردهای آن

تست نوار عصب و عضله و کاربردهای آن

نوار عصب و عضله یا EMG-NCV

تستی  برای کنترل عملکرد عصب های بدن می باشد. با توجه به اینکه بدن انسان یک مولد الکتریسیته می باشد و کارکرد این الکتریسیته انتقال پیام بین مغز و سایر اندامهای بدن است و انتقال پیامهای دیداری، شنوایی، گرما، فشار و … و همچنین دستورات حرکتی از مغز به سایر اندامها از طریق اعصاب صورت می گیرد. عصبهای مذکور پیامهای دیداری، شنوایی، بویایی و غیره که در بالا گفته شد را به صورت امواج الکتریکی انتقال می دهند. در زمانی که اعصاب با مشکل کارکرد روبرو می شوند انتقالات پیامی یاد شده  نیز به درستی صورت نمی گیرد. تست نوار عصب وعضله یا Electrodiagnostic testing در این زمانها به کمک پزشک شتافته و با بررسی امواج الکتریکی جریان یافته در طول اعصاب اطلاعات مفیدی در خصوص مشکل یاد شده به پزشک می دهد.

نوار عصب و عضله یا EMG-NCV

معمولا در تست عصب عضله دو بررسی انجام می شود

1-    EMG: Electromyography) ) الکترومیوگرافی یا نوار عضله

2-    NCV: (Nerve conduction studies) یا نوار عصب

در اغلب اوقات زمانی که بحث نوار عصب مطرح است منظور نوار عصب و عضله و یا EMG-NCV و یا انجام هر دو تست بالا است. انجام این تست به صورت تخصصی و با توجه به آموزشهای انجام شده در دوره آموزشی تخصص، توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی انجام می شود. نوار عصب و عضله یکی از مهمترین تست های تشخیصی در مورد بیماری های است که به نوعی عصب و عضله در ان درگیر است .

کاربرد تست نوار عصب و عضله

از تست نوار عصب و عضله برای تشخیص: فشار دیسک گردن و دیسک کمر بر روی اعصاب مرتبط از جمله عصب سیاتیک بیماری CTS یا گیر افتادگی عصب مچ در دست، علت خواب رفتگی دست و پا، شدت و میزان فشار دیسک بر روی عصبها، گیر افتادگی عصب در نقاط مختلف بدن از جمله عصب اولتار در آرنج و مچ دست، تشخیص بیماریهای خاص عضله و بیماریهایی که صرفا اعصاب بدن را درگیر می کند، تشخیص ایجاد صدمه دیابت بر روی اعصاب بدن (نوروپاتی دیابتی) بررسی وجود یا عدم وجود صدمه به عصب بعد از ضربات از جمله تصادفات استفاده می شود.توجه شود که در مورد دیسک فقط ام ار ای ناکامل می بشد و یا مجموع نوار عصب و عضله و ام ار ای و معاینه می توان مسیر درمان را تعیین کرد.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما