تاثیر طب سوزنی در درمان زانو درد خفیف و شدید

قدمت طب سوزنی در کشور چین به حدود 2500 سال تاکنون رسیده است. برخی افراد، حتی آن را به صورت “یک معجزه” برای بهبود کیفیت زندگی و شفا دادن موارد مختلفی از سلامتی (از افسردگی تا درد مفصل)، در نظر می­گیرند.

اگر شما با درد زانوی ناشی از آسیب­ دیدگی یا آرتروز زندگی می­کنید، طب سوزنی می­تواند به کاهش این درد به طور موقت، کمک کند. حتماً با متخصص سلامت خود، قبل از اولین درمان طب سوزنی، مشورت کنید.

قبل از آن­که از طب سوزنی استفاده کنید، برای راهنمایی با متخصص سلامت خود مشورت کنید. طب سوزنی نباید به عنوان تنها درمان موجود استفاده شود، اما ممکن است با دیگر درمان­ها و تغییرات سبک زندگی، یکپارچه شود.

دکتر سپهریان بعد از معاینه دقیق بیمار بهترین روش را برای درمان انواع زانو درد تجویز می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت، با شماره های 02166576991 و 02166914650 تماس حاصل فرمایید.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی شامل فرو کردن سوزن­های بسیار نازک در پوست و در نقاط مخصوصی از بدن، می­باشد. این عمل طب سنتی چینی، از هزاران سال پیش سرچشمه گرفته است و بر اساس فرضیه ­ای بنا می­شود که در آن، فرو کردن این سوزن­ ها در نقاطی از بدن، منجر به بازگشت جریان چی (qi) (انرژی بدن) می­گردد، و باعث ترویج بهبودی، کاهش درد، و آرامش بیشتر می­شود.

طب سوزنی می­تواند در زمینه انواع شرایط سلامتی، مانند درد زانوی ایجاد شده توسط آرتروز یا آسیب ­دیدگی، کمک کند. با توجه به نوع و شدت درد زانوی شما، این درمان­ ها می­توانند به کاهش درد برای چند روز تا چند هفته، کمک کنند.

شما می­توانید پس از انجام درمان، طی مدتی کوتاه، متوجه پیشرفت در علائم شوید. اگرچه بعضی افراد ممکن است، قبل از توجه به هرگونه بهبود در درد، چندین درمان داشته باشند. طب سوزنی معمولاً به عنوان یک درمان مکمل در نظر گرفته می­شود. همچنین به درمانی گفته می­شود که علاوه بر درمان­ های مرسوم (مانند استفاده از دارو)، مورد استفاده قرار می­گیرد.

فواید طب سوزنی برای درد زانو چیست؟

درد زانوی ایجاد شده ناشی از استئوآرتریت یا آسیب­ دیدگی، می­تواند تأثیری منفی در کیفیت زندگی، کاهش تحرک و حتی یک خواب راحت در شب داشته باشد. طب سوزنی، می­تواند به تسکین لازم برای افراد با درد زانو، کمک کند.

هنگامی که سوزن ­های طب سوزنی در بدن قرار گرفته ­اند، یک سیگنال از راه ستون فقرات به مغز می­رسد که ممکن است منجر به آزادسازی اندورفین­ها (که به آن­ها هورمون­های “حس خوب” زیر گفته می­شود) گردد. محققان باور دارند که این عمل به کاهش درد کمک خواهد کرد.

طب سوزنی، همچنین ممکن است منجر به کاهش تولید کورتیزول (هورمونی که به کنترل التهاب در بدن کمک می­کند) در بدن شود. با کاهش شدت درد و التهاب کمتر پس از درمان طب سوزنی، کارکرد زانو و تحرک می­تواند به طور موقت بهبود یابد.

فاکتورهای بسیاری ممکن است در فواید کاهش درد از طریق طب سوزنی، وجود داشته باشد. بعضی از شواهد نشان می­دهد که توقعات یک شخص و باورهای او ممکن است بر نتایج حاصل از درمان با طب سوزنی، تأثیر داشته باشد.

در حال حاضر، محققان در حال بررسی این مورد می­باشند، که ” آیا توقعات یک شخص، مفید و باعث به دست آمدن نتایج بهتری بعد از درمان طب سوزنی می­ شود یا خیر”.

بسیاری از مطالعات کلینیکی، از توانایی طب سوزنی برای کاهش درد زانو حمایت می­کند. یک تحقیق از 18000 بیمار جمع ­آوری شده است و نشان می­دهد که طب سوزنی به مدیریت بسیاری از شرایط که باعث درد مزمن می­شوند (از جمله درد زانو)، کمک می­کند.

این مطالعه تفاوت­ های بسیاری را بین طب سوزنی حقیقی و “تقلبی” در طول آزمایش معلوم کرد و نشان داد که طب سوزنی، به طور مؤثر، باعث کاهش درد و التهاب خواهد شد.

یک بررسی علمی، مطالعات قبلی در مورد مدیریت شفاعت درد بعد از عمل جراحی زانو را بررسی کرد و مدارکی برای کمک به تأخیرهای طب سوزنی و کاهش استفاده از داروهای مخدر برای کاهش درد پس از عمل جراحی، را به دست آورد.

استئوآرتریت

یک بررسی سیستماتیک، 10 مطالعه کنترلی تصادفی را آنالیز کرد. در این بررسی، این مورد که ” آیا طب سوزنی به کاهش درد و بهبود عملکرد مفصل  ­ها، در افراد با بیش از سه ماه درد مزمن آرتروزی (در ناحیه زانو)، کمک می­کند یا نه؟” آنالیز شد.

مردم، بین شش تا 23 جلسه طب سوزنی را حداقل به مدت یک­بار در هفته و به مدت 36 هفته تجربه کردند. آنالیز آن، نشان داد که طب سوزنی می­تواند تحرک فیزیکی کوتاه ­مدت و بلند­مدت را بهبود ببخشد و به نظر می ­آید که قادر به فراهم کردن تسکین درد (تا 13 هفته) در بیماران با درد مزمن زانو (ایجاد شده توسط استئوآرتریت)، می ­باشد.

روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی به بیماری مزمنی گفته می­شود که بر روی مفاصل سراسر بدن، از جمله مفصل زانو، تأثیر می­گذارد و منجر به ایجاد درد و سفتی می­شود. طب سوزنی نشان داده است که در درمان روماتیسم مفصلی، مؤثر می­ باشد. یک بررسی از 43 مطالعه، نشان داده است که طب سوزنی به تنهایی و هنگام ترکیب با دیگر درمان­ های تحرکی، برای افراد با روماتیسم مفصلی مفید می­باشد.

طب سوزنی ممکن است تأثیرات ضدالتهاب و آنتی­ اکسیدان داشته باشد و به کارکرد سیستم ایمنی بدن کمک کند، تا در نهایت کیفیت زندگی افرادی که از روماتیسم مفصلی رنج می­برند را بهبود بخشد. تحقیقات بیشتری برای بررسی تأثیرات طب سوزنی و نحوه کارکرد آن، برای تسکین روماتیسم مفصلی، نیاز است.

درد مزمن زانو

مجموعه­ای متنوع از شرایط و آسیب­ دیدگی­ ها می­تواند منجر به ایجاد درد مزمن زانو، مشکلات در تحرک و تأثیر منفی بر روی کیفیت زندگی یک شخص شود. افرادی که از درد مفصل رنج می­برند، معمولاً برای تسکین درد، به درمان­های مکمل روی می ­آورند، که در بین آن­ها درمان طب سوزنی از محبوبیت ویژه ­ای برخوردار است.

یک مطالعه نشان داده است که طب سوزنی معمولاً در کوتاه مدت مؤثر است، اما در بلندمدت اینگونه نمی ­باشد. در این مطالعه، هر دو روش سوزنی و لیزری طب سوزنی، به پیشرفت­ های اندکی در تسکین درد به مدت 12 هفته منتهی شدند، اما نه پیشرفت زیاد در طول یک سال.

طب سوزنی نباید به عنوان تنها درمان موجود، مورد استفاده قرار گیرد، بلکه ممکن است با دیگر درمان ­ها و تغییرات در سبک­های زندگی، ترکیب شود.

موارد منع استفاده

اگر شما یک دستگاه تنظیم­ کننده ضربان قلب در بدن خود دارید، نباید از روش طب سوزنی الکتریکی استفاده کنید. به متخصص طب سوزنی خود در صورت داشتن اختلالات خونریزی یا استفاده از رقیق­ کننده ­های خونی، اطلاع دهید. اگر شما باردار هستید، یا در نظر دارید که باردار شوید، زودتر از موعود با متخصص خود صحبت کنید، زیرا برخی از نقاط طب سوزنی، منجر به شبیه ­سازی عمل زایمان خواهند شد.

بررسی اجمالی یک جلسه طب سوزنی معمول

در طی اولین وقت ملاقات خود، متخصص درباره سابقه پزشکی، سلامت و سبک زندگی شما، همراه با وضعیتی که بخاطر آن به این روش درمان مراجعه کرده­ اید، از شما سوالاتی را می­پرسد.

قبل از آغاز جلسه طب سوزنی، از شما درخواست خواهد شد تا دراز بکشید یا بر روی یک صندلی، با توجه به محل قرارگیری سوزن­ ها، بنشینید. شما ممکن است مجبور باشید تا آستین­ های دست یا پاچه­ های شلوار خود را بالا بزنید، تا متخصص بتواند به اعضای بدنی که نیاز به فرو کردن سوزن دارند، دسترسی پیدا کند.

متخصص، آن نواحی از بدن که سوزن­ در آن فرو خواهد شد، را قبل از آغاز فرآیند، با ضدعفونی­ کننده (الکل) پاک خواهد کرد. متخصص، سوزن­ ها را در نقاط مختلفی از بدن، از جمله روی زانو یا نواحی اطراف آن، فرو خواهد کرد.

شما احساس حداقلی و بدون ناراحتی را در هنگام فرو کردن سوزن­ ها، تجربه خواهید کرد. بعضی افراد گزارش می­ دهند که احساس راحتی بیشتر دارند یا حتی با فرو شدن سوزن­ ها در بدن خود، انرژی مضاعفی پیدا کرده­ اند. شما نباید هیچ­گونه دردی را در هنگام انجام درمان احساس کنید، مگر آن­که شما در حین انجام درمان در حال حرکت باشید، یا سوزن به صورت نادرست در بدن شما فرو رفته باشد.

این جلسه می­تواند از چند دقیقه تا 30 دقیقه، یا حتی بیشتر در هر دوره درمانی، به طول بی انجامد. علاوه بر این، در طب سوزنی سنتی، گزینه­ های دیگری وجود دارد که می­تواند به شما پیشنهاد شود:

طب سوزنی الکتریکی

طب سوزنی الکتریکی، نوعی بهبود یافته از روش طب سوزنی است که در آن از دو سوزن استفاده می­شود (در طب سوزنی استاندارد، از یک سوزن استفاده می شود). یک جریان الکتریکی خفیف از بین دو سوزن می­گذرد، که منجر به شبیه سازی بیشتر در نقاط طب سوزنی خواهد شد.

در یک مطالعه تحقیقاتی، افراد دارای استئوآرتریت زانو، پیشرفت­ های قابل­ توجهی را درد، سفتی و حرکت فیزیکی خود، پس از طب سوزنی الکتریکی، گزارش داده اند.

طب سوزنی گوش

طب سوزنی گوش، بر اساس این تئوری عمل می­کند که نقاطی از طب سوزنی بر روی گوش موجود می­باشد که با هر قسمت از بدن مطابقت دارد. یک بررسی پژوهشی، 10 مطالعه بر روی طب سوزنی گوش را، برای کاهش درد انجام داد و متوجه شد که این مورد، (اگر در داخل 48 ساعت از شروع درد انجام شود)، می تواند باعث کاهش درد شود.

طب سوزنی میدان نبرد

طب سوزنی میدان نبرد، به نوع خاصی از طب سوزنی گوش گفته می­شود که برای مدیریت درد، مورد استفاده قرار می­گیرد. مطالعات نشان می­دهد که این مورد در فراهم کردن تسکین فوری درد، مؤثر است، اما تحقیق بیشتری برای تشخیص میزان تأثیرگذاری آن بر روی دردهای بلندمدت، باید انجام پذیرد.

تناوب درمان

این که چند وقت و چه زمانی شما درمان طب سوزنی را دریافت کنید، بستگی به وضعیت و شدت درد شما خواهد داشت. متخصص شما ممکن است پیشنهاد کند تا شما هفته­ای یک بار یا بیشتر، در طی چند هفته یا ماه آینده، مراجعه کنید. متخصص با شما کار خواهد کرد تا بتواند زمان ادامه یافتن درمان شما را، با توجه به عکس­العمل شما نسبت به جلسات قبل، تخمین بزند.

ریسک ­ها

طب سوزنی، هنگامی که توسط یک متخصص آموزش دیده و دارای مجوز انجام پذیرد، فرآیندی امن در نظر گرفته خواهد شد. استفاده کردن متخصص شما از سوزن­ های یکبار مصرف و استریل شده (تایید شده توسط اداره کل غذا و دارو)، امری مهم است.

ریسک ­های استفاده از طب سوزنی، در صورت استفاده شما از یک متخصص شایسته و دارای مجوز (که از سوزن­های استریل شده استفاده می­کند)، پایین می باشد. قبل از اولین جلسه طب سوزنی شما، با متخصص خود صحبت کنید تا تمام شرایط پزشکی و داروهای مصرفی که در حال حاضر از آن­ها استفاده می­کنید، را با او در میان گذاشته باشید.

عوارض طب سوزنی شامل درد، کبودی، یا خونریزی در محل فرو کردن سوزن و سرگیجه می­باشد. عوارض نادر آن، غش کردن، درد بیشتر و حالت تهوع است.

کار کردن با یک متخصص دارای مجوز و شایسته، می­تواند ریسک ابتلا به عوارض ناخواسته و پیچیدگی ­ها را کاهش دهد.

کارهایی که بعد از درمان باید انجام شود

با هدف قرار دادن نقاط طب سوزنی، به استراحت و فرآیند بهبودی بدن، سرعت داده می­شود. بعد از اتمام جلسه، حتماً همه چیز را آسان بگیرید، به اندازه کافی استراحت کنید، و از خوش بگذرانید. برداشتن قدم­های زیر بعد از دریافت درمان طب سوزنی، می­تواند به رسیدن شما به یک نتیجه و تجربه مثبت، کمک و آن را تضمین کند:

استراحت کردن

استراحت کردن بعد از گذراندن یک دوره درمان، به معنای واقعی کلمه، خوابیدن در تمام روز تعریف نمی­شود، بلکه به معنی آسان گرفتن همه چیز است. از فعالیت­ های فیزیکی سنگین و بیدار ماندن تا دیروقت، دوری کنید. حتماً استراحت و خواب کافی داشته باشید. در حالی که بعضی از افراد یک تکان انرژی را تجربه می­کنند، متخصصان جمع کردن این انرژی را توصیه می­کنند، زیرا ممکن است شما در روزهای آتی به آن احتیاج داشته باشید.

اجازه دادن به بدن برای استراحت بعد از درمان، باعث بازگشت سلامت فیزیکی و احساسی شما، با انجام فرآیند بهبودی، می­شود. برای به حداکثر رساندن استراحت بعد از طب سوزنی، یک جلسه ماساژ درمانی را ترتیب دهید.

از حرارت استفاده کنید

” از حرارت استفاده کنم، یا یخ؟” این یکی از متداول­ترین نگرانی­ های بیماران طب سوزنی که در جستجوی تسکین درد خود هستند، می ­باشد. متخصصان طب سوزنی، استفاده از حرارت را در نقاط آسیب ­دیده توصیه می­کنند.

با توجه به عمل پزشکی چینی، دردناک­ترین وضعیت­ ها، اغلب در اثر کمبود انرژی یا چی (chi)، به وجود می­ آیند. هنگامی که انرژی بدن شما مسدود شده است، به درد و ناراحتی منجر خواهد شد. استفاده از حرارت، انسداد ایجاد شده را از بین می­برد و گردش خون و چی را در بدن افزایش می­دهد. از طرفی دیگر، یخ خاصیتی معکوس دارد و باعث انسداد انرژی، خون، و کند کردن فرآیند بهبود خواهد شد.

ماساژ انجام دهید

انجام ماساژ درمانی بعد از طب سوزنی، بدن شما را در حالت راحت ­تری قرار داده و فشار موجود را بر روی ماهیچه کاهش خواهد داد. با این­ حال، از انجام ماساژ درمانی عمیق پرهیز کنید، زیرا می­تواند باعث ایجاد درد بیشتر در بدن شود و اثرات طب سوزنی را از بین ببرد.

ورزش سبک انجام دهید

بعضی بیماران می­خواهند بدانند که آیا می­توانند برنامه ورزشی خود را بعد از جلسه طب سوزنی ادامه دهند، یا خیر. با اینکه انجام دادن ورزش­های سبک می­تواند تأثیرات طب سوزنی را افزایش دهد، اما حتماً ملایم برخورد کنید.

اگر به صورت مداوم می­دوید، در روز درمان و روز بعد از آن، راه بروید. از انجام ورزش های پیشرفته یوگا پرهیز کنید. روز انجام طب سوزنی، روز مناسبی برای انجاد دادن فعالیت ­های خارج از عُرف نمی­باشد.

از خوردن قهوه پرهیز کنید

بعد از جلسه طب سوزنی خود، بدن شما سموم را در سیستم بدنی آزاد می­کند. خوردن مقدار زیادی آب می­تواند منجر به خروج سموم از بدن شما شود. از خوردن قهوه پس از طب سوزنی پرهیز کنید، زیرا می­تواند در بدن شما کم ­آبی به وجود آورد. همچنین، قهوه به بدن شما اجازه خواهد داد تا هشیاری خود را از دست بدهد. طب سوزنی برای ارتقاء دادن وضوح و هشیاری در زمینه احساس خودمان، مورد استفاده قرار می­گیرد. استفاده از مشروبات الکلی می­تواند حس ­های شما را تضعیف کند، در حالی که استفاده از  قهوه می­تواند آنها را به طور مصنوعی افزایش دهد. به همین دلیل، هر دو نوشیدنی قادر هستند تا تأثیرات طب سوزنی را از بین ببرند و بپوشانند.

از غذای سالم استفاده کنید

طب سوزنی، سموم را از بدن شما دفع می­کند. خوردن غذاهای سالم می­تواند فواید طب سوزنی را در بدن شما افزایش دهد. استفاده از غذهای ناسالم، مانند غذاهای فرآوری شده و شکر، می­تواند سموم را به بدن بازگرداند. از بسته­ های غذایی دارای آنتی­ اکسیدان، غذای فیبردار، و غذاهایی که خصوصیات شفادهی ثابت شده­ ای دارند (مانند چوب زردچوبه)، استفاده کنید.

غذاهای سالم برای بدن شما تغذیه ­ای سالم فراهم می­کنند که بهبودی ادامه­ دار بدن شما را بعد از انجام طب سوزنی، افزایش خواهد داد. هنگامی که غذاهایی بدین شکل می­بینیم، نسبت به غذاهای حاضری و دیگر غذاهای نامناسب، کمتر گرایش پیدا می­کنیم.

تلویزیون را خاموش کنید

یک انرژی متعادل چی (chi)، ذهن شما را آرامتر و واضح ­تر می­کند و سیستم عصبی شما (پاسخ­ دهی فرار- بر- قرار) را تنظیم می­کند. دوره بعد از طب سوزنی به شما اجازه می­دهد تا از دنیای شلوغی که در آن قرار داریم، دور شوید و نفسی تازه کنید. روشن کردن تلویزیون، به معنی دیدن چکیده اخبار، تبلیغات بی ­وقفه، داد کشیدن کارشناسان و صدای بیشتر، می­باشد. دور ماندن از تلویزیون، به معنی تداوم وضعیت خوب شما خواهد بود.

به تأثیرات توجه داشته باشید

بعد از اولین جلسه طب سوزنی خود، حتماً به موارد خاص مانند عوارض و احساسات بعد از جلسه، توجه کنید. توجه به این موارد، می­تواند بازخوردهای ارزشمندی را برای متخصص طب سوزنی شما در جلسات آینده، داشته باشد. این مورد، همچنین به متخصص اجازه خواهد داد تا برنامه درمانی شما را تنظیم و پیشرفت و میزان تأثیرگذاری درمان شما را تحت­ نظر بگیرد.

توجه به این موارد، همچنین می­تواند متخصص طب سوزنی را قادر سازد تا به سوالات شما پاسخ دهد، نگرانی­ های شما را در صورت ایجاد پیچیدگی­ های ناخواسته کم کند و دانش خود را با شما در میان بگذارد.

مراقبت درست بعد از انجام طب سوزنی، به بدن و مغز شما اجازه خواهد داد تا با یکدیگر ارتباط بهتری داشته و با یکدیگر هماهنگ باشند.  هنگامی که به مراقبت درست از بدن و مغز می­رسیم، روش­های متنوع زیادی وجود دارد که شما می­توانید از آن­ها استفاده کنید و اهمیت آن­ها را نمی­توان اغراق کرد. مراقبت بعد از درمان، به حداکثر رسیدن مزایای طب سوزنی در بدن را تضمین می­کند.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما